W Łodzi bez mandatów?

(em)
Łódzcy policjanci ograniczyli do minimum wypisywanie mandatów. W tym tygodniu ukarali nimi tylko 130 osób. Jeszcze dwa tygodnie temu wystawiali trzy razy więcej mandatów!

 

- W ten sposób protestujemy przeciwko niskim płacom, fatalnym warunkom pracy oraz przygotowywanym po cichu niekorzystnym dla policjantów zmianom w przepisach emerytalnych i dotyczących wynagrodzeń - mówi jeden z łódzkich organizatorów policyjnego protestu.

 

- Chcemy też skończyć z dofinansowywaniem naszej firmy przez policjantów. Zaprzestajemy więc używania na służbie prywatnych długopisów, notatników, komputerów, robienia za własne pieniądze kserokopii druków urzędowych oraz używania prywatnych samochodów do załatwiania spraw służbowych.

 

Z informacji, które docierają do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Łodzi wynika, że tymi działaniami kieruje utworzony nieformalnie Komitet Obrony Policjantów. Informacje o podejmowanych działaniach, ze względu na represje grożące uczestnikom protestu, przesyłane są pocztą pantoflową i za pośrednictwem Internetu.

 

- My nie utożsamiamy się z tym ruchem. Jesteśmy w sporze zbiorowym z Komendą Główną Policji. Do akcji protestacyjnej przystąpimy dopiero wówczas, gdy zostaną wyczerpane przyjęte procedury - mówi podinsp. Zbigniew Jagiełło, przewodniczący NSZZP w Łodzi.

 

9 marca planowany jest ogólnopolski protest policjantów. Na służbie nie pojawi się wielu funkcjonariuszy, a ci którzy przyjdą do pracy, mają nie wypisywać mandatów. Stróże prawa chcą tego dnia wykorzystać wypracowane godziny nadliczbowe, przysługujące im urlopy okolicznościowe, pójdą na zwolnienia lekarskie lub do stacji krwiodawstwa, by honorowo oddać krew.

 

Żeby nie dopuścić do sytuacji, w której 9 marca zabraknie policjantów do patrolowania ulic, szefostwo łódzkiej policji prowadzi rozmowy z protestującymi funkcjonariuszami. Ustalono, że w sytuacji krytycznej w Łodzi służbę będą pełnić funkcjonariusze oddziału prewencji oraz policjanci z innych miast.

 

Protestujący doczekali się już częściowego zrealizowania swoich postulatów. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, decyzją komendanta głównego każdy policjant ma otrzymać 170 zł podwyżki. Zwiększony ma być również fundusz motywacyjny.

 

 

Zarobki policjantów (na rękę):

- nowo przyjęty funkcjonariusz w stopniu posterunkowego - 1100 zł

- starszy posterunkowy (po roku służby) - 1350 zł

- sierżant (5 lat służby) - 1600 zł

- starszy sierżant (10 lat służby) - 1700 zł

- podkomisarz (10 lat służby) - 1990 zł

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty