Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Samochód używany - co sprawdzić przed zakupem

Data publikacji: Autor: materiał informacyjny Rankomat.pl

FOT. MACIEJ JEZIOREK/POLSKAPRESSE Zakup samochodu używanego jest znacznie tańszy niż nowego, jednak może też wiązać się z dodatkowymi problemami. Dokładna historia pojazdu, jego szkodowość oraz stan prawny podawany przez sprzedającego, nie zawsze pokrywają się z prawdą. Wszystkie te informacje można jednak sprawdzić i upewnić się, że kupuje się dobre i sprawne auto.

Historia pojazdu

Sprawdzenie historii używanego samochodu pozwala upewnić się, że auto nie przeszło żadnego poważnego wypadku, nie zostało zakwalifikowane jako szkoda całkowita, nie zostało skradzione, czy też jego licznik nie został cofnięty. Warto jednak mieć na uwadze, że w innej bazie danych trzeba będzie sprawdzić samochód, który od nowości lub od jakiegoś czasu jest w Polsce, a w innych, gdy został sprowadzony z zagranicy.

 • Pojazd krajowy

Jeśli auto zostało zakupione przez pierwszego właściciela w polskim salonie i nie opuszczało kraju, informacje na jego temat można znaleźć w bazie CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Można samodzielnie wygenerować raport, który zawiera dane takie jak np.:

o  daty badań technicznych,
o  ostatni zarejestrowany stan licznika,
o  datę pierwszej rejestracji,
o  sprzedaż pojazdu w kolejnych latach,
o  daty wydania dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu,
o  zgłoszenie kradzieży auta.

Jest to usługa darmowa, która wymaga jedynie podania numeru rejestracyjnego samochodu, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji. Raport generowany jest od razu, tak więc posiadając smartfon z dostępem do Internetu informacje o danym pojeździe można sprawdzić w kilka minut.

 • Pojazd sprowadzony

Jeśli pojazd został sprowadzony z któregoś z krajów Unii Europejskiej, USA lub Kanady, jego historię można sprawdzić w serwisach, które swoje usługi również świadczą za pośrednictwem Internetu. Na stronie: Motofakty.pl/dekoder-vin/, można wygenerować raport.

W tym przypadku potencjalnemu nabywcy wystarczy jedynie nr VIN danego pojazdu,
aby móc przeanalizować jego historię od pierwszej rejestracji. Informacje jakie można otrzymać to m.in.:

o  rok i miejsce produkcji auta,
o  specyfikację techniczną oraz kody wyposażenia,
o  rejestr przeglądów,
o  przebieg auta,
o  wygląd pojazdu (tylko w przypadku, gdy jego zdjęcia były publikowane
w Internecie),
o  wypadki, szkody oraz ich rodzaj,
o  rejestry z europejskich baz kradzieży aut.

Podstawowe dane o pojeździe zostaną wyświetlone bezpłatne, jednak otrzymanie pełnych informacji wiąże się z koniecznością ich zakupu. Cena zależy od rodzaju pojazdu oraz tego, jak szczegółowy ma być raport. Waha się ona w granicach od 20 zł do 50 zł.

Stan prawny

Sprawdzenie stanu prawnego auta jest najbardziej zasadne, kiedy rozważa się zakup drogiego pojazdu. Dzięki temu znacznie łatwiej jest uniknąć sytuacji, w której bank odbiera pojazd nabywcy, za długi poprzedniego właściciela. Takie informacje można uzyskać w Rejestrze Zastawów, który jest częścią Ministerstwa Sprawiedliwości.

Aby móc otrzymać informacje na temat pojazdu, należy wnieść odpowiedni wniosek drogą elektroniczną, za pośrednictwem poczty lub też składając go osobiście w jednym z sądów, które taki rejestr prowadzą. Konieczne jest również wniesienie odpowiedniej opłaty, która wynosi:

 • 20 zł za wydanie zaświadczenia,
 • 15 zł za wydanie odpisu lub udzielenie informacji na wniosek o wydanie odpisu
  z rejestru zastawów,
 • 10 zł za udzielenie informacji na wniosek o podanie numeru pozycji rejestru zastawów.

Odpowiedź na wniosek wysyłana jest pocztą, dlatego też jest to proces nieco czasochłonny. Daje jednak gwarancję, że zakupiony pojazd nie jest obciążony żadnymi zobowiązaniami poprzedniego właściciela. Wszystkie niezbędne informacje, wzory pism oraz adresy sądów, które prowadzą Rejestr Zastawów, dostępne są na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ubezpieczenie OC

Przy zakupie używanego pojazdu należy zwrócić również uwagę na jego ubezpieczenie OC. Wraz z zakupem samochodu na nowego właściciela przechodzą prawa i obowiązki związane z posiadaniem obowiązkowej ochrony od odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, że jeśli w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazd nie będzie miał OC, karę z tego tytułu zapłaci nowy posiadacz, a może ona sięgać nawet 4000 zł.

Stan polisy można sprawdzić za pośrednictwem strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czyli UFG. Podając numer rejestracyjny, bądź też nr VIN można sprawdzić, czy pojazd jest chroniony, a jeśli tak to w jakim towarzystwie. Jeśli w sprawdzanej bazie nie ma informacji o OC danego auta, ale jego właściciel posiada odpowiedni dokument potwierdzający fakt zawarcia umowy, nie należy obawiać się kary. Koniecznie należy zwrócić jednak uwagę na to, czy dane pojazdu zgadzają się z tymi na certyfikacie OC, który został okazany.

Jeśli kupowany samochód nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia, należy je kupić jak najszybciej. Można zrobić to za pośrednictwem kalkulatora OC/AC lub też każdej innej internetowej porównywarki ubezpieczeń, za pośrednictwem której umowę OC można zawrzeć w dniu zakupu auta lub też od dnia następnego. Taki sposób kupna ochrony pojazdu daje także możliwość opłacenia polisy poprzez bankowość internetową oraz otrzymania dokumentów na skrzynkę mailową.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Janek (gość)

  Najlepiej jest kupować samochody z polskiego salonu - ja takie kupiłem w aaa auto, po pierwszym właśccielu. Wiadomo że jest trochę droższe niż sprowadzane, ale przynajmniej mam pewność że to nie szrot, wszystko jest jasne.

 • kris (gość)

  hm.....może i masz rację Janku, ale z salonu samochody są tak "okrojone" jeśli chodzi o wyposażenie, że aż strach.....zależy co kto lubi. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.