Warsztat samochodowy vs. niezależny mechanik – gdzie wymienić opony?

Artykuł sponsorowany
FOT. PAWEŁ MIECZNIK/POLSKA PRESS
FOT. PAWEŁ MIECZNIK/POLSKA PRESS
Co sezon wszystkich kierowców czeka ta sama czynność – wymiana opon. Od tej na pierwszy rzut oka rutynowej procedury zależy przecież bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. Na przykład poluzowane koło może stać się poważnym zagrożeniem na drodze. Dodatkowo wymiana opon stanowi dobrą okazję, by fachowiec sprawdził hamulce i skontrolował stan opon. Zatem jak wybrać warsztat samochodowy, który fachowo wymieni opony?

Aż 41% zmotoryzowanych Polaków korzysta z nieautoryzowanych serwisów samochodowych i/lub dokonuje drobnych napraw samodzielnie – wynika z badań firmy badawczej ARC Opinia i Rynek (2014). Skoro tak duży procent respondentów deklaruje korzystanie z serwisów samochodowych, warto wiedzieć, które z nich najlepiej wybrać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, decydując się na warsztat samochodowy.

[Ab1]

 

Najtańszy nie znaczy najlepszy – wymiana opon a cena

Przy wyborze warsztatu samochodowego, który wymieni opony w Twoim samochodzie, nie należy kierować się jedynie niską ceną. W przydrożnych punktach wulkanizacyjnych czy namiotach przed supermarketami usługa zostanie wykonana taniej niż w profesjonalnych warsztatach samochodowych, niekoniecznie jednak w pełni fachowo. Dlaczego?

Małe, często sezonowe punkty wulkanizacyjne zwykle nie mają specjalistycznego sprzętu, którego zakup jest dość drogi. Wykorzystanie zamienników obniża cenę wymiany opon, ale nierzadko odbija się na jej jakości, a tym samym na Twoim bezpieczeństwie. Zaufane warsztaty samochodowe regularnie serwisują urządzenia oraz przeprowadzają kalibrację wyważarek, czego zwykle nie robią prowadzący małe warsztaty.

Fachowa wymiana opon wymaga także doświadczenia specjalistów. Sezonowe punkty wymiany opon często nie zatrudniają profesjonalistów, którzy mają wprawę w swoich fachu.

Wymiana opon – warsztat samochodowy ze specjalistycznym sprzętem

Prawidłowa wymiana opon wiąże się z koniecznością posiadania specjalistycznego sprzętu. Są to przede wszystkim:

  • podnośnik hydrauliczny
  • montażownica
  • wyważarka
  • klucze dynamometryczne.

Tańsze punkty wulkaniczne wykorzystują często prowizoryczne rozwiązania, np. używają zwykłych kluczy zamiast kluczy dynamometrycznych, które umożliwiają dokręcenie śruby z precyzyjnie wymierzoną siłą. W innym wypadku śruby mogą być albo niedokręcone, co stwarza zagrożenie wypadku, albo zbyt mocno przykręcone. Ta druga opcja powoduje trudności z późniejszym odkręceniem, a w ekstremalnych przypadkach – uszkodzeniem gwintów śrub.

Profesjonalny warsztat samochodowy korzysta także z ciężarków do wyważania kół wykonanych ze stali. Popularne jeszcze do niedawna ołowiowe były zdecydowanie tańsze, lecz są niebezpieczne dla środowiska.

Wymiana opon a diagnostyka – co należy sprawdzić?

Wymiana opon to jednak nie tylko zdjęcie jednego kompletu ogumienia i założenia nowych opon. Przy każdej wymianie należy sprawdzić stan wentyli w oponie i jeśli jest taka potrzeba – wymienić na nowe. Jak wskazują eksperci serwisu Feu Vert, główne zadanie wentyli to utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponie – wpływa ono na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Przy zakładaniu opon, które już były użytkowane, należy także skontrolować zużycie bieżnika. Minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, ale w przypadku opon letnich warto pomyśleć o kupnie nowych opon już wtedy, gdy wysokość bieżnika spadła poniżej 3 mm. Koniecznie trzeba także sprawdzać ciśnienie powietrza w oponie – przy użyciu ciśnieniomierza fachowiec odczyta i zinterpretuje wynik.

Nieprawidłowa wymiana opon – jakie są konsekwencje?

Tańsze warsztaty samochodowe, szukając oszczędności, mogą oferować usługi nieprofesjonalne, których konsekwencje poniesie przede wszystkim właściciel auta. Co może się stać, jeśli wymiana opon zostanie przeprowadzona nieprawidłowo?

  1. 1.     **Samoistne odkręcenie się śrub koła podczas jazdy **

Jest to spowodowane zbyt słabym dokręceniem śrub. Śruby powinny być bowiem dokręcane z momentem obrotowym (siłą) podanym przez producenta. Do tego celu należy używać specjalnych kluczy dynamometrycznych o dużej precyzji.

  1. 2.     **Uszkodzenia śrub lub gwintów **

Dzieje się tak, gdy śruby zostaną dokręcone zbyt mocno. Jest to z reguły wynik przykręcania ich „na oko”, bez posiłkowania się odpowiednimi narzędziami, tj. kluczem dynamometrycznym.

  1. 3.     **Wystąpienie drgań zakłócających działanie układu hamulcowego**

To wynik nieprawidłowego wyważenia kół, np. w wyniku użycia źle skalibrowanej wyważarki lub nieodpowiednich ciężarków mocowanych do felg.

  1. 4.     **Uszkodzenie felgi **

Przy większych rozmiarach felg aluminiowych i opon o niskim profilu wymagana jest szczególna ostrożność i odpowiedni sprzęt. Zdarza się, że niektóre mało profesjonalne serwisy nie są w stanie wymienić opon na felgach 20- czy 21-calowych.

TPMS a wymiana opon – o czym pamiętać?

Od 2014 roku wszystkie nowe auta sprzedawane na rynek europejski muszą być wyposażone w czujnik ciśnienia powietrza w ogumieniu (TPMS). Takie systemy powinno się obowiązkowo skalibrować po każdej wymianie opon lub innej mechanicznej ingerencji w koła.

Producenci samochodów podają szczegółowe wytyczne dotyczące obsługi kół z czujnikiem TPMS – niestosowanie się do nich może doprowadzić do poważnego uszkodzenia sensora. Dlatego tak istotne jest korzystanie z usług serwisu, którego pracownicy otrzymali odpowiednie przeszkolenie.

Jeśli szukasz profesjonalnego warsztatu samochodowego, który zapewni fachową wymianę opon, odwiedź salon Feu Vert. Szczegóły dotyczące tej usługi znajdziesz w na stronie warsztatu w zakładce „montaż i wymiana opon”.


 

[Ab1]

http://www.arc.com.pl/kierowcy_a_serwisy_samochodowe-41999503-pl.html

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty