Wymiana żarówek w samochodzie krok po kroku

Porady / Eksploatacja

Autor: Marcin Pluskota

Liczba odwiedzin: 103960

W większości aut produkowanych do około 1998 roku wymianę żarówek przednich lamp zaczynamy od otwarcia maski. W pojazdach młodszych wstawienie części może wiązać się z koniecznością zdemontowania obudowy filtra powietrza, wyjęciem akumulatora, a nawet demontażem całych lamp (np. Ford Mondeo Mk I i II).Wymiana przedniego lewego reflektora w VW Polo: rozpoczynamy od ściągnięcia osłony przeciwkurzowej Zdarza się również, że producent przewiduje dostęp do lamp przez klapki znajdujące się w błotnikach przednich kół (np. Renault Megane II, Rover 75). W tych przypadkach, wymieniając żarówki w prawej lampie, należy skręcić koła do oporu w lewo, co umożliwi nam w miarę swobodny dostęp do nadkola.

CZYTAJ TAKŻE

Wymiana żarówki

Wymiana żarówek samochodowych - na co uważać?


Pamiętajmy, że zanim wyciągniemy żarówkę, musimy zdemontować wtyczkę Po odczepieniu osłony przeciwkurzowej lampy najpierw wypinamy (przez pociągnięcie oraz delikatne ruchy na boki) wtyczkę z kablami zasilającymi, a dopiero później przystępujemy do wyciągania samej części. Odradzam wypinanie obu elementów naraz, jest to bardzo trudne i dodatkowo możemy je uszkodzić.

Należy pamiętać, że w czasie wymiany żarówki halogenowej nie wolno nam dotykać jej szklanego poszycia dłonią; wszelkie zabrudzenia w połączeniu z wysoką temperaturą spowodują zmatowienie szkła i krótszą żywotność elementu.

Demontując żarówkę, należy zwrócić uwagę na pozycję, w jakiej się znajduje. Halogenowe posiadają blaszane ząbki, które pozwalają umieścić je tylko w Teraz możemy wyciągnąć żarówkę - w lampach najczęściej blokowana jest sprężynką albo drutem jednej pozycji, blokowane są w lampach najczęściej za pomocą sprężynującego drutu, który odbezpieczamy przez dociśnięcie jego górnej części i przesunięcie w lewo lub prawo; podobnie postępujemy, blokując nowy element.

Może zdarzyć się, że żarówka jest blokowana w lampie blaszanymi zatrzaskami i wystarczy za nią pociągnąć, a następnie wcisnąć na miejsce nową. Podczas montażu pomocne będzie dla nas zaglądanie do lampy od przodu; pamiętajmy, żeby wstawiona część równo przylegała do swojego gniazda. W żadnym wypadku nie może być zablokowana pod kątem, ponieważ ograniczy to jej sprawność. Źle skierowany strumień światła może powodować oślepianie innych kierowców.
Nowa żarówka musi być w odpowiedniej pozycji; w innym przypadku ograniczymy jej sprawność
Żarówki świateł pozycyjnych i kierunkowskazów mają wtyczki, które obracamy i wyjmujemy razem z żarówką. Żarówki W5W (światła pozycyjne) są wsuwane do wtyczki, P21W należy delikatnie docisnąć i obrócić, a następnie wyciągnąć z gniazda.

Wymianę żarówek tylnych w samochodzie rozpoczynamy od demontażu tapicerki wewnątrz bagażnika na wysokości lamp. Wypinamy wtyczkę wraz z przewodami zasilającymi i dopiero wtedy odpinamy zatrzaski obudowy części (wszystkie żarówki tylnych lamp najczęściej znajdują się w jednej obudowie) lub rozglądamy się za pokrętłem, którego wykręcenie pozwala nam na demontaż całej lampy.

Konsultacji udzielił Mateusz Kraszewski z serwisu samochodowego Sport-Technika.

Źródło: Gazeta Wrocławska

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Tagi: , , , , , , , , ,

Komentarze

  • piter1012
  • Aby wymienić żarówkę w Megane II należy mieć rękę Terminatora, na odcinku między łokciem a dłonią łamaną w czterech miejscach..:) A na poważnie niektórzy inżynierowie projektanci aut powinni sami te żarówki wymieniać.
  • oskp
  • W Meganie II ? nie jest tak tragicznie - robimy to tak:Skręcamy maksymalnie przednimi kołami , ściągamy zaślepkę z nadkola i wkładamy tam ręke, nastepnie odkręcamy zaślepkę i wyciągamy żarówkę
  • MZ13
  • Autor zapomniał dodać, że czasami trzeba zdjąć zderzak przedni żeby wymienić żarówkę pozycyjną jak np. w Chrysler 300M.:)
  • Ddd (gość)
  • Panowie 2 godziny spędziłem pod samochodem i żarówki nie wymieniłem - tego skurwysyna co wymyślił to tą deską na której kreślił zatłukbym
  • ee (gość)
  • Wsadziłem led do auta audi a4 b6. żarówka zapala się i po chwili zaczyna migać komputer widzi ja jako spaloną. to znaczy że zarówka jest nie pod komputer.?
  • mm (gość)
  • zgadzam się z tym Panem od Meganke II.To auto zaporojektówał szatan lub jaikś bardzo złośliwy człowiek.
  • szymon (gość)
  • Ja wymienić żarówkę w lagunie ll nad lusterkiem wstecznym

Dodaj komentarz