Termin wypłaty odszkodowania. Ile trzeba czekać?

Regina Skibińska
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Zarówno w ubezpieczeniu OC, jak i w AC, przepisy określają terminy, w których ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie. Zdarza się, że przewlekłość likwidacji szkody związana jest z zaniedbaniami po stronie ubezpieczonego bądź poszkodowanego.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

W sytuacji nieterminowego zaspokojenia roszczeń odszkodowawczych z winy ubezpieczyciela osobie poszkodowanej przysługuje prawo do ustawowych odsetek za powstałe opóźnienia.

Termin likwidacji szkody z ubezpieczenia OC

Zakład ubezpieczeń ma na wypłatę odszkodowania 30 dni, licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. Od tej zasady są wyjątki. Jeśli wyjaśnienie w terminie trzydziestodniowym dniowym okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Nie  może to jednak nastąpić później niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie.

Spóźniając się  z wypłatą odszkodowania ubezpieczyciele często przywołują część treści ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK, mówiącą o możliwości prowadzenia postępowania odszkodowawczego maksymalnie przez 90 dni. Traktują tym samym ten szczególny termin jako uzasadniony w każdych okolicznościach i nie wskazują na przyczyny dla których nie dochowali wymaganego, 30-dniowego terminu na likwidację szkody. Takie działania są nieuzasadnione.

Zdarza się, że towarzystwo może wypłacić odszkodowanie nawet po upływie 90 dni od zgłoszenia szkody. Może tak się zdarzyć wtedy, gdy ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.

Co musi ubezpieczyciel, gdy nie dotrzyma terminu

Jeżeli ubezpieczyciel nie może wypłacić odszkodowania w terminie 30 dni, powinien zawiadomić o tym poszkodowanego  pisemnie oraz wyjaśnić, dlaczego nie może tego zrobić i poinformować o terminie zajęcia ostatecznego stanowiska. Ma także obowiązek wypłaty bezspornej części odszkodowania.
Podobne obowiązki ma zakład ubezpieczeń wtedy, kiedy uzna, że odszkodowanie nie przysługuje lub przysługuje w innej wysokości niż zgłoszona.

Nie zawsze ubezpieczyciel jest winny

Nie zawsze przyczyna przewlekłości postępowania likwidacyjnego leży po stronie towarzystwa. Bez odpowiednich dokumentów od poszkodowanego bądź sprawcy zakład ubezpieczeń nie może wypłacić odszkodowania.
Najczęściej brakuje dokumentów od sprawcy zdarzenia, potwierdzających okoliczności szkody, zgody banku lub firmy leasingowej na wypłatę należności, informacji o sprzedaży bądź odziedziczeniu auta oraz dyspozycji wypłaty odszkodowania od poszkodowanego. Zdarzają się przypadki, gdy klienci zapominają o podaniu numeru konta, na które mają być przelane pieniądze.

Problemy zdarzają się także wtedy, kiedy jest kilku współwłaścicieli samochodu. Wszyscy właściciele auta są uprawnieni do odbioru odszkodowania w swojej części i wypłata całości na rzecz jednego z nich możliwa będzie po uzyskaniu zgody pozostałych. Dotyczy to zarówno osób fizycznych jak i instytucji, w tym banków i firm leasingowych.
Ile czasu na wypłatę odszkodowania z autocasco

W ubezpieczeniu autocasco towarzystwo także musi zlikwidować szkodę w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o wypadku, jednak wyjątki od tej reguły określone są inaczej niż w przypadku ubezpieczenia OC. Przepisy stanowią, że w sytuacji, gdyby w tym terminie nie było możliwe wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności towarzystwa albo wysokości szkody, świadczenie powinno być spełnione w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, przy czym ubezpieczyciel musi w terminie 30 dni od dnia zawiadomienia o wypadku wypłacić bezsporną część odszkodowania. Ubezpieczyciel może ustalić krótszy termin wypłaty odszkodowania, np. 14 dni.

Jeżeli towarzystwo nie zachowa określonego w ustawie bądź umowie terminu wypłaty odszkodowania, jest zobowiązane do pisemnego zawiadomienia o przyczynach niemożności zaspokojenia zgłaszanych roszczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty