Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Wymiana paska klinowego

Data publikacji: Autor: Grzegorz Burda

Pasek klinowy pełni w silniku ważną funkcję, gdyż napędza m.in. pompę wodną i alternator. Jego zerwanie prawie natychmiast uniemożliwia dalszą jazdę.

Pasek klinowy pełni w silniku ważną funkcję, gdyż napędza urządzenia pomocnicze, takie jak pompa wodna i alternator. Jego zerwanie prawie natychmiast uniemożliwia dalszą jazdę. Dlatego warto podczas okresowych przeglądów sprawdzić stan i naciąg paska.

 

Trwałość pasków klinowych jest obecnie bardzo duża. Z reguły wytrzymują kilkadziesiąt tys. km i wymienia się je przeważnie podczas wymiany paska rozrządu. Jednak jak zawsze od reguły są wyjątki i może się zdarzyć, że pasek będzie kwalifikował się do wymiany już po kilkunastu tys. km. Napięcie paska klinowego sprawdzamy w połowie największej odległości pomiędzy kołami pasowymi.

 

Powodem takiego stanu może być niewłaściwy naciąg paska, uszkodzone koło pasowe lub źle dobrany pasek. Trwałość paska zależy również od jego jakości, czyli producenta i rodzaju paska (klinowy lub wielorowkowy).

 

Systematycznie trzeba sprawdzać napięcie paska, gdyż w dużej mierze od niego zależy trwałość paska. Prawidłowo napięty pasek powinien dać się ugiąć od 5 do 15 mm, mierząc w połowie odległości pomiędzy kołami pasowymi.

 

Nie ma problemów z prawidłowym napięciem, gdy jest automatyczny napinacz, ponieważ odpowiednią wartość napięcia zapewnia sprężyna. Problemy mogą się pojawić przy ręcznym napinaniu.

 

Zbyt słabo napięty pasek da znać o sobie głośnym piskiem, zwłaszcza przy zimnym silniku i po nocnym postoju. Luźny pasek również może być powodem niedoładowania akumulatora. Natomiast zbyt mocno napięty pasek będzie miał mniejszą trwałość i dodatkowo znacznie szybciej zużyją się łożyska kół pasowych, gdyż będą pracowały pod zbyt dużym obciążeniem.

 

Pasków klinowych może być kilka, każdy napędzający inne urządzenie lub jeden bardzo długi napędzający wszystkie urządzenia pomocnicze.

 

Wymiana paska w większości samochodach jest dość prostą czynnością, więc można się pokusić o wykonanie jej samodzielnie. Nieco trudności może sprawić mała ilość miejsca w komorze silnikowej, ale wówczas tylko czas wymiany będzie nieco dłuższy.

 Przed demontażem paska trzeba dokładnie się przyglądnąć jak jest poprowadzony, aby montaż odbył się prawidłowo i bez problemów.

Przed przystąpieniem do pracy należy odszukać śruby, które należy odkręcić i sprawdzić, czy trzeba będzie skorzystać z kanału. Jeśli jest kilka pasków, a do wymiany jest tylko jeden, ale ten od wewnątrz, to wówczas i tak trzeba ściągnąć wszystkie pozostałe paski.

 

Gdy zamontowany jest automatyczny napinacz, to nie trzeba odkręcać żądnych śrub. Wystarczy, za pomocą klucza, zwolnić napięcie i można zdjąć pasek.

 

Jeśli pasek jest długi i napędza kilka urządzeń warto przed ściągnięciem przyjrzeć się jak został poprowadzony, gdyż później mogą być problemy z jego właściwym założeniem.

 

W wielu samochodach, zwłaszcza amerykańskich, sposób poprowadzenia paska klinowego jest rozrysowany na specjalnej plakietce naklejonej w komorze silnika.

 

Gdy pasek posiada mechaniczny napinacz, trzeba najpierw poluzować śruby mocujące urządzenie do wspornika, a następnie odkręcić napinacz. Naciąg paska trzeba sprawdzić także po dokręceniu wszystkich śrub.

 

W niektórych samochodach pasek klinowy trzeba napinać używając dźwigni. Najlepiej używać do tego celu drewnianego trzonka, aby nie uszkodzić jakiegoś elementu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • kaktus (gość)

  witam mam citroena c15 1,8 disel dzis zerwal się pasek klinowy mam pytanie jak do tego podejść

 • ja (gość)

  najlepiej zacznij od kupienia czteropaku w Biedronce ;)

 • service (gość)

  Zalecam wykonać te usługę w serwisie lub warsztacie ponieważ pasek sam z siebie się nie powinien zerwać wadliwe może być któraś rolka która zblokowała się i powstał opór czego skutkiem jest zerwany pasek, druga podstawowa rzeczą jest złe napięcie paska które również może być przyczyną zerwania paska ponieważ za luźny lub za mocno napięty szybciej się zużywa, koszty wymiany jest bagatela tani i masz gwarancję że został profesjonalnie założony a wszystkie podzespoły sprawdzone, któregoś razu był facet u nas który sam zmieniał pasek klinowy w swoim samochodzie i pojechał w trasę podczas podróży poczuł zapach pałace się gumy a potem takie tur tur tur i auto zgasło, przy wymianie paska posiadał obudowy i złe spasował pasek klinowy pęk zrywając przy tym pasek rozrządu co skutkowało rozerwaniem tłoka i kapitalnym remontem silnika wiec gorąco polecam zapłacić 100 zł i mieć pewność że auto będzie nam służyło jeszcze przez troszkę niż wydawać tysiące w naprawy

 • van damee (gość)

  tak i jebnij się w głowe albo odrazu zareklamuj swój warsztat albo serwis

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.