Uwaga na rowerzystów

(rt)
Fot. Krzysztof Szymczak
Fot. Krzysztof Szymczak
W okresie wiosenno-letnim wzrasta liczba wypadków spowodowanych przez rowerzystów. Jedną z najczęstszych przyczyn jest nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu.

Fot. Krzysztof Szymczak
Fot. Krzysztof Szymczak



Z danych policji wynika, że od maja do sierpnia 2009 r. odnotowano ponad 900 takich zdarzeń. W całym ubiegłym roku rowerzyści uczestniczyli w ponad 4 tys. wypadków, w których zginęło 389 osób, a 4306 zostało rannych. Z reguły ofiarami są właśnie rowerzyści.

- W obliczu kolizji lub wypadku z udziałem samochodu, rowerzyści są nieporównywalnie bardziej narażeni na ryzyko odniesienia poważnych obrażeń, dlatego powinni zachować szczególną ostrożność - ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

W dużej mierze to sami rowerzyści są sprawcami wypadków, przez ich nierozwagę i brak wyobraźni.

W ubiegłym roku to właśnie rowerzyści spowodowali aż 1770 wypadków, z czego aż blisko 1500 w obszarze zabudowanym.

Wśród najczęstszych przyczyn wypadków spowodowanych przez cyklistów policja wymienia: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonany manewr skrętu oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.

- Rowerzyści często zapominają o podstawowych zasadach, np. o takiej, że na rowerze mogą przejeżdżać tylko przez przejścia oznakowane ikoną roweru na sygnalizatorze - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. - Jeśli takiego znaku nie ma, rowerzysta ma bezwzględny obowiązek zejścia z roweru i przeprowadzenia go na drugą stronę jezdni - dodają instruktorzy.

Niestety cykliści z reguły nie posiadają karty rowerowej, a więc ich wiedza z zakresu przepisów ruchu drogowego nie została zweryfikowana i to my, jako kierowcy, powinniśmy zwracać na nich szczególną uwagę. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji oraz zminimalizować ryzyko kolizji pamiętajmy, że rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, choć może być znacznie mniej doświadczony na drodze niż kierowca samochodu i jest znacznie bardziej narażony na poważne obrażenia nawet podczas niegroźnej kolizji.

Rowerzysta, który przecina drogę w miejscu wyznaczonego przejazdu, jest często znacznie później zauważany przez kierowcę samochodu niż zbliżający się do przejścia pieszy. W Polsce cyklista korzystający z przejazdu dla rowerzystów nie ma obowiązku zsiadania z roweru, a więc pojawia się na nim szybko. Ponadto ścieżki rowerowe wraz z przejazdami są bardzo często usytuowane blisko drogi i skrzyżowania, w związku z czym pojazd skręcający na skrzyżowaniu ma mało czasu na ewentualną reakcję i ustąpienie pierwszeństwa, które rowerzyści dość bezwzględnie egzekwują od kierowców.

Przypomnijmy również, że minimalna odległość od rowerzysty podczas wyprzedzania powinna wynosić co najmniej 1 m. i wtedy też należy zachować szczególną ostrożność, a więc bacznie go obserwować i być gotowym na reakcję.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty