Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakup auta razem z polisą

Regina Skibińska
Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse
Przy sprzedaży samochodu ubezpieczenie OC przechodzi ze sprzedawcy na kupującego.
Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse

Polisa OC ma na celu ochronę finansów właściciela auta na wypadek, gdyby wyrządził on komuś szkodę, powodując kolizję czy wypadek. Zabezpiecza ona również interesy poszkodowanego, gdyż sprawcę nie zawsze byłoby stać na wypłatę odszkodowania, a dzięki ubezpieczeniu obowiązek ten przejmuje towarzystwo.

Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i gdy samochód zmienia właściciela, to prawa i obowiązki wynikające z umowy  ubezpieczenia przechodzą ze sprzedawcy na nabywcę auta. Ma to na celu zapobiegnięcie sytuacji, kiedy samochodem jeździłby ktoś bez polisy.  Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, np. jeśli sprzedawca kupił polisę ważną od 14 maja 2013 r. do 13 maja 2014 r., a samochód sprzedał 7 lutego 2014 r., to polisa wygasa 13 maja 2014 r.

Nabywca auta nie musi czekać na wygaśnięcie umowy ubezpieczenia. Jeśli chce kupić polisę w innym towarzystwie, może wypowiedzieć pisemnie umowę zawartą przez sprzedawcę auta. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Nową umowę trzeba zawrzeć najpóźniej w dniu rozwiązania się umowy wypowiedzianej.

W przypadku nadania oświadczenia o wypowiedzeniu od umowy ubezpieczenia obowiązkowego przesyłką listową, za chwilę jego złożenia uważa się datę nadania oświadczenia w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Oświadczenie można też złożyć osobiście w placówce  ubezpieczyciela, a nawet agentowi zakładu ubezpieczeń.

Przeliczenie składki

Jeśli nabywca auta nie wypowie umowy, to zakład ubezpieczeń może (ale nie musi) dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu. Rekalkulacja polega na dostosowaniu wysokości składki do ryzyka związanego z nowym właścicielem, czyli uwzględnienia zwyżek bądź zniżek, które jemu przysługują, np. z powodu wieku czy historii szkodowej.

Nowy właściciel może też sam zawnioskować o rekalkulację składki do towarzystwa , jeśli nie zrobi ono tego z własnej inicjatywy, a wtedy ubezpieczyciel musi przeliczyć składkę za okres od dnia sprzedaży.

Nabywa samochodu jest obowiązany podać do wiadomości zakładu ubezpieczeń wszystkie znane sobie okoliczności, których ujawnienie jest niezbędne do dokonania ponownej kalkulacji składki.

Obowiązki sprzedawcy

Ze sprzedażą auta wiążą się pewne obowiązki po stronie osoby sprzedawcy, a ich niedopełnienie może spowodować przykre konsekwencje. Przede wszystkim sprzedawca musi przekazać nowemu właścicielowi potwierdzenie zawarcia umowy OC.  Oprócz tego ma obowiązek w ciągu 14 dni podać zakładowi ubezpieczeń dane nowego właściciela (imię, nazwisko, adres i numer PESEL albo nazwę, siedzibę i numer REGON).

Jeśli były właściciel auta nie dopełni tego obowiązku, wówczas będzie solidarnie w nowym właścicielem ponosił odpowiedzialność wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki za czas od dnia sprzedaży do dnia powiadomienia o tym ubezpieczyciela. Oznacza to, że towarzystwo może dochodzić składki albo od kupującego, albo od sprzedającego, albo od obydwu łącznie. Czyli jeśli nabywca auta będzie zalegał ze składką, to towarzystwo będzie mogło żądać składki od sprzedawcy, jeśli nie przekazał on wymaganych danych.

Polisa nie odnowi się automatycznie

Nowy właściciel musi sprawdzić, na jaki okres zawarta została umowa ubezpieczenia, gdyż po zakończeniu tego okresu nie będzie miał ważnej polisy OC, czyli narazi się nie tylko na to, że w razie wypadku czy stłuczki z jego winy będzie płacił odszkodowanie z własnej kieszeni, ale też będzie mu groziła kara za brak ważnej polisy OC.

W pozostałych sytuacjach, tzn. wtedy, gdy auto nie zmienia właściciela, polisa OC odnawia się automatycznie, chyba że posiadacz samochodu wypowie ją w odpowiednim terminie (najpóźniej na jeden dzień przed upływem okresu na który umowa została zawarta), trzeba więc uważać, żeby nie zostać bez ważnej polisy, licząc na to, że umowa odnowi się automatycznie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty