Dział: Części samochodowe - Dbaj o klimatyzację przez cały rok

Redakcja
Witold Rogowski, Fot: Profi Auto
Witold Rogowski, Fot: Profi Auto
Patronat: ProfiAuto. Klimatyzacji w aucie powinno używać się cały rok. Sprawna klimatyzacja ma wpływ na zdrowie kierowcy i pasażerów – radzi Witold Rogowski, ekspert ogólnopolskiej sieci motoryzacyjnej ProfiAuto.pl
Patronat działu: Profi Auto
Patronat działu: Profi Auto

Dział: Części samochodowe
Patronat: ProfiAuto

Układ wentylacyjny samochodu może być siedliskiem bakterii, dla których świetną pożywką jest wilgoć i wpadające tam kawałki zgniłych liści. Dlatego o stan klimatyzacji i filtrów powietrza w naszym samochodzie warto zadbać także jesienią i zimą, a nie tylko w ciepłych okresach roku.

- Objawami niesprawnego układu wentylacyjnego mogą być parujące szyby, słaba prędkość nawiewu powietrza do kabiny, czy nieprzyjemny zapach, który może świadczyć o zagrzybieniu przewodów - mówi Witold Rogowski, ekspert ProfiAuto, ekspert ProfiAuto.pl, ogólnopolskiej sieci motoryzacyjnej zrzeszającej hurtownie, sklepy i niezależne warsztaty motoryzacyjne w ponad 200 miastach w Polsce. - Zapach pojawia się najintensywniej, kiedy włączamy albo wyłączamy sprężarkę. Kiedy grzyba jest dużo, utrzymuje po wyłączeniu układu - dodaje Witold Rogowski.

Klima przez cały rok
Eksperci motoryzacyjni walczą też z mitem dotyczącym używania klimatyzacji. Większość kierowców pojawia się u mechaników na wiosnę w przekonaniu, że klimę trzeba wyczyścić i sprawdzić po zimowej przerwie w jej użytkowaniu. Tymczasem klimatyzacja powinna być używana przez cały rok, a nie tylko w miesiącach ciepłych.
- Klimatyzacja to utrzymywanie odpowiednich warunków wewnątrz samochodu: zdrowego poziomu wilgoci i temperatury, a nie tylko chłodzenie go latem. Używając klimatyzacji przez cały rok sprawiamy, że np. zbyt duża ilość wilgoci zostaje wychwycona i usunięta z auta - mówi Marek Walusz, właściciel serwisu All Max z Piekar Śląskich. Co więcej, nieużywana przez dłuższy czas instalacja jest bardziej narażona na awarię. Dlatego kierowca powinien uruchamiać ją przynajmniej profilaktycznie (minimalnie raz w tygodniu na 15 minut), żeby sprawdzić jej działanie.

Ultradźwięki na grzyba
Eksperci zalecają regularną wymianę filtra kabinowego przeciwpyłkowego oraz osuszenie i dezynfekcję kanałów wentylacyjnych. Witold Rogowski z ProfiAuto.pl dodaje, że wymiana filtra co pół roku (lub ok. 10 tys. km) jest szczególnie ważna w dużych aglomeracjach, takich jak Śląsk, gdzie powietrze jest bardziej zapylone.
Jeśli to konieczne trzeba także oczyścić wnętrze kabiny samochodu. Do tego celu służy cała gama środków chemicznych, oraz tzw. ozonator - urządzenie dezynfekujące wnętrze kabiny. Usługa ta może się wiązać z różnym kosztem nie tylko w zależności od regionu Polski, ale także od auta, które jest poddawane czyszczeniu. Trwa dłużej, jeśli kubatura kabiny jest większa. Dlatego ważne jest, byśmy skorzystali ze sprawdzonego, poleconego serwisu, bo samo wykonanie zabiegu, nawet jeśli trwał np. 15 minut, nie musi oznaczać, że grzyb został usunięty naprawdę skutecznie.

Jednym z najnowszych rozwiązań w zakresie oczyszczania wnętrza auta z grzyba i bakterii jest metoda ultradźwiękowa. Czyszczenie odbywa się tu za pomocą specjalnego urządzenia, które wytwarza ultradźwięki o częstotliwości 1.7 MHz. Zamieniają one mocno skondensowany płyn dezynfekujący w mgłę o średnicy kropel około 5 mikronów. Mgła wypełnia całe wnętrze samochodu i przedostaje się do parownika usuwając wszystkie zanieczyszczenia.

Ważnym zabiegiem poprawiającym działanie klimatyzacji jest też sprawdzenie szczelności układu. - Żaden układ klimatyzacyjny nie jest idealnie szczelny, a ubytki czynnika chłodzącego spowodowane eksploatacją powodują, że w jego miejsce do systemu dostaje się wilgoć. Wilgoć powoduje korozję, która niszczy parownik i chłodnicę klimatyzacji. To najczęściej wymieniane elementy klimatyzacji - mówi ekspert ProfiAuto. Z tego powodu czynnik powinien być uzupełniany co najmniej raz w roku.

Witold Rogowski, ekspert sieci motoryzacyjnej ProfiAuto radzi:

Witold Rogowski, Fot: Profi Auto
Witold Rogowski, Fot: Profi Auto

Objawy niesprawnej wentylacji:
- parujące szyby,
- słaba prędkość nawiewu powietrza do kabiny,
- zbyt wysoka temperatura schładzania, czyli niezbyt zimne powietrze wydobywające się z nawiewu,
- syczenie trwające 10-15 sekund po wyłączeniu systemu (sprawna klimatyzacja może wydawać ten dźwięk kilka sekund po wyłączeniu auta)
- nieprzyjemny zapach (szczególnie podczas włączania i po wyłączeniu klimatyzacji

Co zrobić, by usprawnić działanie wentylacji:
- wymiana filtra przeciwpyłkowego (zwykły, lub węglowy)
- osuszenie przewodów wentylacyjnych (np. próżniowe)
- dezynfekcja przewodów wentylacyjnych
- dezynfekcja wnętrza kabiny auta (za pomocą ozonatora, chemiczna, lub ultradźwiękowa)
- uzupełnienie czynnika chłodzącego oraz oleju w kompresorze
- sprawdzenie szczelności układu
- ściągnięcie wilgoci

ProfiAuto, to sieć niezależnych hurtowni, sklepów i warsztatów samochodowych, dostępna w 200 mniejszych i większych miastach w Polsce. W sieci ProfiAuto można dostać części renomowanych dostawców do wszystkich typów samochodów i zamontować je w profesjonalnym serwisie. Firma jest też organizatorem znanych, ogólnopolskich imprez motoryzacyjnych: ProfiAuto Show, Międzynarodowe Targi Wiedzy Technicznej i Szkoleń, Pikniki ProfiAuto, czy Drużynowe Mistrzostwa Mechaników Samochodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty