Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Wagi na drogach wychwycą przeładowane pojazdy

Data publikacji: Autor: Jolanta Sobczyńska

Fot. Archiwum Polskapresse Na drogach wojewódzkich w całym regionie łódzkim rozpoczęła się instalacja wag i kamer, które będą wychwytywały przeciążone samochody ciężarowe. Przeładowane pojazdy mają być natychmiast kierowane przez Inspekcję Transportu Drogowego w Łodzi oraz policję na parkingi, gdzie zostaną ponownie zważone na przenośnych wagach.


Fot. Archiwum Polskapresse Samochody ponownie ruszą w trasę tylko wtedy, gdy przeładują ponadlimitową część ładunku. W ten sposób mają być chronione drogi wojewódzkie, które są rozjeżdżane przez tiry, m.in. przewożące żwir pod budowę autostrad A1 i A2. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi szacuje, że w ciągu doby tylko jedną trasą wojewódzką 713 z Tomaszowa do Łodzi przejeżdża ponad 13 tysięcy aut.

CZYTAJ TAKŻE

Opłaty za przejazd pojazdem nienormatywnym

Tiry nie zablokują już dróg w Lublinie


Tak zwany inteligentny system transportu ma być uruchamiany do końca września. Inwestycja będzie kosztowała 9,5 mln zł. 85 procent tej kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Resztę wykłada Urząd Marszałkowski w Łodzi.

- Wybudujemy między innymi osiem stacji, na których będzie robiona pierwsza selekcja pojazdów - mówi Marcin Nowicki, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi.

W drodze wbudowane będą wagi, które oszacują, czy pojazd jest przeciążony. Jednocześnie w tym miejscu będzie zainstalowana kamera, która przekaże zdjęcie pojazdu z numerem tablic rejestracyjnych do komputera inspekcji transportu drogowego i do policji. Służby będą mogły zatrzymać pojazd i skierować go do najbliższego punktu, gdzie zostanie poddany szczegółowej kontroli. W praktyce będzie to wyglądało w ten sposób, że przed ciężarówką pojawi się np. pojazd Inspekcji Transportu Drogowego, który włączy na belce napis "Jedź za mną". Samochód będzie prowadzony przez funkcjonariuszy do miejsca kontroli. Tu będzie dokładnie ważony na przenośnych wagach.

- Pojazd, którego ciężar będzie przekraczał ten, który dopuszcza tonaż drogi, nie będzie mógł ruszyć dalej w trasę - mówi Szymon Sidor, rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego w Łodzi. - Przewoźnik będzie musiał podstawić dodatkowy samochód i przeładować na niego ładunek.

Właściciel ciężarówki nie uniknie też kary, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Inspektorzy naliczają je biorąc pod uwagę dopuszczalny tonaż drogi, dopuszczalną masę całkowitą pojazdu i nacisk na jego osie oraz wielkość przeciążenia auta.

Waga i kamera zostaną zainstalowane na drodze wojewódzkiej numer 708 w Kolonii Niesułków (między Strykowem a Brzezinami), czyli tu gdzie trwa budowa węzła, na którym krzyżować się będą autostrady A1 i A2. Zarządowi dróg zależy też na ochronie tras usytuowanych przy dużych centrach logistycznych i spedycyjnych, czyli m.in. w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego.

W powiecie tomaszowskim wagi i kamery planowane są więc na drodze wojewódzkiej numer 713 w Bukowie w gminie Ujazd, w Komorowie w gminie Tomaszów oraz na drodze wojewódzkiej numer 715 i w Ujeździe, blisko skrzyżowania z drogą wojewódzką 713. W powiecie rawskim, w gminie Biała Rawska, na drodze wojewódzkiej 725 będą usytuowane dwie wagi i kamery - w Wólce Lesiewskiej oraz w Woli Chojnacie. W powiecie poddębickim stacja wybudowana będzie w drodze wojewódzkiej numer 473 w Uniejowie oraz w Maleniu.

Same kamery staną też w 17 innych miejscach na drogach wojewódzkich, między innymi w podłódzkim Lutomier-sku na drodze wojewódzkiej 710, w Bogdance (powiat brzeziński) na drodze wojewódzkiej 715, w Hucie Dłutowskiej (powiat pabianicki) na drodze wojewódzkiej 485, w Brójcach (powiat łódzki wschodni) na drodze wojewódzkiej 714 i w Modlnej (powiat zgierski) na drodze wojewódzkiej 708.

Dziś na terenie województwa łódzkiego jest tylko kilka miejsc, gdzie w drogach zainstalowane są wagi - m.in. dwa pod Tomaszowem Mazowieckim, jedno na granicy powiatów bełchatowskiego i piotr-kowskiego, jedno na drodze krajowej numer dwa między Łowiczem a Kutnem oraz jedno pod Sieradzem. Niestety, waga w Potoku pod Sieradzem jest praktycznie bezużyteczna, bo została... zalana betonem podczas modernizacji trasy, a system komputerowy wykorzystywany przy ważeniu i kontroli ciężarówek w Kaszewach pod Kutnem uszkodziło uderzenie pioruna.

Od kilku tygodni ułatwioną pracę mają tylko inspektorzy w Skierniewicach. Urząd Miasta w Skierniewicach porozumiał się z miejscową firmą Hortex, która pozwala na wykorzystywanie jej wagi na potrzeby ważenia ciężarówek.

Waga w drodze oszacuje, czy auto jest przeciążone, a kamera prześle zdjęcie do policji.

Źródło: Dziennik Łódzki

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • siwy (gość)

    kto mi powie co znaczy skrót tir bo ja robiłem prawojazdy na ciężarówkę a nie na tira

  • Paweł (gość)

    T.I.R -Transport I Rozrywka

  • arek (gość)

    kolego jak robiles prawo jazdy to nie trzeba bylo spac na zajeciach to bys wiedział co to TIR

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.