Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Samochody umieją czytać. Felieton Jerzego Iwaszkiewicza

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

Fot. Honda W Sądzie Rejonowym w Dębicy Wydział I Cywilny toczy się sprawa z wniosku Andrzeja U o stwierdzenie własności ramy od motocykla poprzez zasiedzenie. Chodzi o ramę motocykla WSK 175 z 1975 roku.

Fot. Archiwum Sąd jak to sąd musi stosować się do przepisów i wzywa, aby w przeciągu trzech miesięcy każdy kto być może siedział na ramie dłużej  niż od roku 1975, zgłosił się i przedstawił swoje prawa.

Motocyklami WSK jeździło kiedyś pół Polski. nie jest wykluczone, że będą znowu produkowane. Trwają rozmowy i być może stąd bierze się sprawa kto dłużej siedział na tej historycznej ramie.

Redakcja poleca:

Nowy pomysł Komisji Europejskiej. Czy nowe auta podrożeją?
Serwisy wymieniają ten element bez zgody kierowców
Nieoznakowane radiowozy na polskich drogach

W motoryzacji dużo zresztą rożnych sensacji. W konkursie Złota Kierownica prowadzonym przez pisma niemieckie wygrywały na ogół   samochody niemieckie, ale w tym roku w Polsce dwa pierwsze miejsca zajęły niespodziewanie japońskie Hondy. Honda Civic uznana została za najlepszy mały samochód, a Honda NSX, ładniejsza nawet od Porsche Panamery, za najlepsze auto sportowe (cena około 600 tys.zł.),

Nagrody w imieniu Hondy odbierała Iwona Legęć, ładniejsza zresztą nie tylko od Hondy Civic, ale nawet odważnie, od prezesa firmy   Wiesława Kołodzieja. Kołodziej jest pierwszym Polakiem, który pełni w Polsce funkcję prezesa Hondy i jak na razie Japończycy sobie chwalą. Hondy mają szczególnie dobre silniki i podobnie jak Mazdy opinie samochodów, które się nie psują. Sprawdzają się m.in. trzycylindrowe silniki Hondy o mocy 129 KM.

Zobacz także: Hyundai i30 w naszym teście

Trwają też badania co robić, aby było bezpieczniej. W Europie w wypadkach drogowych ginie co roku 26 tysięcy osób. Eksperci twierdzą, że gdyby kierowcy jeździli wolniej, tak jak pokazują znaki, to można by uratować życie co najmniej pięciu tysiącom osób. Eksperci  Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu proponują też, aby od roku 2020 wszystkie samochody były wyposażone w automatyczne ograniczniki szybkości. Już obecnie samochody potrafią czytać znaki i ostrzegają jakie są dozwolone szybkości.

I jeszcze jedno. Policja drogowa otrzymała pierwsze 40 samochodów  BMW 3 – moc 252 KM, szybkość  250 km/h. Jeździć będą jako cywilne, bez oznakowań głównie na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Przyspieszenie do 100 km/h -  5,8 sekundy. Uciec się nie da.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.