Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Sposoby na fotoradar

Data publikacji: Autor: Łukasz Krajewski

Trwa drogowy wyścig zbrojeń. Polskie drogi już niedługo będą usiane bezwzględnymi, bo wymierzającymi karę z automatu, fotoradarami. Kierowcy zwalniać nie zamierzają, więc szukają ratunku.

Za rok ma zacząć działać komputerowy system, do którego będą wysyłane wszystkie zdjęcia zrobione przez fotoradary. Wykorzystują to przedsiębiorcy, proponując coraz wymyślniejsze anty­radary. Jakie sposoby uniknięcia wysokiej grzywny ma użytkownik drogi? Przedstawiamy kilka najbardziej popularnych lub absurdalnych propozycji.Fot. Maciej Pobocha

1. Najnowszy krzyk mody, czyli CB radio w komórce. Handlowcy wciskają nieświadomym klientom, że program, który pozwoli telefonowi komunikować się z innymi użytkownikami CB, jest za darmo. Nie wspominają jednak, że potrzebny jest odbiornik GPS (koszt 130–150 zł) oraz że komórka w czasie używania funkcji musi być podłączona do internetu. To też nie jest darmowa usługa. Minusem systemu jest także zbyt niewielu użytkowników w Polsce, a przecież cały sukces działania CB radia polega na wzajemnym informowaniu się jego posiadaczy o niebezpieczeństwie.

Policja traktuje ich z przy­mrużeniem oka, bo „oni też wpadają”. Zresztą wielu funkcjonariuszy drogówki podsłuchuje tę społeczność. A jak już posiadacz CB wpadnie, to nie ma co liczyć na pobłażliwość. Zapłaci za wszystkie żarty o policjantach swoich „radiowych” kolegów. Czeka go najwyższy mandat z możliwych.

2. Wybór antyradarów, choć ich używanie w Polsce jest zabronione, jest ogromny. Sami naliczyliśmy ponad 50 różnych urządzeń. Ceny też są różne – od 350 zł do 2 tys. zł. Powinny wykrywać wszystkie działające radary – i te stacjonarne, i przenośne, na kilkaset metrów przed kontrolą. I w większości przypadków się to udaje, tyle że często kierowcy nie stosują się do wskazań. Czemu? Bo te czułe urządzenia potrafią piszczeć co chwilę, informując o każdej kuchence mikrofalowej używanej w okolicy, a czasem nie wyczuwają policyjnej tzw. suszarki na 100 m przed punktem kontroli.

3. Jammer jest niebezpiecznym urządzeniem, którego policjanci nie zamierzają tolerować. Ale mimo tego ustawodawcy w Polsce nie zauważają jego istnienia, wobec czego nie ma przepisów pozwalających na ukaranie kierowcy używającego tego sprzętu. A potrafi ogłupić fotoradar, wysyłając mu informację sugerującą zupełnie inną prędkość niż ta, z którą porusza się pojazd. Fotoradar odczyta na przykład szybkość auta jadącego 150 km/h. jako o 100 km/godz. mniejszą. Jammery są jednak skomplikowane, bo trzeba je podłączyć do instalacji elektrycznej samochodu, a także dość drogie ­– kosztują ok. 2 tys. zł.

4. Kierowca może sobie też kupić oddzielny radar GPS/GPRS. Koszt to 100–300 zł. Uwaga! Tego typu sprzęt jest polecany przez policję! Ma on wczytane dane, często uaktualniane na bieżąco, na temat umiejscowienia fotoradarów i miejsc, w których najczęściej czają się policjanci z ręcznymi radarami. Dzięki temu prowadzący ma czas, by wcześniej zdjąć nogę z gazu, a o to chodzi policjantom. Nie każdemu kierowcy jednak w smak zwalniać co kilka kilometrów, a na niektórych fragmentach dróg jest właśnie takie zagęszczenie punktów kontroli prędkości.

5. Coraz bardziej popularne staje się w Polsce także majstrowanie przy tablicach rejestracyjnych. Pierwszy, bardziej legalny sposób, przyszedł ze Stanów Zjed­noczonych. Stosując w numerze rejestracyjnym podobne do siebie znaki, np. D, O czy 0., można oszukać zarówno ludzi, jak i komputer, który w przyszłości miałby odczytywać te numery. Jeśli identyfikacja rejestracji nie będzie możliwa, wezwanie do zapłaty nie zostanie wysłane. Tylko że nie jest to sposób w 100 proc. pewny, a do tego drogi, bo indywidualne tablice kosztują 1000 zł.

Drugi sposób wymyślili Chińczycy. Polega na zastosowaniu urządzenia mechanicznego uruchamianego pilotem, które przysłania tablice lub zastępuje je innymi, fikcyjnymi. W Chinach moż­na je kupić za 115–300 dol. W Polsce można je zrobić na zamówienie, więc kosztują trochę więcej, ok. 2 tys. zł. Jak na razie kierowców odstraszają sankcje – za używanie takiego sprzętu maskującego można trafić do więzienia nawet na pięć lat.

6. Sprytni kierowcy, szczególnie mający węża w kieszeni, prześcigają się w wymyślaniu jak najtańszych sposobów. Oczywiście w większości mało skutecznych. Spryskiwacze na tablice rejestracyjne czy folie na nie zakładane co prawda można kupić za mniej niż 50 zł, ale żeby zadziałały, auto musi jechać o określonej porze dnia i w dodatku ustawić się do kamery pod konkretnym kątem. Poza tym te sposoby nie działają na policjantów.

Równie mało skuteczne może być przylepienie na kropelkę na tablicach rejestracyjnych dużego liścia lub foliowej torebki. Trzeba się jednak liczyć ze 100-złotowym mandatem za niewidoczne tablice, a w skrajnych przypadkach nawet zabraniem dowodu rejestracyjnego.

Na koniec dwa pomysły propagowane na forach internetowych, które w pier­wszym momencie wydają się śmieszne, ale po dłuższym zastanowieniu jawią się jako przykład skrajnej głupoty. Pierwszy to trzymanie się ogona litewskiego lub białoruskiego tira. I zasłoni przed ewentualnym zdjęciem, i po drodze złamie wszystkie możliwe przepisy, więc zgarną jego, nie kierowcę jadącego za nim. Pozostawiamy bez komentarza. Podobnie jak drugi sposób – jazdę z prędkością ponad 250 km/h. Takiej prędkości radary bowiem już nie są w stanie zarejestrować. Nie polecamy, szczególnie że życie nam miłe.

Wszystkie te pomysły, mniej lub bardziej mądre, komentuje mł. insp. Wojciech Pasieczny: – Najlepszym, zawsze skutecznym pomysłem, jest oczywiście jazda zgodnie z przepisami.

Jednocześnie przypomina, po co powstaje ogólnopolski system – ma walczyć z piratami i ratować życie. Prawie połowa ofiar śmiertelnych wypadków ginie przez nadmierną prędkość.

– Pamiętajmy, że prawdopodobieństwo oszukania policjanta czy fotoradaru jest spore, ale śmierci nie da się oszukać – ostrzega Pasieczny.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Jarpoz

  No i kto za to paci ??? Pan płacisz, ja płacę ....... społeczeństwo płaci.

 • radzio0001

  artykul napisany po obejrzeniu automaniaka w tvn turbo. ZENADA

 • Krystianek

  Ginie połowa za prędkość, połowa za pijaństwo i połowa za wymuszanie pierwszeństwa - genialne.

 • tomek1

  No w końcu jest nas 150% obywatela ;)

 • Krychaj

  Jakby były dobre drogi to problem byłby o połowę mniejszy. Niestety taniej i szybciej jest nastawiać radarów. OK zagadza się jest wielu wariatów i pijaków za kółkiem (jak np ta babka z 14-latkiem i 170 na blacie), których trzeba eliminować - dlatego taka akcja będzie słuszna gdy będzie połączona z programem obwodnic dla miast a poźniej i wsi oraz porządnymi remontami dróg.

 • Roger

  dlatego są produkowane samochody mające uprzyjemnić podróż dając komfort nie adrenalinę. mozna jechać wolno/przepisowo a i tak być zadowolonym.

 • mkente

  Bardzo dobrze, że wreszcie fotoradary będą jakoś sensownie działać i piraci będą szybko i odpowiednio karani. Kto jeździ zgodnie z przepisami, ten nie ma się co martwić. Proste. Krychaj pisze, że "Jakby były dobre drogi to problem byłby o połowę mniejszy". Jasne. Wtedy to dopiero szaleliby nasi ułani. Przecież najwięcej wypadków ma miejsce przy słonecznej pogodzie, na prostych, równych odcinkach dróg. Wypowiedzi takie jak Twoja, to tylko szukanie na siłę wymówki i zwalanie winy na innych.

 • ogloszeniodawca

  tak dlugo jak dlugo policja bedzie "walczyc" z piratami jedynie radarem tak dlugo praktycznie NIC sie nie zmieni. tylko policyjne auta nieoznakowanie i nierozpoznawalne jadace wsrod "reszty" beda budzic respekt.ale policja spi snem zimowym caly rokkkkkk. dobrego snu za pieniadze spoleczenstwa zycze!!!!

 • baca1

  A CO POWIECIE NA TO ZE DOSTAŁEM MANDAT Z FOTORADARU PRZENOŚNEGO 400 ZŁ TYLKO CAŁY MYK JEST W TYM ŻE TO NIE BYLA MOJA PRĘDKOŚĆ!!!GDYŻ JECHAŁEM PRZEPISOWO, PRĘDKOŚC FOTORADAR CHWYCIŁ Z AUTA KTÓRE MNIE WYPRZEDZAŁO A FOTKA MOJEGO AUTA.... WIELKIE DOCHODZENIE W SADZIE GRODZKIM I CO??? OCZYWSITE WINNY!!!! MIMO ZE WIDAC EWIDENTNIE NA FOTCE OBOK MOJEGO AUTA INNE AUTKO...(MAM NAWET NR REJ)... MOZE KTOS COS DORADZI BO MAM TYDZIEN NA ODWOŁANIE... POZDR...

 • baca1

  do autora "mkente" widzisz staram sie jeździć przepisowo i "musze sie martwic" mimo wszytsko...pozdr.

 • kissiel

  Troche dziwne z tym, ze dowalili Ci ten mandat, bo z tego co gdzies slyszalem (ale to by trzeba zweryfikowac w przepisach) to mandat Ci sie nalezy tylko wtedy kiedy na zdjeciu widnieje tylko Twoje auto! Jak sa dwa to pomiar jest nie wazny. Ale tak jak pisze - to tylko zaslyszane - nie weryfikowalem tego w przepisach.

 • Roger

  mkente: nie słyszałeś np. o "górce Zientarskiego" ?

 • andrzej57

  Ja też jestem za ostrym karaniem piratów i pijanych bandziorów ale jestem przeciwny głupocie naszych głupoli od ruchu drogowego.Nie ten jest zagrożeniem co przekracza szybkość o nawet 20 km na trasie ale ma długo prawko i jeździ bezpiecznie tylko ci co wyprzedzają na ciągłych liniach pod góre, na łukach itp.Wypadki były są i będą bo żeby jake przepisy nie były to i tak sie wariaci zdażają i oni mają wszystkie przepisy głęboko w dupie.Dlaczego nie ma większych kar za jazde po pijaku-teraz w święta złapali 2000,zabiorą prawko a oni dalej siadają za kółko i dalej heja bo co mu za drugim razem

 • andrzej57

  zabiorą?A miśki stoją nie tam gdzie jest na prawde zagrożenie tylko tam gdzie można na pewno szybko sprzedać kupe bloczków a przepis że za przekroczenie o 5km będzie się płaciło to już jest szczyt ...izmu bo teraz nie będzie się patrzyć na droge tylko na licznik żęby sie za dużo nie wychylił a na koniec -panowie decydenci popatrzcie na drogi droga jak stół chałpa 100m od drogi ale według mapy to jest miejscowość-biała tablica-i mamy 50km/h czy to nie jest paranoja?Jadąć naprawde zgodnie z przepisami z Gdańska do Krakowa to na dob sprawe nie ma gdzie włączyć 4biegu HA HA!!!!!!

 • furious

  dokładnie policja stoi tam gdzie moze zarobic, a nie tam gdzie jest potrzebna. Dlatego nie mam najmnijeszych wyrzutów sumienia, jezdze z Yanosikiem wiem gdzie stoja fotoradary, patrole, korki a nawet wypadki

 • guru7

  Posiadam spowalniacz jammer oxon i mój super działa. Po zakupie sprawdzałem z policją (teść) i działał na na rapidy, iskrę i fotoradar zurad bo do nich miałem dostęp. Jeszcze raz polecam wszystkim 880zł - OXON, MICOM.NET,MICOM, teraz już jest nowy model, ja kupiłem przeszło rok temu.

 • mumin1

  Dobrze napisali że jammer jest najbardziej niebezpieczny dla tego paranoidalnego systemu ściągania podatków-mandatów. Ale kierowcę używającego jammera tak samo trudno złapać jak tego z wykrywaczem czy rozmawiającego przez komórkę. Ja używam jammera i kiedyś jechałem 90km/h, odejmowałem jammerm 60km/h ( może trochę za dużo - powinienem 30) i na iskrze policjant zmierzył 27km/h ( póżniej zobaczyłem). Zatrzymał mnie (oczywiście jammer oxon schowałem pod siedzenie) i pyta się ile jechałem powiedziałem że prawidłowo. Zapytałem go ile zmierzył powiedział niechętnie 27km/h. I spoko.

 • janowa

  Trzeba się zbroić!!

 • ark

  Potwierdzam tylko jammer micom, mam dwa w dwóch samochodach i jadę normalnie. Nie jestem piratem , ale nie płacę też za jazdę 70km po dwupasmówce w mieście. Polecam jammery gdynia i rozwagę. Wykrywacze i CB są zbyt zawodne i daję wiele fałszywych alarmów. Same jammery laserów to za mało i są dziwnie drogie jak na chińszczyznę.???

 • Komentarz usunięty.
 • bb (gość)

  Jest teraz najnowszy jammer radarów Blue Raider. Na youtube są filmy- powalający efekt!

 • admirał (gość)

  Przecież teraz jammer wszystko załatwia , wystarczy kupić blu....

 • admirał (gość)

  Zapomniałem dodać aby kupić BR trzeba czekać w kolejce???!!!! naprawdę!!!!

 • :) (gość)

  Ciekawe co oni zrobią jak każdy bedzie przepisowo jezdzil na czym oni zarobia bo przeciez tu nie chodzi o zmniejszenie ilosci wypadkow tylko o kase wypadki zmniejsza jak zaczna cos robic z naszymi pieknymi drogami.UE powinno im zabronic wstawiania fotoradarow no chyba ze tez na tym zeruja....

 • bas. (gość)

  mam sray 50 zl, 500ml. foto radary a nawet zdjęcie z telefonu nie ukazuje nr. tylko coś jakby ciemnego i rozmazanego, Edytowany przez moderatora 2012-10-16 15:44

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.