Kłopoty z rozruchem

Maciej Fabijański
Fot. Maciej Fabijański
Fot. Maciej Fabijański
Co jest przyczyną, że mimo obracającego się wału korbowego z odpowiednią prędkością silnik z trudem odpala lub nie można go uruchomić?
Fot. Maciej Fabijański
Fot. Maciej Fabijański

Niestety, nie można dać na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, nawet jeśli dotyczyć ono będzie tylko pośredniego, wielopunktowego wtrysku benzyny, będącego chyba obecnie najczęściej spotykanym układem zasilania jeżdżących po naszych drogach aut. Wynika to z m.in. faktu, że istnieją różne rozwiązania tego systemu wtryskowego, działające na tej samej zasadzie lecz różniące się szczegółami zarówno w budowie jak i w sterowaniu. Ta różnorodność zwiększa liczbę możliwych przyczyn nieprawidłowej pracy.

Mimo tych niedogodności można podać listę wadliwych elementów, które najczęściej w przypadku pośredniego wielopunktowego wtrysku benzyny odpowiadają za utrudniony lub wręcz niemożliwy rozruch silnika. Znajdują się na niej uszkodzony przekaźnik pompy paliwa lub sama pompa, nieprawidłowo działający bądź zepsuty czujnik prędkości obrotowej i położenia wału korbowego. Kolejni typowi winni problemów z rozruchem silnika w tym systemie wtrysku benzyny to czujnik temperatury cieczy chłodzącej silnik oraz wtryskiwacze paliwa. Innymi częstymi przyczynami są uszkodzenia cewki zapłonowej oraz brak tzw. masy. Do tej listy należy jeszcze dodać awarię samego urządzenia sterującego.

W przypadku kontroli działania układu zasilania paliwem, oprócz pompy i jej przekaźnika warto również sprawdzić, czy nie jest zapchany filtr paliwa. Podczas weryfikacji systemu wtryskowo-zapłonowego w poszukiwaniu przyczyny utrudniającej lub wręcz uniemożliwiającej rozruch silnika nie należy zapominać o zawartości pamięci diagnostycznej sterownika. Mimo że faza rozruchu trwa krótko, układ sterujący mógł już rozpoznać wadliwe sygnały i zapisać je w postaci błędów. Nawet jeśli nie wszystkie błędy wskazują jednoznacznie na źródło problemu, bo część z nich to jedynie skutek innych nieprawidłowości to i tak znacznie ułatwiają znalezienie uszkodzonego lub nieprawidłowo działającego elementu układu.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty