VW Castrol Cup: Powtórka z rozrywki

Tomasz Szmandra
Robertas Kupcikas nie zwalnia tempa i na Automotodromie Brno, mimo zmiennych warunków pogodowych, pewnie zwyciężył w obu wyścigach, powiększając swoją przewagę w klasyfikacji generalnej.

Oznacza to, że kierowca z Wilna zdobędzie tytuł jeśli ukończy pierwszy wyścig ostatniej rundy w Poznaniu co najmniej na siódmym miejscu.

Od początku sesji kwalifikacyjnej szybkie tempo narzucił Kupcikas. Litwin pokonał trzy okrążenia i jako jedyny zszedł poniżej granicy 2:30.500 s. Na mokrym torze w Brnie świetnie czuł się także Paweł Krężelok. Młody kierowca ze Szczecina od razu złapał odpowiedni rytm, czego efektem był drugi czas sesji (0,360 s. straty do Kupcikasa). Dobrą formę i koncentrację pokazał także Janek Kisiel. Najwyżej sklasyfikowany Polak w punktacji Volkswagen Castrol Cup po czterech okrążeniach plasował się na trzecim miejscu. W czołówce byli także Jonas Gelzinis (4. czas), Jeffrey Kruger (5. czas) oraz Jakub Litwin (6. rezultat). Oprócz wymienionej piątki, jeszcze tylko Marcus Fluch notował stratę do Kupcikasa wynoszącą mniej niż sekundę (+0.786 s.).

Dla Kupcikasa były to wyjątkowo udane kwalifikacje, bowiem Litwin wywalczył pole position także do niedzielnego wyścigu. Kolejne pole startowe zajął drugi z litewskich zawodników, czyli Jonas Gelzinis. Drugą linię utworzyli Jakub Litwin (poz. 3) i Jeffrey Kruger (poz. 4).

Podczas pierwszego wyścigu w Brnie Kupcikas wyprzedził Jana Kisiela i Jeffreya Krugera z RPA. Natomiast w powtórce na drugiej pozycji zameldował się Kruger, który na ostatnim okrążeniu pokonał Kisiela. Po starcie tego wyścigu na pozycji wicelidera znalazł się startujący z trzeciego pola Jakub Litwin, ale zawodnik ze Szczecina miał problemy z przyczepnością opon i ostatecznie, podobnie jak pierwszego dnia, finiszował na szóstej pozycji.
Autorem najszybszego okrążenia był Kupcikas, który na trzecim kółku pokonał 5,4-kilometrową pętlę toru w czasie 2:29.769 s.

- Bardzo lubię jeździć na mokrej nawierzchni, a dodatkowo jako lider mogłem pokonywać kolejne czyste okrążenia, podczas gdy moi konkurenci walczyli ze sobą. Chciałbym podziękować całej ekipie mechaników, którzy w tej zmiennej aurze mieli mnóstwo pracy ze zmianą opon z slicków na deszczowe.**– powiedział Robertas Kupcikas.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)