Zdawalność egzaminów teoretycznych spadnie?

Przepisy / Prawo jazdy

Autor: (kn) źródło: Gazeta Prawna

Liczba odwiedzin: 9648

Już od lutego 2012 roku, kandydat na kierowcę podchodzący do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy otrzyma zestaw składający się z 32 pytań. Będą one losowane z bazy zawierającej ich łącznie około 1200. Czy takie rozwiązanie przyczyni się do spadku zdawalności egzaminów teoretycznych?
Fot. Archiwum Polskapresse Obecnie, testu z teorii nie zdaje tylko jeden na dziesięciu kandydatów na kierowców. Jednak od 12 lutego 2012 roku odsetek osób, które nie zdały egzaminu teoretycznego może się znacznie zwiększyć. Tego dnia zmienią się bowiem zasady przeprowadzania egzaminów. W każdym zestawie pytań znajdą się 32 zadania.

CZYTAJ TAKŻE

Prawo jazdy: zmiany w egzaminach już od 2012 roku

Niedosłyszący i niesłyszący bez prawa jazdy


Pierwsze 20 zadań dla wszystkich kategorii będzie identyczne. Zdający zobaczy np. krótki film lub symulację realnej sytuacji, jaka może zdarzyć się na drodze. Po jej obejrzeniu na zaznaczenie prawidłowej odpowiedzi będzie miał 10 sekund. Następne 12 pytań będzie już inne dla każdej kategorii prawa jazdy. Z trzech możliwych opcji tylko jedna będzie właściwa, a na jej wskazanie będzie mniej niż 30 sekund.

Początkowo WORD-y były za całkowitym utajnieniem pytań. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w Holandii i krajach skandynawskich. Prezes Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD, Andrzej Szklarski, zapewnia jednak, że baza zagadnień będzie regularnie zmieniana. Nad jej modyfikacją będzie czuwał zespół ekspertów. Dodaje, że utajnienie zadań egzaminacyjnych nie jest póki co możliwe, gdyż nie ma ku temu podstaw prawnych. Wskazuje, że w trakcie prac nad ustawą o kierujących pojazdami wykreślono zapis zakazujący ujawniania pytań. Na tej podstawie uznano, że nie powinno się ich utajniać.

Innego zdania są eksperci. Specjalista od ruchu drogowego, prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego, w rozmowie z "Gazetą Prawną" wskazuje, iż testy można utajnić, gdyż prawo nie nakazuje ich jawności. Dodaje, że na żadnych innych egzaminach zdający nie zna pytań i odpowiedzi wcześniej. Pozytywnie ocenia rotację zagadnień w bazie, która jest ważna z uwagi na regularnie zmieniające się przepisy.

Obecnie zdawalność teorii przekracza 90%. Po wprowadzeniu zmian może spaść nawet do 30%. Oznaczałoby to większe zarobki dla WORD-ów, gdyż wiele osób musiałoby podchodzić do testu ponownie. Obecnie, koszt egzaminu teoretycznego to 112 zł.

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi: , , , , , , , , ,

Komentarze

  • wismar2
  • Czyli jak jest dobrze, to trzeba utrudnić. A tak na poważnie, to bardzo chciałbym zobaczyć wyniki egzaminatorów, którzy by tak za pierwszym razem podeszli do takiego egzaminu. Co do utajniania, to skoro jest tyle pytań, to warto by było wcześniej je dokładnie przerobić, przeanalizować i wyciągnąć stosowne wnioski. Zdaje sobie sprawę, że prz łącznej ilości pytań obecnie większość kursantów jest w stanie wykuć pytania na tzw. blachę. Ale weźmy pod uwagę to, iż proponuje się ich więcej o conajmniej cztery razy tyle. Uważam, że dobre opracowanie teorii i znajomość pytań była by jaknajbardziej wska
  • wismar2
  • zana.
  • Polska antyobywatelska! (gość)
  • Jak to w Polsce bywa obywatelowi nie ułatwia się życia ,ale utrudnia. Dlaczego nie można przeprowadzać takich nauk jak choćby w Belgi? Czy w innych państwach normalnie rozwiniętych jak choćby Holandia gdzie świadomość kształtuje się już od małego ,więc tam obywatel ma prościej by nie utrudniać mu życia!W USA Zdający sam przyjeżdża swoim samochodem na egzamin ,czy w związku z tym jest większe zagrożenie na drogach ? Nie ,bo tam obywatel wie ze nie może przeginać gdyż łamie prawo za które będzie musiał ponieść surową karę.No i drogi ! Kochani nie dorośliśmy do tak cywilizowanych krajów jak Holandia dlatego te wszystkie paranoje wymyślają ci ,którzy nie mają zielonego pojęcia o obywatelstwie Państwa cywilizowanego .Daleko nam do normalności!!!
  • kandydat na kierowcę (gość)
  • cena egzaminu teoretycznego wynosi 22 zł a praktyczny na kategorię B 112
  • Komentarz usunięty
  • Komentarz usunięty
  • Biedny Polaczek:-) (gość)
  • Niech pierwsi podejda do egzaminow Ci co wprowadzaja zmiany... Zaloze sie ze by oblali. Mielibysmy niezly ubaw. .. A moze na poprawki bd panstwo refundowac? He pozdrawiam!
  • Komentarz usunięty
  • Komentarz usunięty
  • Komentarz usunięty
  • Klakier (gość)
  • Czy prawdą jest ze na egzamnie terotycznym będzie mozna odpowiadac TAK lub NIE??Czy te zmiany w tym roku obowiązuja?

Dodaj komentarz