Wymiana żarówki

Porady / Eksploatacja

Autor: Grzegorz Burda

Liczba odwiedzin: 41703

Wymiana żarówki w reflektorze samochodu jest bardzo prosta, pod warunkiem, że wykonujemy ją w ciepłym garażu, a w komorze silnika jest dużo miejsca.

Niestety żarówki przepalają się przeważnie w nocy, więc aby ich wymianę warto wcześniej przećwiczyć.

 

W większości samochodów do wymiany żarówki w reflektorze nie trzeba używać żadnych narzędzi. Niestety we współczesnych samochodach komory silnikowe są coraz mniejsze, urządzeń dodatkowych coraz więcej, a co za tym idzie - ilość wolnej przestrzeni pod maską jest minimalna.Fot. Grzegorz Burda: Dużą trudnością przy wymianie żarówki jest bardzo utrudniony dostęp. Również miejsca za reflektorami nie ma dużo, więc aby wymienić żarówkę trzeba się niekiedy dobrze nagimnastykować.

 

W wielu modelach komora silnika jest szczelnie zabudowana osłonami i aby dostać się do żarówki konieczny jest ich demontaż. Nie należy liczyć, że miejsca przeprowadzenie tej operacji będzie dużo. Trzeba się przygotować, że wymianę będziemy zmuszeni wykonać na wyczucie, gdyż wkładając rękę zasłonimy mocowanie żarówki.

 

Może się jednak okazać, że z komory silnika nie będzie dostępu do żarówek, a dostęp do nich uzyskamy dopiero po odchyleniu nadkola. Może się również okazać, że wymiana żarówki będzie możliwa dopiero po wyjęciu reflektora, a to już komplikuje tą prostą czynność, gdyż konieczne są odpowiednie narzędzia i sporo wolnego czasu. Takiej wymiany na drodze raczej nie da się wykonać.

Fot. Grzegorz Burda: Po każdej wymianie żarówki trzeba sprawdzić ustawienie świateł.  

Jeśli więc w naszym samochodzie wymiana żarówki to skomplikowana czynność, powinniśmy wymieniać je profilaktycznie przy każdym lub co drugim przeglądzie. Po wymianie trzeba sprawdzić czy żarówka jest prawidłowo włożona. Po zaświeceniu świateł mijania powinna zapewniać wyraźną granicę światła i cienia. Można to sprawdzić podjeżdżając pod ścianę.

 

Po każdej wymianie, nawet jeśli nie był demontowany reflektor, trzeba sprawdzić ustawienie świateł. Koszt niewielki, a pożytek bardzo duży, gdyż zapewniamy sobie dobrą widoczność, oraz nie oślepianie innych użytkowników dróg.

 

Wymiana żarówek w tylnych światłach jest nieco łatwiejsza i do większości lamp dość dobry dostęp uzyskamy po częściowym zdemontowaniu wykładziny bagażnika. Jeśli wymieniamy żarówkę tzw. dwuwłóknową (jedna lampa do świateł postojowych i stopu), należy zwracać uwagę na odpowiedni montaż, tak aby światło pozycyjne nie świeciło z taką mocą jak stop. Żarówka ma wprawdzie specjalne wypustki na różnych poziomach, które utrudniają nieprawidłowe włożenie, ale jak się okazuje wielu kierowcom „udaje” się umieścić je odwrotnie.

 

Żarówki najlepiej wymieniać parami, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że w niedługim czasie także i druga będzie do wymiany.

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.