Wyższe mandaty za przeładowane pojazdy

Przepisy / Mandaty

Autor: (pp) źródło: rp.pl

Liczba odwiedzin: 6174

Jak informuje "Rzeczpospolita", Ministerstwo Transportu przygotowało projekt zmian w ustawie o drogach publicznych. Nowelizacja poszerza katalog pojazdów zwolnionych z opłat drogowych, jak również zwiększa wysokość kar dla kierowców, którzy poruszają się przeładowanymi pojazdami.

Według planów resortu, jeszcze w tym roku z uiszczania opłat za przejazd, czyli tzw. e-myta, zwolnione będą zespoły pojazdów, w których masa pojazdu samochodowego nie przekracza 3,5 tony, a także pojazdy specjalne i autobusy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Drugą istotną zmianą jest wprowadzenie wyższych kar dla osób poruszających się pojazdami o masie przekraczającej dopuszczalną, zapisaną w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli podczas kontroli funkcjonariusze policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej lub Celnej wykryją takie wykroczenie, będą mogli nałożyć na kierowcę mandat w wysokości do 5 tys. zł.

Wysokość kary będzie zależała od skali wykroczenia. Im bardziej przeładowany pojazd - tym wyższy mandat. Co więcej, jeśli kierowca nie zapłaci kary w terminie, pieniądze będą mogły zostać ściągnięte w drodze egzekucji. Dotychczas, za to wykroczenie kierowcom groziła kara do 500 zł.

Projekt znajduje się obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

Komentarze

    • gość serwisu (gość)
    • Już niedługo za sikanie koło drogi będzie kara,tylko mam pytanie co będzie gdy wykończycie drobnych przedsiębiorców.Pójdziemy na garnuszek ''Państwa",a was nierobów będzie utrzymywał Rostowski z słońcem Peru.
    • ss (gość)
    • WIĘCEJ GŁOSÓW NA PLATFORME PRAWO DLA BOGACZY WYSSAJĄ Z NORMALNYCH WSZYSTKO !!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz