Lista przebojów z rocznika 2009

Dariusz Dobosz
Nie ułożyła jej żadna stacja telewizyjna, radiowa czy wytwórnia płytowa. Listę najpopularniejszych aut w Polsce ułożyli sami klienci.


Fot. Wojciech Gadomski
Fot. Wojciech Gadomski

Warto od razu zaznaczyć, że nie tylko polscy nabywcy. Tak się bowiem złożyło, że osłabienie złotego w ubiegłym roku zachęciło do zakupów nad Wisłą wielu cudzoziemców. Zwłaszcza z Niemiec.

Ponad 40 tys. z 320 206 samochodów sprzedanych w naszym kraju w ubiegłym roku trafiło za granicę. Nie da się ukryć, że to właśnie reeksport uratował statystykę. Gdyby nie on, odnotowano by spory spadek w stosunku do 2008 r. A tak - notujemy mikroskopijny, ale jednak wzrost.

Jakie auta najlepiej sprzedawały się najlepiej w ubiegłym sezonie? Niespodzianki nie było. Rynek zdominowała Skoda należąca do koncernu Volkswagena. Od pięciu lat z rzędu czeska marka nie daje wydrzeć sobie zwycięstwa. Tyle tylko, że w 2009 r. polskie zestawienie wygrała Octavia II, a w latach 2005-2008 triumfowała Fabia (tym razem druga). Warto wspomnieć, że Fabia była najlepsza również w 2003 r.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, co decyduje o sukcesie Skody. W przypadku Octavii z pewnością jest to zestawienie ceny auta kompaktowego z gabarytami samochodu klasy średniej. Za stosunkowo nieduże pieniądze można mieć dużo przestrzeni we wnętrzu, pokaźny bagażnik i wysoką jakość wykonania. Fabia nie wyróżnia się szczególnie rozmiarami, ale w swojej klasie proponuje cieszącą się uznaniem, niemiecką technologię w najkorzystniejszej cenie.

Jesteśmy na przełomie dekad, zatem warto chociaż zerknąć, jak zmienił się polski rynek w ciągu ostatnich 10 lat. Przede wszystkim kupujemy coraz droższe samochody. W 1999 r. średnia wartość nowego auta kupowanego w naszym kraju wynosiła ok. 35 tys zł, teraz jest dwukrotnie wyższa.

Konsekwencją jest spadek udziału w rynku aut małych z ponad 60 proc. przed dekadą do zaledwie 30 proc. obecnie. W Polsce najczęściej wybierane są auta kompaktowe, których udział wynosi dzisiaj ponad 40 proc. W 1999 r. najwyższą dynamiką sprzedaży mogła pochwalić się rosyjska Łada (blisko 240 proc.), w 2009 r. brylowało pod tym względem japońskie Mitsubishi (95 proc.).

Analizując dzisiaj "top 10" polskiego rynku trzeba odnotować dobre wyniki marek koreańskich. Kia należy do koncernu Hyundaia, gdyby więc zsumować wyniki obu producentów, otrzymalibyśmy wynik na poziomie Forda. Ale gdyby w ten sam sposób postąpić z grupą Volkswagena, uzyskalibyśmy liczbę wręcz miażdżącą konkurentów. Na koniec trzeba dodać, że rankingi sprzedaży ulegną w tym roku diametralnej zmianie. Zwłaszcza w zestawieniu modeli odnotujemy spore przetasowania.

Wiele aut cieszących się dużym wzięciem dopiero w ubiegłym sezonie rozpoczęło rynkową batalię i na razie okupuje miejsca poza pierwszą dziesiątką. Ale wykazując dynamikę wzrostu sprzedaży na poziomie grubo powyżej 100 proc., z pewnością wedrze się do czołówki. W takiej sytuacji są np. Ford Fiesta i Mitsubishi Lancer. O Oplu Insignia nawet nie ma co wspominać, bo w jego przypadku wskaźnik ten wynosi 700 proc.

Czas pokaże, jak wypadną faworyci w obliczu problemów, jakie czekają polski rynek w 2010 r. Na reeksport nie ma co liczyć, jedynym ratunkiem będą zatem wzmożone zakupy flotowe, przewidywane w tym roku. Jeśli sprawdzą się optymistyczne szacunki, spadek sprzedaży wyniesie ok. 8 proc. Według pesymistycznych - nawet 15 proc.

Top 10 - marki

Marka

Sprzedaż (szt.)

1. Skoda

37 944

2. Fiat

31 740

3. Toyota

27 821

4. Ford

26 879

5. Volkswagen

26 640

6. Opel

22 101

7. Renault

17 292

8. Kia

14 059

9. Peugeot

12 619

10. Hyundai

12 545

Top 10 - modele

Model

Sprzedaż (szt)

1. Skoda Octavia II

14 497

2. Skoda Fabia

13 980

3. VW Golf

9626

4. Ford Focus

9602

5. Toyota Yaris

9173

6. Kia Cee’d

8350

7. Fiat Grande Punto

8308

8. Fiat Panda

7586

9. Hyundai i30

6707

10. Toyota Avensis

6626


Fot. Fiat
Fot. Fiat


Auta "mini"

1. Fiat Panda

2. Fiat 500

3. Hyundai i10

Wygrana Pandy nie dziwi. To solidnie wykonany samochód w niewygórowanej cenie, gwarantujący dobry komfort jazdy. Zaskakuje druga lokata dość drogiej przecież "pięćsetki". Nabywców przekonuje jak widać urokliwe nadwozie i perfekcja techniczna Fiata.


Fot. Skoda
Fot. Skoda


Auta miejskie

1. Skoda Fabia

2. Toyota Yaris

3. Fiat Grande Punto

Fabia to samochód nowoczesny technologicznie, a przy tym niedrogi. Na dodatek Skoda jako marka cieszy się w Polsce dobrą opinią. Niezawodny Yaris wciąż jest w czołówce, ale zainteresowanie nim spada. Za to Fiat wciąż zyskuje klientów.


Fot. Skoda
Fot. Skoda


Auta kompaktowe

1. Skoda Octavia II

2. VW Golf

3. Ford Focus

Przestronność nadwozia i nowoczesna technika VW przysparzają niedrogiej Octavii wielu zwolenników. Golf w najnowszym wydaniu przekonuje jakością i zaawansowanymi technologiami, dlatego bije opatrzonego już Focusa nie tylko lokatą, ale i dynamiką sprzedaży.


Fot. Toyota
Fot. Toyota


Klasa średnia

1. Toyota Avensis

2. Ford Mondeo

3. Volkswagen Passat

Avensis wydaje się autem lepiej dopracowanym niż Mondeo i chyba dlatego go pokonał. Ma też wysoką dynamikę sprzedaży. Passat, podobnie jak "średniak" Forda, notuje spadek zainteresowania. Oba auta mogą zostać wkrótce wyprzedzone przez Opla Insignię.


Fot. Skoda
Fot. Skoda


Klasa średnia wyższa

1. Skoda Superb

2. BMW 5

3. Audi A6

Superb kosztuje dwa razy mniej niż BMW serii 5, _ale nie tylko cena wpływa na jego powodzenie. _To przestronny, świetnie wykończony samochód z uniwersalnym nadwoziem (sedan i hatchback w jednym). BMW i Audi mają zapewnione podium.


Fot. Mercedes
Fot. Mercedes


Auta luksusowe

1. Mercedes S

2. BMW 7

3. Mercedes CLS

Trudno znaleźć decydujące różnice między Mercedesem i BMW w zakresie technologii czy wyposażenia. To bardzo podobny poziom. Wydaje się, że o sukcesie aut ze Stuttgartu decyduje przede wszystkim bardziej interesująca stylizacja.


Fot. Toyota
Fot. Toyota


Kompaktowe minivany

1. Toyota Verso

2. Citroen C4 Picasso

3. Renault Scenic

Od kiedy zmieniono koncepcję konstrukcyjną Corolli Verso, kompaktowy minivan Toyoty zyskał na atrakcyjności. Warto jednak zauważyć, że francuskie jednobryłowce przegrywają minimalnie z liderem. W każej chwili kolejność może się zmienić.


Fot. Ford
Fot. Ford


Auta typu minivan

1. Ford S-Max

2. Ford Galaxy

3. Kia Carnival

Ford umie w udany sposób połączyć atrakcyjną stylizację z nieprzeciętną funkcjonalnością i dobrym wyposażeniem. Trzecia lokata Kia nie powinna być zaskoczeniem. Carnival jest samochodem bardzo przestronnym, komfortowym i dobrze wykończonym.


Fot. Citroen
Fot. Citroen


Auta typu kombivan

1. Citroen Berlingo

2. Peugeot Partner

3. Renault Kangoo

Koncepcję kombivana na bazie furgonetki stworzył francuski koncern PSA wiele lat temu i do dzisiaj zbiera tego owoce. Zarówno Citroen, jak i Peugeot świetnie wyczuwają potrzeby nabywców w tym segmencie, w ich autach czuje się to na każdym kroku.


Fot. Mitsubishi
Fot. Mitsubishi


Rekreacyjno-terenowe (SUV)

1. Mitsubishi Outlander

2. Honda CR-V

3. Suzuki Grand Vitara

Od kiedy Outlander pojawił się na rynku, auta o ugruntowanej pozycji musiały uznać jego wyższość. Stworzono niemal idealny pojazd rekreacyjny. To zaskakujące, że bliźniacze konstrukcje (Citroen C-Crosser, Peugeot 4007) nie są w czołówce tego zestawienia.


Fot. Suzuki
Fot. Suzuki


Auta terenowe

1. Suzuki Jimny

2. Toyota Land Cruiser

3. Mitsubishi Pajero

Nieco siermiężny Jimny dzięki skromnemu wykończeniu i niewielkim rozmiarom zachowuje bardzo atrakcyjną cenę. Gdyby nie charakterystyczny układ napędowy, zarówno Land Cruiser, jak i Pajero można by uznać za luksusowe auta rekreacyjne.


Fot. Volkswagen
Fot. Volkswagen


Auta sportowe

1. Volkswagen Scirocco

2. Audi A5 Coupe

3. Mercedes E Coupe

Niebanalna stylizacja, nowoczesne technologie i atrakcyjna cena - to składniki sukcesu Scirocco. Legendarna nazwa pewnie też działa na wyobraźnię. Dwa pozostałe auta z czołówki, to pojazdy sportowe i luksusowe, przeznaczone dla bogatszych nabywców.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty