Ceny paliw: zwyżka chyba nieunikniona

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse
W pierwszej połowie roku kierowcy bez większych obaw o rosnące ceny paliw podjeżdżali na stacje zatankować samochód. Niestety dobra passa ma chyba kres przed letnimi wakacjami. W minioną środę zanotowaliśmy pierwszą od marca tego roku podwyżkę detalicznych cen oleju napędowego.

Wprawdzie prognozy dla cen detalicznych są jednoznacznie wzrostowe, to jednak w ostatnich dniach ceny hurtowe w polskich

Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse

rafineriach nie zachowywały się wyłącznie zwyżkowo – dzisiejsze ceny benzyny bezołowiowej 95 (4299 zł/m sześc.) oraz paliwa dieslowskiego (4238 zł/m sześc.) są albo niższe, albo zbliżone do wyników końcówki ubiegłego tygodnia. Podbicie na stacjach wynikać będzie z ogólnego podniesienia cen w ostatnim miesiącu (na początku maja ceny benzyny w hurcie były niższe o około 100 zł, a ceny oleju napędowego – nawet o 110 zł).

Zmiany cen prognozowane na tydzień między 10 a 16 czerwca 2013 są podwyżkowe. Dla benzyny bezołowiowej 98 spodziewamy się wyników między 5,57 a 5,68 zł/l. Litr benzyny bezołowiowej 95 bedzie zapewne kosztować między 5,37-5,48 zł.  Olej napędowy będzie zapewne kosztował 5,33-5,44 zł/l. Jedynym spośród paliw, które może kosztować mniej, aniżeli w minionym tygodniu jest gaz płynny. Powinien on jeszcze potanieć i ulokować się na poziomie 2,30-2,38 zł/l.

Prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej (PLN brutto)

W okresie

10-16 czerwca 2013

Pb98

5,57-5,68

Pb95

5,37-5,48

ON

5,33-5,44

LPG

2,30-2,38

Notowania ropy Brent czerwiec zaczynają od wzrostu. Systematyczna zwyżka na przestrzeni tygodnia wywindowała ceny surowca na giełdzie w Londynie z poniedziałkowego minimum na poziomie 99,66 USD do ponad 104 dolarów w piątkowe przedpołudnie.

Wsparciem dla rosnących cen ropy jest postępujące osłabienie dolara, który jest walutą rozliczeniową na rynku naftowym. Dolar traci w relacji do euro – kurs EUR/USD wspiął się na poziom nienotowany od lutego tego roku, oraz innych głównych walut. To powoduje, że dla dużej części inwestorów ropa staj się relatywnie tańsza. Na wyższą wycenę surowca z Morza Północnego wpływ w mijającym tygodniu miały też doniesienia o problemach z produkcją na polu naftowym Buzzard. Obawy o stabilność dostaw ropy Brent wywierały presję na wzrost cen.

Na notowania ropy w tym tygodniu wpływ miały też dane makroekonomiczne, z kluczowym piątkowym odczytem o zmianie zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Wsparciem dla wzrostów były informacje o  wyraźnym spadku zapasów surowca w USA, które według raportu tamtejszego Departamentu Energii zmniejszyły się o ponad 6 milionów baryłek.

Na nastroje inwestorów decydujący wpływ miały jednak oczekiwania na dane z rynku pracy w USA, które poznamy w piątkowe popołudnie. Informacje o zmianie zatrudnienia i stopie bezrobocia są ważną wskazówką o aktualnej kondycji gospodarczej największego konsumenta ropy na świecie. W ostatnim czasie nabierają one jeszcze dodatkowego znaczenia. Sytuacja na rynku pracy jest bowiem kluczowa dla amerykańskich władz monetarnych, które od jej oceny uzależniają ewentualne ograniczenie prowadzonego przez bank centralny programu skupu obligacji. Rosnące w tym tygodniu, wraz z upływem czasu przekonanie o tym, że piątkowe dane z rynku pracy nie dadzą Rezerwie Federalnej solidnych argumentów za ograniczeniem programu stymulowania gospodarki napędzało wzrost na rynku naftowym oraz rzutowało na notowania amerykańskiego dolara.

źródło: e-petrol.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty