Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Używana Skoda Fabia II (2007-2014). Czy warto kupić? [video]

Karol Biela
Skoda Fabia II / Fot. Karol Biela
Skoda Fabia II / Fot. Karol Biela
Przez lata Skoda Fabia II generacji znajdowała się w czołówce rankingów sprzedaży nowych aut. Dzięki temu polscy klienci mogą teraz przebierać w ofercie używanych egzemplarzy. Teraz po pojawieniu się następczyni ceny używanych Fabii II będą coraz niższe. Sprawdzamy, które wersje są godne polecenia, a których lepiej unikać.
Skoda Fabia II / Fot. Karol Biela
Skoda Fabia II / Fot. Karol Biela

Pierwsze wcielenie Skody Fabii zaprezentowano oficjalnie we wrześniu 1999 roku podczas salonu samochodowego we Frankfurcie. Auto miało wspólną z VW Polo i Seatem Ibizą/Cordobą płytę podłogową, co nie powinno zresztą dziwić, bo czeska marka już od ośmiu lat wchodziła w skład koncernu Volkswagen AG.

Początkowo następczyni Felicii i Favorit oferowana była wyłącznie jako hatchback, ale później do oferty weszły też odmiany kombi oraz sedan.

Fabia od samego początku cieszyła się znacznym zainteresowaniem polskich klientów, którzy doceniali zwłaszcza dobrą relację ceny do jakości wykonania oraz wysoki – jak na ówczesne czasy – poziom wyposażenia standardowego. Bazowa wersja Classic posiadała m.in. poduszkę powietrzną kierowcy, napinacze pasów bezpieczeństwa, immobilizer, wspomaganie kierownicy, dwupłaszczyznową regulację koła kierownicy, czy regulację wysokości fotela kierowcy.

II generację miejskiej Skody zaprezentowano w marcu 2007 roku na Międzynarodowej Wystawie Motoryzacyjnej w Genewie. W Polsce Fabia II pojawiła się w salonach w połowie roku.

W porównaniu do poprzedniczki 5-drzwiowy hatchback nieznacznie „urósł”. Był o 32 mm dłuższy (z 3 960 do 3 992 mm) i o 47 mm wyższy (z 1451 do 1 498 mm), chociaż szerokość zmniejszyła się o 2 milimetry (do 1642 mm), a rozstaw osi pozostał ten sam (2462 mm).

Większe wymiary zewnętrzne Fabii II przełożyły się na bardziej przestronną kabinę, a bagażnik zyskał 40 litrów. Kufer II generacji czeskiego hatchbacka oferuje równe 300 litrów, a po złożeniu oparć kanapy możemy otrzymać aż 1 163 litry pojemności.

Standardowo auto wyposażone było m.in. w elektrohydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego, układ ABS z asystentem nagłego hamowania, czy poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, a także poduszki boczne. Opcjonalnie do auta można było zamówić system kontroli trakcji ASR lub system stabilizacji toru jazdy ESP.

Skoda Fabia II / Fot. Karol Biela
Skoda Fabia II / Fot. Karol Biela

W tym samym 2007 roku na wrześniowych targach motoryzacyjnych we Frankfurcie odbyła się premiera Skody Fabii II z nadwoziem kombi. Bagażnik tej wersji ma aż 480 litrów, czyli o 54 litry więcej niż wcześniejsza generacja. Po całkowitym złożeniu tylnych siedzeń Fabia II Combi oferuje niezłe 1 460 litrów. Nowością w tym aucie była roleta przestrzeni bagażowej z nowoczesnym, automatycznym systemem zwijania za pomocą jednego przycisku.

Jednocześnie we Frankfurcie zaprezentowano Fabię i Fabię Combi z serii GreenLine. Były to zarazem pierwsze modele, jakie zapoczątkowały oszczędną i proekologiczną linię czeskiej marki. Oba pojazdy wykorzystywały silnik 1.4 TDI PD DPF 80 KM, który – według deklaracji producenta – zużywać miał średnio tylko 4,1 litra oleju napędowego na 100 kilometrów. Aby ograniczyć spalanie Fabie GreenLine wyróżniały się m.in. niższym współczynnikiem oporu powietrza (0,32 zamiast 0,33 Cx), niższą o 10 kilogramów masą własną, obniżonym o 15 mm zawieszeniem, zmodyfikowaną skrzynią biegów oraz 14-calowymi oponami Dunlop o niższym oporze toczenia.

Kolejną, tym razem „uterenowioną” Fabię Combi w wersji Scout przedstawiono w marcu 2009 roku na Geneva Motor Show. Przednionapędowe auto z zewnątrz wyróżniało się plastikowymi elementami ochronnymi w dolnej części drzwi i na zderzakach. Do tego Scout posiada standardowo relingi dachowe oraz światła przeciwmgielne, a prześwit zwiększono o 15 mm.

Na początku 2010 roku czeska marka zdecydowała się na przeprowadzenie faceliftingu Fabii. Samochód otrzymał m.in. nowe zderzaki, przeprojektowaną osłonę chłodnicy, inne lampy przednie, jednak największą zmianę wprowadzono w gamie silnikowej. Na miejsce niektórych konstrukcji wprowadzono nowe jednostki napędowe, a część zmodernizowano.

Przy okazji faceliftingu gamę modelową poszerzono o Scouta z nadwoziem hatchback.

W tym samym roku pojawiła się w ofercie Fabia RS, która dostępna była zarówno z nadwoziem hatchback jak i kombi.

Pod maskę „RS-a” wsadzono 4-cylindrowy silnik 1.4 TSI o mocy 180 KM z automatyczną 7-stopniową przekładnią DSG, a do tego wyróżnikiem tej sportowej serii są m.in. przeprojektowane zderzaki, 17-calowe alufelgi, podwójna końcówka rury wydechowej, czy trójramienna pokryta skórą kierownica, no i oczywiście utwardzone oraz obniżone zawieszenie.

Na początku 2011 roku z okazji 110. rocznicy obecności Skody w motorsporcie wprowadzono do sprzedaż serię Monte Carlo, która nazwę zawdzięcza rajdowemu klasykowi. Wersja ta wyróżnia się czarnymi elementami nadwozia, jak dach, osłony lusterek, czy 16-calowymi obręczami ze stopu metali lekkich. W środku auto ma też czarną podsufitkę, sportowe siedzenia oraz kierownicę pokrytą perforowaną skórą z czerwonym ściegiem. Do tego dźwignia hamulca ręcznego i gałka skrzyni biegów również pokryte są skórą, a na pedałach znajdują się metalowe nakładki.

Skoda Fabia II / Fot. Karol Biela
Skoda Fabia II / Fot. Karol Biela

W 2013 roku Fabia II otrzymała odświeżone logo marki oraz nowe kierownice dostępne w wersji 4- lub 3-ramiennej. Do tego we wnętrzu pojawiły się inne gałki zmiany biegów.

Łącznie czeska fabryka Mlada Boleslav oraz zakłady w Chinach, Rosji, Kazachstanie i Indiach wyprodukowały łącznie ponad 1,7 miliona egzemplarzy Fabii II.

W drugiej połowie 2014 roku rozpoczęto produkcję III generacji, a oficjalną premierę nowa Skoda miała na salonie samochodowym w Paryżu.

Silniki

Początkowo gama silnikowa składała się z siedmiu jednostek napędowych: czterech benzynowych (1.2 6V/60 KM, 1.2 12V HTP/69 KM, 1.4 16V/85 KM i 1.6 16V/105 KM) oraz trzech turbodiesli (1.4 TDI PD/70 KM, 1.4 TDI PD/80 KM i 1.9 TDI PD/105 KM).

Fani automatycznych przekładni mieli do wyboru 6-stopniową skrzynię Tiptronic, która występowała jedynie z jednostką 1.6.

Wśród konstrukcji z zapłonem iskrowym polecić można 4-cylindrowe jednostki 1.4 oraz 1.6. Nie są one zbyt paliwożerne, a na pewno odznaczają się lepszą kulturą pracy oraz mają zdecydowanie lepsze osiągi niż 3-cylindrowe silniki 1.2. Także pod względem ewentualnej współpracy z instalacją gazową bezpieczniej będzie wybrać 4-cylindrowe konstrukcje.

Biorąc pod uwagę silniki Diesla (wszystkie na pompowtryskiwaczach) to najlepszym wyborem będzie zakup auta z jednostką 1.9 TDI. Jest to konstrukcja znana z długowieczności i niskiego zapotrzebowania na paliwo. Tym bardziej, że 3-cylindrowe 1.4 TDI znane mają opinię głośnych, a do tego słyną z generowania nieprzyjemnych wibracji, zwłaszcza przy niższych obrotach. Co więcej samochody z tymi silnikami było nierzadko kupowane przez floty, więc potencjalnie można trafić na mocno wyeksploatowany egzemplarz. O ile 1.4 TDI 70 KM oznaczona kodem BNM oraz 1.4 TDI 80 KM (kod BNV) nie posiadały turbosprężarki o zmiennej kierownicy, to 80-konna jednostka BMS już tak, co wraz z zamontowanym tam filtrem cząstek stałych DPF podwyższa koszt potencjalnych regeneracji i napraw.

Jak już wspomnieliśmy w ramach kuracji odmładzającej Fabia otrzymała odświeżoną gamę jednostek napędowych, co było wymuszone przez wchodzącą wtedy nową normę emisji spalin Euro 5. Po faceliftingu wszystkie silniki przeznaczone na rynek państw z Unii Europejskiej spełniały te wymagania. Jedynie motor 1.6/105 KM posiadał ciągle homologację Euro 4. Nowe auta osobowe, których silniki nie spełniały normy Euro 5 można było rejestrować tylko do końca 2010 roku), więc 105-konny motor w ogóle wycofano z oferty.

Skoda Fabia II / Fot. Karol Biela
Skoda Fabia II / Fot. Karol Biela

Gama benzyniaków rozszerzyła się do siedmiu za sprawą dwóch turbodoładowanych silników benzynowych 1.2 TSI o mocy 85 KM i 105 KM, z czego ten drugi wariant mógł współpracować z 7-stopniową dwusprzęgłową skrzynią DSG.

Wprowadzony w serii RS silnik 1.4 TSI 180 KM wykorzystuje dwa rodzaje doładowania. Przy niskiej prędkości obrotowej odpowiednie ciśnienie zapewnia kompresor, a przy wyższych prędkościach do akcji wkracza sprężarka. Dzięki podwójnemu doładowaniu RS dysponuje maksymalnym momentem obrotowym równym 250 Nm, który dostępny jest w zakresie od 2000 do 4500 obrotów.

Bezpośredni wtrysk paliwa oraz turbosprężarka (a w przypadku „RS-a” zestaw kompresor i turbo) zwiększają stopień koszty napraw silników z rodziny TSI.

Przy okazji faceliftingu zrezygnowano z montowania turbodiesli 1.4 oraz 1.9, a w ich miejsce pojawiły się nowoczesne silniki z wtryskiem Common Rail oraz filtrem cząstek stałych DPF. Wysokoprężna paleta od 2010 roku składała się z silnika 1.2 TDI 75 KM (dostępny w wersji GreenLine; średnie spalanie 3,4 l na 100 kilometrów) oraz 1.6 TDI, który początkowo występował w odmianach 90 oraz 105 KM, a później też i 75 KM.

Dobrą opinią wśród właścicieli i mechaników cieszy się właśnie diesel 1.6, a wersje 90 i 105 KM to dobry kompromis pomiędzy dobrymi osiągami a zużyciem paliwa (średnio w granicach 5,5 litra na „setkę”).

Eksploatacja

Skoda Fabia II / Fot. Karol Biela
Skoda Fabia II / Fot. Karol Biela

Znaczna popularność Fabii II generacji przedkłada się też na dużą liczbę aut na rynku wtórnym. Poszukując używanego egzemplarza nie tak trudno znaleźć pojazd kupiony w polskim salonie, chociaż akurat większość z nich nie oferuje zbyt bogatego wyposażenia (stalowe felgi, tylne szyby na korbkę). Część pojazdów nie jest wyposażona nawet w manualną klimatyzację, co przedkłada się jednak na niższą cenę zakupu.

Sporo samochodów ma pofirmową historię, więc jest ryzyko kupienia auta już mocno wyeksploatowanego, choć i tu zdarzają się wyjątki.

Według raportów niezawodności II generacja Skody Fabii nie jest autem przesadnie usterkowym.

W opiniach właścicieli pojawiają się informacje o niepokojących stukach w komorze silnikowej, co często oznacza konieczność wymiany poduszek, na których osadzona jest jednostka napędowa.

Do tego dochodzą drobne problemy z elektryką (klimatyzacja, wentylator), czy zużywającymi się łożyskami w piastach. Na szczęście dostępność części oraz ich ceny nie powinny przyprawiać nabywcy Fabii II o zawrót głowy.

Ważniejsze daty

marzec 2007 – premiera II generacji Skody Fabii na Międzynarodowej Wystawie Motoryzacyjnej w Genewie. W Polsce Fabia II pojawiła się w salonach sprzedaży w połowie roku

wrzesień 2007 – premiera Fabii Combi oraz serii GreenLine

marzec 2009 – „uterenowiona” wersja Scout na bazie Fabii Combi

marzec 2010 – facelifting modelu (m.in. nowy grill, zderzaki, odświeżona gama jednostek napędowych), premiera 180-konnej odmiany RS (hatchback i kombi) oraz Fabii Scout hatchback

styczeń 2011 - prezentacja odmiany Monte Carlo

sierpień 2014 – rozpoczęcie produkcji III generacji Fabii

Zalety

  • przestronne wnętrze i duży bagażnik (zwłaszcza w kombi)

  • szeroka oferta silników

  • dobry komfort jazdy

  • spory wybór pojazdów na rynku wtórnym

 Wady

 - przeciętna jakość plastików w kabinie

- dużo aut z przeszłością flotową

 

Dane techniczne wybranych jednostek napędowych Skody Fabii II*:

Wersja silnikowa/skrzynia

Moc KM/obr./min.

Moment obrotowy Nm/obr./min.

Przyspieszenie 0-100 km/h

Prędkość maksymalna

Średnie zużycie paliwa

1.2 HTP/5-biegowa manualna

60/5200

108/3000

 

 16,5 sek.

155 km/h

5,5 l

1.4 TSI/7-biegowa automatyczna DSG

 180/6200

250/2000-4500

7,3 sek.

224 km/h

6,2 l

1.6 MPI/5-biegowa manualna

105/5600

153/3800

10,1 sek.

190 km.h

6,9 l

1.4 TDI/5-biegowa manualna

80/4000

195/2200

13,8 sek.

170 km/h

4,7 l

1.6 TDI/5-biegowa manualna

105/4400

250/1500-2500

10,9 sek.

188 km/h

4,2 l

 *dane producenta

 Orientacyjne ceny wybranych wersji Skody Fabii II:

Rocznik/wersja

2007

2008

2009

2010

2011

2012

1.2 HTP/60 KM

Brak

brak

brak

18,9 tys. zł

20,8 tys. zł

22,9 tys. zł

1.4 TSI/180 KM

Brak

brak

brak

35,9 tys. zł

38,9 tys. zł

40,9 tys. zł

1.6 MPI/105 KM

 16,9 tys. zł

18,8 tys. zł

22,9 tys. zł

brak

brak

brak

1.4 TDI/80 KM

12,9 tys. zł

13,7 tys. zł

15,5 tys. zł

brak

brak

brak

1.6 TDI/105 KM

brak

brak

brak

23,5 tys. zł

25 tys. zł

26,8 tys. zł

Podsumowanie

Nie dziwi fakt, że Fabia II przez lata była rynkowym hitem sprzedaży. Także jako pojazd używany czeskie auto jest warte zainteresowania. Wiele wersji silnikowych, a do tego kilka serii specjalnych to kolejne atuty. Podczas poszukiwań warto zwrócić uwagę nie tylko na stan techniczny, ale i poziom wyposażenia. Zdarza się, że Fabia II nie zawsze ma np. klimatyzację. Warto rozważyć też zakup samochodu z nadwoziem kombi – większy bagażnik oraz więcej miejsca nad głowami dla pasażerów siedzących w drugim rzędzie to niezaprzeczalne atuty tej wersji.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty