Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Zmasowana akcja policji. Czy posypią się mandaty?

Data publikacji: Autor: WRD KWP we Wrocławiu / nadkom. Krzysztof Zaporowski

Fot. Małgorzata Genca Oświetlenie ma niezwykle duży wkład w bezpieczeństwo na drodze. Od niego zależy bowiem, czy dany pojazd będzie widziany, a jego kierowca będzie w stanie dostrzec pojawiające się przed maską przeszkody i niebezpieczne sytuacje.

Niestety wielu zmotoryzowanych wciąż traktuje oświetlenie po macoszemu. Do refleksji spróbuje zmusić ich Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. 18 listopada na terenie miasta funkcjonariusze będą prowadzić wzmożone kontrole pojazdów ze szczególnym zwróceniem uwagi na oświetlenie zewnętrzne pojazdów. 

Przedsięwzięcie ma na celu uświadomienie użytkownikom dróg, jak ważnym dla bezpieczeństwa na drodze elementem, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, jest widoczność. Dotyczy, to zarówno prawidłowego oświetlenia pojazdów, jak i widoczności pieszych poruszających się po zmroku. Udział w przedsięwzięciu oprócz policjantów ruchu drogowego, zadeklarowała także stacja kontroli pojazdów PZM.

W okresie jesienno-zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, bowiem potęgują się negatywne zjawiska niekorzystnie wpływające na proces widzenia, zwłaszcza przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. O ile od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, to już po zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł jest również oświetlenie drogi i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód.

Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany poza ich ogólnym stanem technicznym takimi czynnikami jak:
- właściwe ustawienie wysokości świateł,
- prawidłowy rozkład granicy światła i cienia,
- natężenie emitowanego światła.

Dlatego w miesiącach jesienno-zimowych znacznie częściej niż w pozostałym okresie dochodzi do wypadków z udziałem pieszych, często tragicznych w skutkach. Biorąc pod uwagę szybciej zapadający zmrok i pogorszenie widoczności, część z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierujący pojazdem miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni lub też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości. Czy rejestruje wykroczenia w nocy?
Rejestracja samochodu. Będą zmiany
Te modele to liderzy niezawodności. Ranking

W trakcie prowadzonych działań przez policjantów na wrocławskich ulicach na terenie stacji kontroli pojazdów PZM mieszczącej się przy ul. Na Niskich Łąkach 4 w godzinach od 8.00 do 14.00 będzie można bezpłatnie sprawdzić oświetlenie swojego pojazdu. Funkcjonariusze podczas prowadzonych kontroli będą zwracali szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów, a kierowcy pojazdów, których jakość świateł wzbudzi wątpliwości podczas kontroli będą kierowani do serwisów w celu usunięcia nieprawidłowości.

Funkcjonariusze przypominają, że należy nie tylko wymieniać przepalone żarówki, sprawdzić i ustawić reflektory. Do obowiązków kierowcy należy również dbanie o utrzymanie czystości kloszy świateł.

Zobacz także: Ateca - testujemy crossovera Seata

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Ałtor (gość)

    Brak świateł na dolnym śląsku to dość rzadka przypadłość na szczęście u kierowców, natomiast jeżdzenie na ślepo tj, z jedną przepaloną żarowką, to już naprawdę plaga. I okrutnie niebezpieczne np na autostradzie. Lenistwo ludzi naprawde nie zna granic, tak ciężko kupić żarówkę za 4zł i wymienić?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.