Zamki i uszczelki w zimie

Porady / Samochód zimą

Autor: Grzegorz Burda

Liczba odwiedzin: 48910

W sezonie zimowym, dużo uwagi trzeba poświęcić uszczelkom drzwiowym i zamkom. Tylko systematyczne smarowanie umożliwi nam bezproblemowe drzwi.

 

Zima w tym sezonie przyszła bardzo późno i niektórzy kierowcy mieli już nadzieję, że w ogóle nie przyjdzie. Pierwsze opady śniegu i spadek temperatury poniżej zera spowodowały, że wielu Fot. Grzegorz Burda: Wkładkę zamka trzeba systematycznie smarować aby nie zamarzała. Trzeba to robić po każdym myciu w sezonie zimowym. kierowców zastało samochód z zamarzniętymi zamkami i uszczelkami. Nie mieliby takich problemów, gdyby kilka minut poświęcili na konserwację. O smarowaniu zamków powinni pamiętać również ci kierowcy, którzy tą czynność wykonali przed sezonem zimowym, ponieważ jednorazowa konserwacja nie wystarczy na cały sezon zimowy.

 

Zamki należy smarować specjalnym smarem, który można kupić w każdym sklepie motoryzacyjnym. Zastosowanie np. WD-40 lub podobnie działającego środka mija się z celem, gdyż środek ten nie zabezpieczy zamków.

 

Nie tylko w drzwiach

Fot. Grzegorz Burda: Zamek trzeba smarować specjalnym smarem. W starszych samochodach przed smarowaniem trzeba je najpierw wymontować i wyczyścić.  

Zamek w drzwiach samochodu, to nie tylko wkładka w klamce, w którą wsuwamy kluczyk, ale również osobny mechanizm wewnątrz drzwi. Smarować trzeba obydwa elementy. Wkładka zamka jest szczególnie narażona na zamarzanie, ponieważ jest bezpośrednio wystawiona na działanie czynników atmosferycznych. Po opadach deszczu i nocnych przymrozkach może przymarznąć, zwłaszcza jeśli jest już wyeksploatowana i częściowo uszkodzona (np. nie ma zapadki zakrywającej zamek po wyjęciu kluczyka). Również zamek w drzwiach może zamarznąć i mimo przekręcania kluczykiem wkładki lub odblokowania rygli pilotem nie będzie można otworzyć zamka.

 

W kilkuletnich samochodach może nie wystarczyć samo smarowanie, gdyż mocno zabrudzony Fot. Grzegorz Burda: Tak uszkodzona wkładka gwarantuje problemy z otwieraniem samochodu i to nie tylko w zimie. zamek może nadal zamarzać. Wówczas trzeba rozebrać drzwi, wymontować i wyczyścić zamek, a następnie nasmarować. Taka operacja jest w większości przypadków skuteczna i powinna nas uwolnić od zamarzających zamków.

Trzeba również pamiętać o nasmarowaniu zamka bagażnika, a ze względu na duże zabrudzenie z tyłu samochodu czynność tę trzeba wykonywać znacznie częściej niż w przypadku drzwi.

 

Nie wolno także zapominać o zamku wlewu paliwa, gdyż możemy się niemile rozczarować przy tankowaniu. Właściciele Fordów mają jeszcze jeden zamek do obsługi – otwierający pokrywę silnika.

 Fot. Grzegorz Burda: Systematyczne smarowanie uszczelek drzwiowych silikonem zabezpiecza je przed przymarzaniem.

Uwaga na uszczelki

 

Otworzenie zamka nie jest jednoznaczne z otworzeniem drzwi, ponieważ na przeszkodzie mogą stać przymarznięte uszczelki drzwiowe. Aby ustrzec się takiej niespodzianki trzeba często je smarować np. silikonem. Nie ma ścisłej reguły, co jaki czas należy powtarzać tę czynność. Jest to uzależnione od warunków atmosferycznych i tym częściej trzeba to robić, jeśli temperatura zmienia się z dodatniej na ujemną. Również po każdym myciu należy dokładnie osuszyć nadwozie i smarować uszczelki oraz zamki.

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Komentarze

  • marcel
  • Błąd w tytule!:umożliwi drzwi.
  • marcel
  • Po 1. nie nasmarować silikonem tylko smarem silikonowym bo już nigdy nie otworzycie drzwi(hehe).Po 2. dużo lepszym sposobem na zabezpieczenie się przed brakiem możliwości otwarcia drzwi i zamków przy mrozie od rozbierania tegoż na czynniki pierwsze jest rezygnacja z mycia auta w zimie. Jednym słowem: częste mycie skraca życie (heheII).
  • miron
  • proponuje wd40, tani i dobry pozdrawiam
  • Komentarz usunięty
  • ziomal (gość)
  • odradzam WD40 ...!
  • informatyk3 (gość)
  • witam Mam prosty sposób aby drzwi nie przymarzły : po skończonej jeździe otwieram wszystkie drzwi na parę minut po czym zamykam i następnego dnia nawet przy dużym mrozie uszczelki nie przymarzną .Elementy zamka smaruje olejem silnikowym i mam spokój

Dodaj komentarz