Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenna zmiana opon. O czym warto pamiętać? [video]

(kr/ip)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Mimo że sezon zimowy na drogach jest już za nami, nie oznacza to, że kierowców nic już nie zaskoczy. Bardzo ważną kwestią, która pozwoli jeździć bezpiecznie w cieplejszej części roku, jest zmiana opon i kontrola ich stanu.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Temat opon powraca jak bumerang co kilka miesięcy, ale nic w tym dziwnego. To właśnie ogumienie zapewnia bezpieczeństwo podróżującym samochodami. Warto przypomnieć, że powierzchnia styku jednej opony z ziemią jest równa wielkości dłoni albo kartki pocztowej, a powierzchnia 4 opon dotykających drogi to powierzchnia jednej kartki A4.

Przy projektowaniu opon, producenci są zmuszeni szukać kompromisu. Stworzenie opony, która będzie doskonale działała zarówno zimą, jak i latem, jest piekielnie trudnym zadaniem. Gdy koła otrzymają już ogumienie, to na barkach kierowcy spoczywa obowiązek dbania o jego stan.

- Sezonowe wymienianie opon to podstawa - twierdzi Radosław Jaskulski, instruktor SKODA Auto Szkoła. - Budowa opon letnich różni się od opon zimowych. Do wyrobu opon letnich stosuje się mieszanki gum, które zapewniają lepszą przyczepność w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza. W oponach tych jest mniej rowków poprzecznych, dzięki czemu są one bardziej komfortowe, trwalsze i bezpieczniejsze na suchych i mokrych nawierzchniach - dodaje.

Sama wymiana opon nie wystarczy, ponieważ niezbędne jest ich doglądanie podczas codziennej eksploatacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na kilka elementów:

- ciśnienie - według badania przeprowadzonego w 2013 roku przez firmę Michelin, aż 64,1% samochodów ma nieprawidłowe ciśnienie w oponach. Nieprawidłowe ciśnienie obniża bezpieczeństwo, zwiększa zużycie paliwa, a także skraca trwałość opony. Pompując opony kierujmy się wartościami, które podaje producent w instrukcji pojazdu. Pamiętajmy jednak o tym, by dostosowywać je do aktualnego obciążenia samochodu.

- geometria podwozia - nieprawidłowa geometria będzie wpływała na sterowalność pojazdem i obniżała trwałość opon. Pamiętajmy, że jej ustawienie może się zmienić nawet po pozornie błahym uderzeniu w krawężnik.

- głębokość bieżnika - przepisy określają minimalną wysokość bieżnika na 1,6 mm, nie oznacza to jednak, że jest to wysokość bieżnika gwarantująca bezpieczeństwo. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, wysokość bieżnika powinna wynosić około 4-5 mm.

- wyważanie kół - profesjonalny serwis podczas wymiany opon powinien wyważyć nam koła. Prawidłowo wyważone gwarantują komfort jazdy oraz nie będą niszczyć układu zawieszania i kierowniczego.

- amortyzatory - nawet najlepsza opona nie zagwarantuje bezpieczeństwa, jeśli amortyzatory będą niesprawne. Samochód to system naczyń połączonych. Niesprawne amortyzatory będą powodowały, że samochód będzie niestabilny i będzie tracił kontakt z podłożem. Niestety spowodują one również, że w sytuacji awaryjnej droga hamowania pojazdu będzie dłuższa.

Eksperci twierdzą, że przy okazji zmiany opony warto zamienić je miejscami. Rotowanie może bowiem wydłużyć ich żywotność. Kierunek przekładania opon zależy od rodzaju napędu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty