Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Silnik nie lubi gorąca

Maciej Fabijański
Wskazania wskaźnika temperatury nie zawsze muszą odpowiadać prawdzie, ale jeśli wskazówka zaczyna zbliżać się do czerwonego pola, nie wolno tego lekceważyć i trzeba  jak najszybciej ustalić przyczynę.
Wskazania wskaźnika temperatury nie zawsze muszą odpowiadać prawdzie, ale jeśli wskazówka zaczyna zbliżać się do czerwonego pola, nie wolno tego lekceważyć i trzeba jak najszybciej ustalić przyczynę.
Przegrzewanie silnika to groźne w skutkach zjawisko. Jeśli już teraz obserwujemy jakieś niepokojące objawy, to trzeba się nimi natychmiast zająć, bo kiedy zrobi się porządnie ciepło, może być już za późno.

Informacje o tym jaką temperaturę ma silnik przekazuje kierowcy zwykle zegarowy lub elektroniczny wskaźnik albo tylko dwie

Wskazania wskaźnika temperatury nie zawsze muszą odpowiadać prawdzie, ale jeśli wskazówka zaczyna zbliżać się do czerwonego pola, nie wolno tego lekceważyć
Wskazania wskaźnika temperatury nie zawsze muszą odpowiadać prawdzie, ale jeśli wskazówka zaczyna zbliżać się do czerwonego pola, nie wolno tego lekceważyć i trzeba jak najszybciej ustalić przyczynę.

lampki kontrolne. Tam gdzie temperaturę silnika pokazuje wskazówka lub graficzny diagram łatwiej kierowcy ocenić chwilowy stan nagrzania motoru. Oczywiście wskazania nie zawsze muszą odpowiadać prawdzie, ale jeśli wskazówka podczas jazdy zaczyna zbliżać się do czerwonego pola, a wcześniej takich oznak nie było, to powinien być to wystarczający sygnał, żeby jak najszybciej znaleźć tego przyczynę.  W niektórych autach nadmierną temperaturę silnika może jedynie sygnalizować czerwona kontrolka i momentu jej zapalenia nigdy nie wolno ignorować, bo nie wiadomo, jak bardzo w takim przypadku temperatura silnika przekroczyła dopuszczalną granicę.

Przyczyn wzrostu temperatury silnika jest kilka.  Najłatwiejsze do wykrycia są nieszczelności układu chłodzenia, bo zwykle widać je gołym okiem.   O wiele trudniej ocenić poprawność działania termostatu, który dość często  odpowiada za wzrost temperatury pracy silnika. Jeśli z jakiegoś powodu termostat otwiera się zbyt późno, czyli powyżej ustalonej temperatury albo nie do końca, to nagrzana w silniku ciecz nie będzie mogła w odpowiednim czasie przepłynąć do chłodnicy ustępując miejsca schłodzonemu już tam płynowi.

Inną przyczyną podwyższonej ponad normę ciepłoty silnika jest awaria wentylatora chłodnicy. W rozwiązaniach, w których wentylator napędzany jest silnikiem elektrycznym niedostateczne chłodzenie lub jego brak może być spowodowane awarią włącznika termicznego umieszczonego zwykle w chłodnicy lub innymi uszkodzeniami w obwodzie zasilania.

Wzrost temperatury silnika spowodowany może być zmniejszoną skutecznością działania chłodnicy w wyniku jej zabrudzenia i to zarówno od środka jak i z zewnątrz.

Za przegrzewanie silnika odpowiadać może również zjawisko zapowietrzenia układu chłodzenia. Pozbycie się z wnętrza układu niepotrzebnego powietrza wymaga  często wykonania ciągu różnych czynności . Nieznajomość takich procedur uniemożliwia skuteczne odpowietrzenie układu. Tak samo będzie jeśli wcześniej nie ustalimy i nie usuniemy przyczyny, z powodu której powietrze przedostaje się do układu chłodzenia.

Wyższa od ustalonego poziomu temperatura pracy silnika spowodowana może być także przez niedomagania układu zarządzającego układem zapłonowym i zasilania, co w przypadku elektronicznych jednostek sterujących wymaga już  fachowej diagnostyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty