W 2013 roku zwiększą się wpływy z fotoradarów

(pp) źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Już w sierpniu Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozpocznie montaż pierwszej partii fotoradarów. W ciągu 12 miesięcy przy polskich drogach pojawi się ok. 300 takich urządzeń. Dodatkowo, GITD zapowiada uszczelnienie systemu weryfikacji danych pojazdów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

To właśnie nowy system informatyczny ma być głównym narzędziem funkcjonariuszy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego o większe wpływy z mandatów. Zdjęcia mają być bardziej czytelne, co pozwoli na automatyczne odczytanie numerów rejestracyjnych pojazdu. To zaś przyczyni się do usprawnienia procedury wystawiania mandatów. Co więcej, będzie on umożliwiał także generowanie próśb o zagraniczne rejestracje, jeśli wykroczenie popełnią cudzoziemcy.

Jednak w chwili obecnej trwa dopiero przetarg, który wyłoni firmę odpowiedzialną za budowę tego systemu. W ciągu 10 lat koszty związane z jego utrzymaniem będą wynosiły ok. 140 mln. Kwota ta może się jednak bardzo szybko zwrócić.

Dzisiaj, na terenie Polski działa mniej, niż 80 fotoradarów. Za rok, ich liczba wzrośnie do niemal 400. Oznacza to, że średnio co drugi maszt fotoradarowy w Polsce będzie czynny. Jak bardzo mogą zatem wzrosnąć wpływy do budżetu państwa z tytułu mandatów?

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy kierowcy w Polsce wydali na mandaty już blisko 40 mln złotych. Zdaniem rzecznika GITD, wciąż trwa także obróbka zdjęć i weryfikacja wykroczeń na sumę 60 mln złotych. Zakładając, więc, że roczny "przychód" z 80 czynnych fotoradarów wynosi ok. 200 mln zł rocznie, to zwiększając liczbę urządzeń do 380 możemy szacować wpływy do budżetu na poziomie 950 mln.

To jednak nie koniec planów GITD związanych z rozbudową sieci fotoradarów w Polsce. Wraz z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pracuje bowiem nad zmianami w przepisach dotyczących egzekwowania mandatów. Zmianie miałby ulec tryb ich wystawiania. Funkcjonariusze chcą wprowadzić w naszym kraju tryb administracyjny, jaki obowiązuje w np. Austrii. Pozwala to na zapłacenie kary bezpośrednio po otrzymaniu mandatu. Obecnie, przy trybie wykroczeniowym, właściciel pojazdu najpierw musi wskazać kierującego wysyłając specjalne oświadczenie.

Nowością mają być także specjalne punkty rozliczeniowe, rozmieszczone na terenie całego kraju. Oprócz przelewów bankowych oraz wpłat na poczcie, kierowcy będą mogli opłacić mandaty właśnie w takich miejscach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty