Policja. Motocykliści zaczęli sezon. Ale jeden z nich już go praktycznie zakończył!

Paweł Piątek
W słoneczny weekend policjanci zarejestrowali nieodpowiedzialnego kierowcę motocykla. Którego tak poniosła fantazja, że znacząco przekroczył dopuszczalną prędkość. I tak jak szybko rozpoczął się motocyklowy sezon, tak szybko dla tego kierowcy on się już zakończył!
W słoneczny weekend policjanci zarejestrowali nieodpowiedzialnego kierowcę motocykla. Którego tak poniosła fantazja, że znacząco przekroczył dopuszczalną prędkość. I tak jak szybko rozpoczął się motocyklowy sezon, tak szybko dla tego kierowcy on się już zakończył! Policja
W słoneczny weekend policjanci zarejestrowali nieodpowiedzialnego kierowcę motocykla. Którego tak poniosła fantazja, że znacząco przekroczył dopuszczalną prędkość. I tak jak szybko rozpoczął się motocyklowy sezon, tak szybko dla tego kierowcy on się już zakończył!

Policjanci z wydziału ruchu drogowego zauważyli dynamicznie przemieszczającego się kierującego motocyklem w rejonie przejścia dla pieszych. Mundurowi dokonali pomiaru prędkości kierującego, a na wyświetlaczu urządzenia kontrolno-pomiarowego pokazała się wartość ponad dwukrotnie wyższa niż dozwolona w tym miejscu.

Nieodpowiedzialny motocyklista mimo obszaru zabudowanego pędził z prędkością aż 102 kilometry na godzinę mimo, że na terenie całej miejscowości obowiązywało ograniczenie prędkości do 40km/h. Motocyklista za swoją jazdę na najbliższe trzy miesiące stracił uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem został także ukarany mandatem karnym w wysokości 2000 złotych, a do jego konta kierowcy dopisanych zostało 14 punktów karnych.

Kiedy występuje recydywa?

Recydywa drogowa to sytuacja w której doszło do złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.

Przedawnienie recydywy ma miejsce po upływie 2 lat bez mandatu drogowego tego samego typu.

Podstawą prawną w tym przypadku jest kodeks wykroczeń, a konkretnie artykuł 38 paragraf 2 ww. ustawy precyzuje:

Kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone w art. 86 § 1a i 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1 art. 92 § 2, art. 92a § 2, art. 92b, art. 94 § 1 albo art. 97a, który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia.

Dz.U. 2022 poz. 2151

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

  • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych; recydywa: 1600 złotych;
  • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
  • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
  • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
  • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych;
od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty