Wypadek lub stłuczka za granicą. Co zrobić?

Regina Skibińska
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Jeśli na wakacje wybieramy się za granicę samochodem, powinniśmy wiedzieć, jak postępować, jeśli poza Polską dojdzie do kolizji.
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Przed samochodowym wyjazdem za granice warto sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w państwach, po których zamierzamy podróżować, szczególnie jaka jest dopuszczalna prędkość i w co musi być wyposażone auto, gdyż w tych kwestiach występuje najwięcej różnic.

Kolejna kwestia to odpowiednia polisa OC.

Gdzie polisa OC, Zielona Karta, a gdzie ubezpieczenie graniczne?

Zwykła kupiona w Polsce polisa OC działa na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Andory, Serbii i Szwajcarii.

Zielona Karta jest ważna w Albanii, Macedonii, Maroku, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Tunezji, Iranie, Turcji, Izraelu i na Ukrainie.

Wybierając się samochodem do innych państw musimy na granicy kupić ubezpieczenie graniczne. Wystawcą takiej polisy, przeważnie krótkoterminowej, do 30 dni, jest lokalny zakład ubezpieczeń, na warunkach prawa obowiązującego w danym kraju.

Kolizja w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego

W przypadku kolizji w państwach z obszaru Eueoprjskiego Obszaru Gospodarczego, Andory i Szwajcarii postępowanie jest najprostsze. Po zdarzeniu musimy spisać oświadczenie – ważne jest, żeby nie podpisywać niczego, co dla nas nie jest niezrozumiałe. Jeśli to my jesteśmy poszkodowani, to zgłaszamy szkodę bezpośrednio do ubezpieczyciela OC sprawcy lub do reprezentanta ds. roszczeń mającego siedzibę w kraju miejsca zamieszkania poszkodowanego. Przedstawiciel zagranicznego towarzystwa prowadzi postępowanie likwidacyjne w celu ustalenia odpowiedzialności odszkodowawczej i wypłaty odszkodowania.

Jeżeli nie znamy nazwy ubezpieczyciela sprawcy, to powinniśmy skierować pisemny wniosek do PBUK o ustalenie ubezpieczyciela sprawcy i reprezentanta ds. roszczeń. Jeżeli nie ustalono ubezpieczyciela sprawcy, wówczas szkodę można zgłosić do organu odszkodowawczego w państwie zamieszkania poszkodowanego lub do funduszu gwarancyjnego w państwie wypadku.

Z kolei jeśli to my będziemy sprawcą kolizji, to powinniśmy przekazać poszkodowanemu szczegóły naszej polisy OC. Poszkodowany będzie mógł dochodzić odszkodowania według swojego wyboru: bezpośrednio od naszego ubezpieczyciela, od korespondenta naszego ubezpieczyciela w swoim kraju albo od odpowiednika Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w swoim kraju.

Stłuczka po obszarem EOG

Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli będziemy mieć kolizję w kraju spoza EOG, Szwajcarii, Serbii i Andory. Szkodę można zgłosić w państwie wypadku ubezpieczycielowi OC sprawcy. Nie istnieje jednolity system ustalania ubezpieczyciela. Jeżeli dane ubezpieczenia sprawcy nie zostały ustalone bezpośrednio po zdarzeniu, możliwość jego późniejszego zidentyfikowania zależy od procedur dostępnych w państwie wypadku.

Jeżeli sprawca nie był ubezpieczony, szkodę można zgłosić do funduszu gwarancyjnego w państwie wypadku. Zakres i wysokość odszkodowania są uzależnione od przepisów obowiązujących w państwie wypadku.

Jeśli w kraju z systemu Zielonej Karty, ale poza obszarem EOG,  Andory, Serbii i Szwajcarii to my spowodowaliśmy wypadek bądź stłuczkę, powinniśmy  oprócz wypełnienia i podpisania oświadczenie o zdarzeniu drogowym, także podać również szczegóły naszej Zielonej Karty (seria i nr, nazwa towarzystwa, okres ubezpieczenia). Poszkodowany powinien zgłosić szkodę do biura narodowego kraju zdarzenia lub zgłosić szkodę bezpośrednio do ubezpieczyciela OC sprawcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty