Zdjęcia z fotoradarów będą dostępne?

(pp)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Kierowcy, którzy otrzymali wezwanie do wskazania sprawcy wykroczenia drogowego zarejestrowanego przez fotoradar, mają prawo obejrzeć zdjęcie wykonane przez to urządzenie jeszcze przed rozprawą w sądzie. Takim orzeczeniem zakończyło się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego. Co to oznacza dla kierowców?

Przypomnijmy, że sprawa miała swój początek w 2011 roku. Wówczas, Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz skierowała

Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

do Trybunału Konstytucyjnego dwa wnioski, w których zaskarżyła działania Głównej Inspekcji Transportu Drogowego oraz straży miejskich, które nie udostępniały właścicielom aut zdjęć wykonanych przez fotoradar, a jedynie wezwanie do wskazania sprawcy. Zdaniek Lipowicz, winne temu były nieprecyzyjne przepisy określające prawa wglądu do akt sprawy.

Po trzech latach TK orzekł jednak, że praktyka wymienionych służb, które z okazaniem zdjęcia zwlekały do czasu rozprawy sądowej, jest niezgodna z podstawowymi założeniami państwa demokratycznego, gdzie każdy ma jednakowe prawo do obrony. W związku z tym, kierowcy, którzy otrzymali wezwanie do wskazania kierującego bez załączonego zdjęcia z fotoradaru, mogą powołać się na orzeczenie TK i zażądać przesłania fotografii.

W 2013 roku fotoradary na polskich drogach zarejestrowały około 2,5 mln wykroczeń. Jednak tylko na podstawie ok. 30 proc. z nich wystawiono mandat. Łącznie, straże miejskie oraz GITD posiadają ponad 600 takich urządzeń.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty