Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skoda Fabia Combi III. Test, dane techniczne i cena [video]

Karol Biela
Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI / Fot. Karol Biela
Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI / Fot. Karol Biela
Nowa Skoda Fabia Combi nieźle wygląda, ma przestronne wnętrze oraz bezkonkurencyjny w segmencie B bagażnik. Podczas testu okazało się też, że silnik 1.2 TSI o mocy 90 KM nie jest słabeuszem i oszczędnie obchodzi się z paliwem.
Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI / Fot. Karol Biela
Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI / Fot. Karol Biela

Fabia pojawiła się w salonach sprzedaży szesnaście lat temu. Zarówno I generacja tego auta, jak i kolejne wcielenie miejskiej Skody, którą zaprezentowano w 2007 roku, plasowały się w czołówce sprzedaży nowych pojazdów w Polsce. Za dowód niech posłuży fakt, że tylko w rankingu za 2013 i 2014 rok Fabia zajęła drugie miejsce ustępując jedynie swojej większej siostrze Octavii.

Od końca zeszłego roku u dealerów można zamawiać już III generację Fabii. Czy popularny wśród firmowych flot, ale też i klientów indywidualnych samochód dalej będzie cieszył się znaczną popularnością? Sprawdziliśmy to na przykładzie Fabii Combi z turbodoładowaną benzynową jednostką 1.2 TSI o mocy 90 KM.

Przestronne wnętrze, spory bagażnik

Najnowsza generacja Fabii z nadwoziem kombi pojawiła się na polskim rynku już na początku 2015 roku. W porównaniu do poprzedniczki auto jest o 10 mm dłuższe, aż o 90 mm szersze, chociaż linia nadwozia przebiega 31 mm niżej.

Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI / Fot. Karol Biela
Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI / Fot. Karol Biela

Auto wyglądem wyraźnie nawiązuje do innych pojazdów tej marki. Zwłaszcza przód pojazdu nie pozostawia wątpliwości, że to kolejny model Skody. Niemniej wyraźnie zaznaczone, ciągnące się od przednich błotników poprzez drzwi, ku tyłowi przetłoczenia, mogą się podobać. Tak samo jak i tylne lampy w kształcie litery „C”.

Summa summarum nowa Fabia prezentuje się całkiem nieźle, a dzięki szerokiej palecie lakierów i innych dodatków można skonfigurować naprawdę oryginalnie prezentujący się samochód. Testowy egzemplarz posiadał np. opcjonalne białe 16-calowe alufelgi z oponami w rozmiarze 215/45 R16, które świetnie pasowały do karoserii o takim samym kolorze.

Wnętrze nowego kombi z Mladá Boleslav wykonano starannie, chociaż niektóre materiały są zbyt twarde. Za to pod względem ergonomii nie można Fabii za wiele zarzucić. Wszystkie pokrętła oraz przełączniki są tam, gdzie być powinny. Jedynie obsługa umieszczonego zbyt nisko panelu automatycznej klimatyzacji (dla wersji Ambition i Style dopłata 1400 zł) wymaga podczas jazdy oderwania wzroku od drogi.

Na plus zaliczyć trzeba zaś czytelny zestaw wskaźników oraz zapewniającą dobry chwyt skórzaną kierownicę z przyciskami do obsługi radia (standard w pakiecie Style). Skoro już wspomnieliśmy o szerokiej możliwości personalizacji, to warto dodać, że również we wnętrzu można zamówić m.in. białe panele dekoracyjne na kierownicę i deskę rozdzielczą.

Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI / Fot. Karol Biela
Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI / Fot. Karol Biela

Większe gabaryty zewnętrzne przełożyły się na większą ilość miejsca w kabinie. Pod względem przestrzeni dla kierowcy oraz pasażera chyba nikt nie powinien narzekać. Z tyłu na kanapie zmieści się dwójka dorosłych osób. W razie potrzeby usiądzie tam nawet troje pasażerów, ale nie będą to już komfortowe warunki do dalszej podróży. Niemniej trzeba przyznać, że nowa Skoda Fabia to jedno z bardziej przestronnych aut segmentu B.

Także pod względem miejsca w bagażniku czeskie kombi znajduje się w ścisłej czołówce wśród konkurencyjnych pojazdów. Aż 530 litrów to o wiele więcej niż ma do zaproponowania np. Seat Ibiza ST (430 l), czy Renault Clio Grandtour (443 l), a nawet kompaktowy Ford Focus w wersji kombi (490 l). Oznacza to, że bagażnik czeskiego auta znakomicie sprawdzi się zarówno podczas rodzinnego wypadu w góry, jak i służbowego wyjazdu z kilkunastoma paczkami folderów reklamowych. Po złożeniu oparć kanapy kufer Fabii dysponuje przestrzenią 1395 litrów, a to również bardzo dobry wynik.

Dynamiczny i zarazem oszczędny

Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI / Fot. Karol Biela
Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI / Fot. Karol Biela

Paleta jednostek napędowych dla III generacji Skody Fabii Combi obejmuje trzy silniki benzynowe oraz dwa wysokoprężne. Bazowa 3-cylindrowa wolnossąca konstrukcja z zapłonem iskrowym ma pojemność 999 ccm i generuje 75 KM. Kolejny, już 4-cylindrowy silnik benzynowy, wykorzystuje turbodoładowanie i dostępny jest w dwóch wariantach mocy: 1.2 TSI/90 KM oraz 1.2 TSI/110 KM. Gama turbodiesli składa się z 3-cylindrowej jednostki 1.4 TDI, która dostępna jest w wariancie 90 i 105 KM.

Pod maską prezentowanego pojazdu pracował motor 1.2 TSI o mocy 90 KM. Wydawałoby się, że taki silnik nie będzie gwarantował odpowiednich przyspieszeń podczas wyprzedzania i nie poradzi sobie z jazdą pod pełnym obciążeniem pasażerów oraz bagaży.

Okazuje się jednak, że Fabia z tą jednostką porusza się bardzo sprawnie, a gładko działająca 5-biegowa manualna przekładnia nie utrudnia dynamicznej jazdy. Niezłe 160 Nm dostępne już od 1400 do 3500 obrotów sprawiają, że nie trzeba kręcić wysoko silnika, aby auto sprawnie przyspieszało. Podczas testów średnie spalanie oscylowało w granicach 6,5 litra na 100 kilometrów, lecz musimy zaznaczyć, że w aucie niemal cały czas pracowała klimatyzacja. Dlatego też taki wynik zużycia paliwa uznać trzeba za bardzo dobry.

Lepiej się prowadzi

Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI / Fot. Karol Biela
Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI / Fot. Karol Biela

Pokonywanie zakrętów, czy szybsza jazda na wprost nie sprawiają na zawieszeniu Skody większego wrażenia. W porównaniu do poprzedniczki nowa Fabia prowadzi się po prostu lepiej.

Cześć zasług przypisać można szerszemu rozstawowi kół i bardziej czytelnemu układowi kierowniczemu z elektromechanicznym wspomaganiem, ale nie bez znaczenia jest też standardowo montowany układ XDS+. Jest to system rozbudowanej elektronicznej blokady mechanizmu różnicowego, który w razie konieczności potrafi przyhamować wpadające w poślizg koło.

Podczas miejskiej eksploatacji przydadzą się czujniki parkowania z tyłu, a na dłuższych trasach kierowca doceni obecność podłokietnika (oba elementy wchodzą w skład pakietu Style).

Nie ważne czy stojąc w korku, czy jadąc autostradą – chociaż w Polsce i korki na autostradach też się zdarzają – docenimy mnogość schowków czy półek. W schowku przed pasażerem schować można litrową butelkę, a w obudowie przednich drzwi mieszczą się bez problemu nawet 1,5-litrowe pojemniki z wodą.

Cennik i wyposażenie

Bazowa wersja Skody Fabii Combi 1.0 MPI 75 KM z pakietem Active (m.in. 6 poduszek powietrznych, światła do jazdy dziennej Day Light, regulowana w dwóch płaszczyznach kolumna kierownicy, centralny zamek, elektrycznie sterowane i ogrzewane lusterka zewnętrzne, elektrycznie sterowane szyby z przodu, 14-calowe obręcze ze stali) wyceniona została na 43 880 złotych.

Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI / Fot. Karol Biela
Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI / Fot. Karol Biela

Cennik za Fabię Combi Active z silnikiem 1.2 TSI/90 KM zaczyna się od 46 380 złotych. Pośredni pakiet wyposażeniowy Ambition (np. manualna klimatyzacja, przednie światła przeciwmgielne, komputer pokładowy, centralny zamek z pilotem, 15-calowe felgi ze stali, chromowana ramka osłony chłodnicy, radio Swing z kolorowym ekranem dotykowym 5” oraz wejściem SD, USB, AUX-in) zwiększa cenę tak skonfigurowanego auta do 49 680 złotych.

Topowy pakiet Style (m.in. czarne relingi dachowe, fotel pasażera z regulacją wysokości, czujnik zmierzchu, reflektory projektorowe ze światłami do jazdy dziennej LED, dywaniki z przodu i z tyłu) wymaga wydania już 55 630 złotych.

Oczywiście lista wyposażenia dodatkowego jest długa. Wśród akcesoriów, które znalazły się w prezentowanej Skodzie wymienić można chociażby radio Bolero z sześcioma głośnikami oraz dotykowym wyświetlaczem o przekątnej 6,5 (ekstra 1650 zł), czy pakiet Simply Clever I (zestaw siatek oraz elastyczna listwa mocująca w bagażniku, uchwyt na multimedia, pojemnik na odpadki) za 300 złotych.

Skoda Fabia Combi 1.2 TSI 90 KM i konkurenci:

Marka/model

Skoda Fabia Combi III 1.2 TSI 90 KM Ambition

Renault Clio Grandtour 0.9 TCe 90 KM Alize

SeatIbiza ST1.2 TSI 90 KM Style

Cena (zł)

od 49 680

od 51 850

od 54 600

Typ nadwozia/liczba drzwi

kombi/5

kombi/5

kombi/5

Liczba miejsc

5

5

5

Wymiary i masy

Długość/szerokość/wysokość (mm)

4252/1732/1467

4267/1945/1445

4236/1693/1445

Rozstaw kół: przód/tył (mm)

1411/1435

1506/1506

1465/1457

Rozstaw osi (mm)

2470

2589

2469

Masa własna (kg)

1133

b.d.

1139

Pojemność bagażnika (l)

Pojemność zbiornika paliwa (l)

 

530

45

443

45

430

45

Układ napędowy

Rodzaj paliwa

benzyna

benzyna

benzyna

Pojemność (ccm)

1197

898

1197

Liczba cylindrów

4

3

4

Napędzana oś

przód

przód

przód

Skrzynia biegów:

typ/liczba przełożeń

manualna/5

manualna/5

manualna/5

Osiągi

Moc (KM)

90

90

90

Moment obrotowy (Nm)

160

140

160

Przyspieszenie 0-100 km/h (s)

11,0

12,2

11,1

Prędkość maksymalna (km/h)

185

182

184

Średnie zużycie paliwa (l/100 km)

4,7

4,7

4,9

Emisja CO2 (g/km)

107

105

116

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty