UFG ściga właścicieli pojazdów bez OC

Aktualności / Nowości

Autor: (pp)

Liczba odwiedzin: 1888

Od początku 2012 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) rozpoczął wnikliwe kontrole, które mają wykryć przerwy w opłacaniu składek OC przez właścicieli pojazdów. W ciągu pierwszego półrocza wystawiono blisko 1,8 tys. wezwań do zapłacenia kary za brak ubezpieczenia.

Fot. Archiwum PolskapresseDotychczas, wnioski takie wystawiano jedynie w przypadku wykrycia braku aktualnej polisy ubezpieczeniowej przez policjantów. Jednak ostatnio UFG uruchomiło nowe narzędzie do monitoringu bazy danych rejestrując przerwy w opłacaniu OC. Przypomnijmy, że obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dotyczy wszystkich właścicieli samochodów, motocykli i motorowerów, a także ciągników. OC musi zostać wykupione nie później, niż w dniu rejestracji pojazdu.

Analizy UFG wykazały dotychczas, że prawie 1,8 tys. osób nie wywiązało się z tego obowiązku. Osoby te otrzymały już wezwanie do zapłaty kary lub okazania aktualnej polisy OC. Należności są ściągane od dłużnika poprzez urzędy skarbowe na wniosek UFG.

Jakie są konsekwencje braku ubezpieczenia OC? Jeśli auto nie posiadało aktualnej polisy przez więcej, niż 14 dni, kara wynosi 3 tysiące zł. W przypadku, gdy kierujący takim pojazdem spowoduje wypadek, będzie musiał zwrócić również koszty odszkodowania wypłaconego przez UFG ofiarom zdarzenia.

W tym roku wezwanie do zapłaty kary może otrzymać nawet 5 tysięcy osób. W ubiegłym roku z tego tytułu UFG zebrał blisko 14 mln złotych. To o 11% więcej, niż w roku 2010.

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

Komentarze

    • Aro (gość)
    • Czegoś nie rozumiem w tym artykule. Podobno jest ciągłość ubezpieczenia. Wykupując polisę w nowej firmie muszę na miesiąc wcześniej wypowiedzieć u dotychczasowego, inaczej ścigają mnie za składki na kolejną polisę i w sumie mam dwie polisy. I teraz w końcu jest ta ciągłość, czy jej nie ma. Przychodzi dzień końca polisy, dzień wcześniej idę do nowej firmy po nową polisę i po sprawie??? Skoro "stara" firma chce ode mnie pieniądze za kolejną polisę to w końcu mam ciągłość ubezpieczenia czy nie? I w jaki sposób mogę mieć brak ubezpieczenia, jak i tak ode mnie firma ubezpieczeniowa poprzez windykację ściągnie należne składki.

Dodaj komentarz