Czy w Polsce sprężony gaz opłaca się kierowcom? [video]

(kr) / źródło: TVN Turbo/x-news
Fot. TVN Turbo/x-news
Fot. TVN Turbo/x-news
Są kraje w których CNG zrobił karierę, w Polsce raczej nie. Przed laty tej technologii wróżono u nas rozwój, który jednak nie nastąpił. Nad Wisłą wciąż można jednak znaleźć kierowców, którzy chwalą sobie sprężony gaz ziemny.
Fot. TVN Turbo/x-news
Fot. TVN Turbo/x-news

Wczesne prognozy sugerowały, że w Polsce sieć stacji CNG rozwinie się na tyle, by stworzyć alternatywę dla tradycyjnych paliw. Tymczasem w Warszawie funkcjonuje tylko jedna taka stacja, a w całej Polsce - 24.

Na polskich drogach można spotkać około 3 tysiące aut, które są zasilane gazem CNG. Dużą grupę stanowią tu pojazdy specjalistyczne. Dla porównania, w Niemczech jeździ ok. 85 tysięcy pojazdów z tego typu instalacją.

Instalacje na sprężony gaz charakteryzują się tym, że ważą naprawdę sporo. W Polsce głównym problemem jest brak odpowiedniej infrastruktury. Co ciekawe, w krajach, gdzie sprężony gaz jest popularny, LPG jest niszowe. Z kolei państwa, w których kierowcy często korzystają z instalacji LPG, CNG ma mało zwolenników.

Auto, które potrzebuje 10 litrów benzyny, by pokonać 100 km, spala zwykle 12 litrów LPG. Jeśli chodzi o CNG, zużycie wynosi ok 8 m3. Jazda na CNG jest zatem minimalnie droższa, niż jazda na LPG.

od 12 lat
Wideo

Kierowca ciężarówki dachował w przydrożnym rowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty