Diagnostyka i obsługa

Redakcja
Rozmowa z mgr. inż. Andrzejem Dammem, kierownikiem Zakładu Procesów Diagnostyczno-Obsługowych ITS.
Działalność zakładu jest ukierunkowana na tematykę związaną z badaniami technicznymi pojazdów i certyfikacją urządzeń diagnostycznych. Na czym polega ta praca?
Badania na stacji kontroli pojazdów ITS
Badania na stacji kontroli pojazdów ITS

Zakład Procesów Diagnostyczno-Obsługowych ma akredytację Polskiego Centrum Akredytacji-certyfikat akredytacji nr AB 504 w zakresie badań: samochodowych urządzeń diagnostycznych, badania przyczep do 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej (kategorii O1 i O2), stacji kontroli pojazdów, ośrodków szkolenia diagnostów, emisji zanieczyszczeń gazowych oraz zadymienia spalin pojazdów kategorii M, N, L, tachografów cyfrowych, cyfrowych urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym.

W ramach tej akredytacji wykonujemy badania samochodowych urządzeń diagnostycznych na zgodność z warunkami technicznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury oraz, o ile klient tego sobie życzy, na zgodność z Warunkami Technicznymi ITS. W jednym i w drugim przypadku badania wykonujemy według zasad opisanych w procedurach badawczych stanowiących integralną część systemu jakości funkcjonującego w Instytucie.

W tym miejscu należałoby dodać, że system badań technicznych pojazdów w Polsce opracowany był w ITS. W następnych latach opracowany był system badań i dopuszczania urządzeń diagnostycznych do eksploatacji w SKP, a na zakończenie system dopuszczania całych stacji kontroli pojazdów. Jeżeli chodzi o badania w naszej SKP, to one niczym się nie różnią od badań wykonywanych w innych stacjach z wyjątkiem tego, że nasza stacja pełni również rolę poligonu doświadczalnego do opracowywania nowych technik stosowanych przy badaniach technicznych pojazdów jak również do badań eksploatacyjnych badanych urządzeń diagnostycznych.

Poza zadaniami badawczo-rozwojowymi, ZDO prowadzi także działalność wydawniczą. Jakie informacje możemy znaleźć w "Centralnym katalogu ITS marek i typów pojazdów"?

Centralny katalog ITS marek i typów pojazdów wykorzystywany jest w systemie POJAZD do rejestracji pojazdów w całym kraju. Znajdują się w nim niezbędne dane do wykonania tych czynności oraz inne dane zawarte w świadectwach homologacji typu pojazdów.

Nasze najnowsze wydawnictwo "ITS - dane techniczne pojazdów" zostało przygotowane z myślą o podmiotach prowadzących stacje kontroli pojazdów. Może ono stanowić nieocenioną pomoc przy ustaleniu danych identyfikacyjnych i technicznych pojazdu i umożliwić porównanie ich z danymi określonymi w dokumentach przedstawionych do badania technicznego pojazdu. Może być również stosowane przez rzeczoznawców, biegłych itd. w przypadkach, kiedy zachodzi konieczność ustalenia danych pojazdów dla różnych innych celów. Informacje zawarte w wydawnictwie zostały opracowane na podstawie szczegółowych danych zgromadzonych w archiwach ITS i innych materiałach źródłowych.

Co roku wydajemy książkę zawierającą wszystkie referaty wygłoszone i artykuły napisane na ogólnopolską konferencję szkoleniową "Badania techniczne pojazdów w świetle obowiązujących przepisów".

W ofercie ZDO jest także program Patronat, skierowany do Stacji Kontroli Pojazdów. Co daje uczestnictwo w programie?

Przynależność do PATRONATU ITS nad SKP gwarantuje nie ograniczoną, merytoryczną pomoc naszych specjalistów z zakresu techniki samochodowej, pomoc pracowników Biura Patronatu, którzy codziennie czekają na pytania dotyczące budowy, wyposażenia oraz technologii pracy stacji kontroli pojazdów. Ważne jest też wsparcie autorytetem naszej firmy w sprawach budzących wątpliwości członków Patronatu ITS, reklama stacji kontroli pojazdów w internecie na witrynie Patronatu i ITS. Program zapewnia możliwość otrzymania profesjonalnego systemu komputerowego, który daje logistyczne i merytoryczne wsparcie pracy stacji kontroli pojazdów, z możliwościami specjalistycznej kierunkowej rozbudowy poprzez moduły generowane przez naszych specjalistów. Gwarantowane jest także wczesny dostęp do istotnych informacji dotyczących SKP, już w fazie projektu, wraz z interpretacją przepisów związanych z badaniami technicznymi pojazdów. Ponadto zapewniony jest 40% rabat dla diagnostów i kandydatów na diagnostów zatrudnionych w SKP pod Patronatem ITS, biorących udział w szkoleniach diagnostycznych organizowanych przez Instytut Transportu Samochodowego. Dostępne są wydawnictwa ITS, zawierające istotne informacje dotyczące pojazdów i urządzeń eksploatowanych w Polsce (Katalog ITS - dane techniczne pojazdów, Informator SKP, itd.),

Wspomniał pan o szkoleniu dla diagnostów? Czy są one dostępne nie tylko dla członków Patronatu?

Zakład Procesów Diagnostyczno-Obsługowych organizuje szkolenia dla diagnostów, pracowników stacji kontroli pojazdów i kandydatów na diagnostów - nie tylko członków PATRONATU ITS nad SKP, ale również dla wszystkich chętnych ITS od ubiegłego roku wznowił kursy doszkalające dla diagnostów. Kursy te mają charakter dobrowolny i prowadzone są zgodnie z opracowanym w Zakładzie programem. W ostatnich dwudziestu latach Zakład Procesów Diagnostyczno-Obsługowych przeszkolił ponad dwadzieścia tysięcy diagnostów.

Zakład Procesów Diagnostyczno-Obsługowych zajmuje się:

- obligatoryjnymi badaniami certyfikacyjnymi samochodowych urządzeń diagnostycznych na zgodność z warunkami technicznymi zawartymi w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw transportu oraz warunkami technicznymi ITS,

Stacja kontroli pojazdów ITS
Stacja kontroli pojazdów ITS

- dobrowolnymi badaniami certyfikacyjnymi samochodowych urządzeń diagnostyczno-obsługowych i samochodowych urządzeń przeładunkowych na zgodność ze wskazanym dokumentem,

- konstruowaniem i wykonywaniem prototypów samochodowych urządzeń diagnostycznych, obsługowo-naprawczych i samochodowych urządzeń przeładunkowych,

- badaniami homologacyjnymi przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t,

- badaniami technicznymi pojazdów w pełnym zakresie,

- indywidualnymi ekspertyzami urządzeń diagnostyczno-obsługowych dla potrzeb systemów jakości ISO 9000,

- ekspertyzami nowo budowanych lub modernizowanych stacji kontroli pojazdów dla potrzeb pozyskiwania pomocowych środków z UE,

- interaktywnymi szkoleniami obsługi i eksploatacji tachografów cyfrowych, opartymi na własnym opracowaniu wirtualno-sprzętowym,

- centralnym katalogiem ITS marek i typów pojazdów,

- patronatem ITS nad stacjami kontroli pojazdów,

- organizacją i prowadzeniem kursów dla kandydatów i pracowników stacji kontroli pojazdów w pełnym zakresie przewidzianym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury,

- organizacją i prowadzeniem dobrowolnych kursów doszkalających dla pracowników stacji kontroli pojazdów według własnego programu.

Mgr inż. Andrzej Damm, Kierownik Zakładu Procesów Diagnostyczno-Obsługowych.
Diagnostyka i obsługa

W 1973 roku uzyskał stopień magistra inżyniera na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej w zakresie mechaniki - specjalność: samochody i ciągniki. Absolwent studiów podyplomowych na Politechnice Warszawskiej w zakresie organizacji i koordynacji prac badawczych. Rzeczoznawca w zakresie: eksploatacja i naprawa taboru i sprzętu komunikacyjnego - pojazdy samochodowe oraz przyczepy i naczepy. Posiadacz certyfikatu kompetencji zawodowej personelu PCA w zakresie diagnostyki w stacjach kontroli pojazdów. Uprawniony diagnosta w pełnym zakresie badań pojazdów.

od 12 lat
Wideo

Kierowca ciężarówki dachował w przydrożnym rowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty