Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Sprawdź którędy przebiegnie trasa S14

Data publikacji: Autor: Piotr Brzózka

Dalej od Łodzi, bliżej Konstantynowa - wiemy już, gdzie ma być zbudowana droga ekspresowa S14. Wzbudzający dotąd wiele emocji przebieg został wskazany w decyzji środowiskowej, wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Fot. Archiwum Polskapresse Droga S14 będzie zachodnią obwodnicą Łodzi, łączącą autostradę A2 z trasą ekspresową S8. Jej główne zadanie to odciążyć krajową jedynkę w Zgierzu i w Łodzi. Wstępnie wytyczono dwa warianty przebiegu S14 - oba doczekały się zwolenników i przeciwników, bo drogę chce mieć każdy, ale nie pod swoimi oknami. Ostatecznie w decyzji środowiskowej wskazano, że trasa w przeważającej części zostanie poprowadzona wariantem pierwszym.

CZYTAJ TAKŻE

Najgorsze drogi są w Łodzi i w Krakowie

Formuła 1 w Łodzi?


Z wariantu drugiego zaczerpnięto tylko fragment na północy. Zgodnie z nim S14 zacznie się w miejscowości Słowik przy drodze krajowej nr 1. Droga przetnie autostradę A2 i "wejdzie" w lasy w okolicach Grotnik. Od Lućmierza na południe będzie poprowadzona już wariantem pierwszym - przetnie skraj Zgierza. Konieczne będzie wyburzenie kilku domów jednorodzinnych.

W Zgierzu dochodziło w minionych latach do batalii o drogę. Mieszkańcy bloków chcieli, by drogę odsunięto na zachód, dalej od miasta. Za wariantem pierwszym były władze miasta, przekonujące, że taki przebieg drogi został przewidziany już 30 lat temu.

Za Zgierzem S14 skręci na zachód. Przejdzie pomiędzy Łodzią i Aleksandrowem (ten fragment w obu wariantach był wspólny), a dalej skieruje się prosto na południe, w kierunku Rąbienia i Konstantynowa. Tu znów mamy sporą różnicę w porównaniu z wariantem drugim, który byłby poprowadzony bliżej osiedla Teofilów, a następnie obok domków jednorodzinnych na Smulsku. To właśnie ten przebieg wzbudził protesty łodzian, zwłaszcza ze Smulska i Retkini, którzy nie chcieli mieć drogi pod oknami.

Za Konstantynowem droga dojdzie do ul. Maratońskiej w Łodzi, a stąd już do węzła Lublinek, na tyłach portu lotniczego. Tu połączy się z fragmentem S14, dochodzącym z Pabianic, który jest już w budowie.

A kiedy możemy liczyć na wybudowanie opisanego 27-kilometrowego odcinka? Nie znalazł się on na liście rządowych priorytetów do roku 2013, jest w rezerwie. - W programie rządowym zapisano, że cała trasa S14 ma zostać wybudowana do 2015 roku. Wierzę, że pieniądze na tę inwestycję będą - mówi Zbigniew Paliński, dyrektor łódzkiego oddziału GDDKiA.

Źródło: Dziennik Łódzki

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Maćko z Łęczycy (gość)

    A nich sobie protestują Ci ze Smulska i Retkini! Droga być musi! Czy im się podoba czy nie! To udogodnienie dla społeczności i nic nie powinno obchodzić, że ktoś tam się nie zgadza!

  • JIM (gość)

    Maćko ale ty głupi jesteś, uhuhu... chyba z Łęczycy :)

  • tomo (gość)

    szkoda ze droga idzie przez rezerwat przyrody rz. sokolowka gdzie sa bobry i orzel bialy

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.