Pijani bez picia alkoholu - te produkty wykażą na alkomacie promile. Na to trzeba uważać

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czy alkomat może pokazać błędny wynik? Okazuje się, że tak. Policja ma prawo zażądać od obywatela poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Jednak odczyt alkomatu może zaskoczyć, szczególnie wtedy, gdy wcale nie piliśmy alkoholu a pojawią się promile. Co może spowodować błędny wynik alkomatu? Sprawdź!

Przez to alkomat może pokazać błędny wynik

Alkomat to precyzyjne urządzenie elektroniczne zbudowane z czułych sensorów i układów elektronicznych. Jednak jak każde urządzenie, alkomat może zawodzić a na błędny wynik badania trzeźwości może wpływać wiele czynników. Alkomat bada stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, a nie we krwi, więc tym bardziej może dać błędny odczyt.

To może Cię zainteresować

Alkomaty policyjne wykonane są z wysokiej jakości komponentów, są przystosowane do wymagań służb specjalnych i mogą być użytkowane w ekstremalnych warunkach. Urządzenia te są także regularnie kalibrowane - rozkalibrowany alkomat może powodować, że trzeźwi kierowcy zostaną niesłusznie ukarani za jazdę po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) lub w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila).

Policja ma prawo zażądać od obywatela poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. W razie odmowy osoby badanej poddania się zabiegowi pobrania krwi policjant informuje osobę o procedurze pobrania krwi mino braku jej zgody. Jeżeli swoim zachowaniem osoba utrudnia bądź uniemożliwia dokonanie takiego zabiegu policjant może użyć środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej - informuje Komenda Główna Policji.

Kierowca, który po przebadaniu alkomatem policyjnym będzie miał mniej niż 0,2 promila alkoholu we krwi, nie powinien zostać ukarany – polskie prawo nie przewiduje konsekwencji w takiej sytuacji.

Oto pomysły na oszukanie alkomatu

Droższych urządzeń wykonanych z wysokiej jakości komponentów nie da się oszukać. W przypadku regularnie kalibrowanego alkomatu z wyższej półki, wyniki testów będą precyzyjne.

W sieci można jednak znaleźć pomysły na to, jak oszukać alkomat. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że są to nieskuteczne sposoby:

  • udawanie, że się dmucha w urządzenie - alkomat policyjny pokaże błędny wynik, ale są też urządzenia do pomiaru pasywnego, czyli bez wdmuchiwania powietrza;
  • wypłukanie ust płynem lub guma do żucia - powietrze wdmuchiwane do alkomatu jest z płuc a nie z ust, więc odświeżenie oddechu nie pomoże w oszukaniu urządzenia;
  • wypicie kawy - pobudzi, ale nie zmieni stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu;
  • włożenie pod język monety;
  • picie oleju;
  • zjedzenie czosnku lub cebuli.

W sytuacji, gdy jesteśmy przekonani, że jesteśmy trzeźwi, a mimo to alkomat policyjny wskazuje przekroczoną normę zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, możemy zakwestionować wynik badania i zażądać laboratoryjnego badania krwi albo odczekać 15 minut i poddać się badaniu alkomatem innego typu.

To może oszukać alkomat! Te produkty wykażą na alkomacie promile

Alkomaty policyjne to urządzenia wykonane z wysokiej jakości komponentów i bardzo trudno jest je oszukać. Alkomat domowy słabej jakości można spróbować oszukać na kilka sposobów.

Odczyt alkomatu może zaskoczyć, szczególnie gdy wcale nie piliśmy alkoholu. Co może spowodować błędny wynik alkomatu? Sprawdź w naszej galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pijani bez picia alkoholu - te produkty wykażą na alkomacie promile. Na to trzeba uważać - Gazeta Pomorska

Wróć na motofakty.pl Motofakty