Wzrok kierowców. Eksperci biją na alarm

ip
fot. archiwum
fot. archiwum
Światowy Dzień Wzroku był doskonałą okazją do przypomnienia kierowcom o konieczności dbania o swój wzrok. A dane są zastraszające. Blisko 6 milionów Polaków pozostaje bez korekcji wzroku, choć jej potrzebuje.

Regularne badania wzroku są szczególnie ważne wśród kierowców. Do 2013 r. w Polsce spośród 20 mln kierowców 85% posiadało prawo jazdy wydane bezterminowo. – Badanie wzroku przeprowadzane było u tych osób tylko raz – przed wydaniem dokumentu. Po zmianie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami z 19 stycznia 2013 r. maksymalny czas ważności prawa jazdy to 15 lat, co oznacza, że obowiązkowe badanie wzroku kierowców w Polsce nadal wykonywane jest zbyt rzadko - przypomina Mirosław Nowak, Country Manager Grupy Essilor w Polsce.

– Jak wynika z naszych badań, Polacy zaniedbują swój wzrok, badają go rzadko, ponad 50% osób w wieku 30-64 lata deklaruje, że bada wzrok raz na dwa lata lub rzadziej.  Jest to zastraszająca statystyka, szczególnie jeśli zestawimy ją z informacją, że blisko 6 mln Polaków pozostaje bez korekcji wzroku, choć jej potrzebuje – informował Mirosław Nowak.
Dlatego też szczególnie zwracano uwagę na to, jak istotne jest regularne kontrolowanie wzroku przez wszystkich, zwłaszcza przez kierowców, gdyż aż 90% informacji z otoczenia kierowca odbiera za pomocą wzroku. Ważną kwestią jest również wiek, ok. 2030 roku  już co czwarty kierowca będzie powyżej 65. roku życia.

– Wstyd się przyznać, ale ostatnie badanie wzroku miałam w szkole podstawowej. Żyłam w poczuciu, że jestem niezniszczalna i świetnie widzę. Kiedy zostałam zaproszona do akcji, z przyjemnością wzięłam w niej udział i poszłam kontrolnie zbadać swoje oczy. Badanie było bardzo fachowe i wnikliwe. Wynik był bardzo dobry – okazało się, że nie mam większych problemów ze wzrokiem. Ponieważ jednak korzystam ze smartfonów, dużo siedzę przed komputerem, prowadzę samochód, warto nosić okulary, które mają specjalne inteligentne szkła – chronią przed szkodliwym działaniem komputera albo przed promieniowaniem słonecznym, rozjaśniają się lub przyciemniają w zależności od natężenia światła. Używam ich, kiedy prowadzę samochód – powiedziała Katarzyna Cichopek.

W ramach obchodów Światowego Dnia wzroku kierowcy będący klientami stacji Statoil w Warszawie przy ulicy Puławskiej chętnie poddawali się badaniu przesiewowemu wzroku autorefraktometrem. Takie badanie trwa ok.1 minuty, a dzięki niemu badana osoba otrzymuje informację, czy powinna udać się do specjalisty w celu wykonania pełnego badania wzroku i doboru odpowiedniej korekcji. Nikt nie miał wątpliwości, że tego typu akcja uświadamiająca jest niezwykle ważna, bo chodzi o nasze bezpieczeństwo na drodze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty