Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38425 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

10 000 mil Fiatem Panda non stop

Data publikacji: Autor: (ip)

Podróż Kapsztad – Londyn , Fot: Londyn W nocy 11 lutego, dwaj pomysłowi kierowcy, Philip Young i Paul Brace, za kierownicą Fiata Pandy, pobili rekord jazdy non stop z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki do Londynu.

Wyruszyli pierwszego lutego w celu zebrania funduszy dla „Farm Africa" -  organizacji dobroczynnej, która wspiera rodziny z Podróż Kapsztad – Londyn , Fot: Londynwiosek afrykańskich, pomagając im produkować żywność w sposób bardziej wydajny - angielska załoga przejechała standardowo wyposażoną Pandą 10.300 mil (około 16.576 km), jadąc prawie bez przerwy, pokonując 13 krajów na dwóch kontynentach.

Aby zakończyć podróż w czasie krótszym niż docelowe 11 dni, Philip i Paul musieli pokonać średnio 1.000 mil (1609,34 km) na dzień z prędkością 40 mil/godzinę (64,37 km/h). Pewności powodzenia wyprawy dodawał im fakt, że korzystali z samochodu wyposażonego w silnik 0.9 TwinAir o mocy 85 KM.  Panda posiadała standardowe wyposażenie, za wyjątkiem kilku modyfikacji niezbędnych do tego przedsięwzięcia, takich jak dodatkowy zbiornik paliwa, dwa koła zapasowe, płyta ochraniająca podwozie, wzmocnione zawieszenie i wlot powietrza przesunięty nad komorę silnika.

Podróżnicy zrezygnowali z większego samochodu z napędem 4x4, uznając że taki wyczyn był by „zbyt łatwy". Wybrali Fiata Pandę z napędem na przednie koła, ze względu na jego lekkość, osiągi i ograniczone zużycie paliwa. Pomimo kompaktowych rozmiarów auta  -  na kanapie tylnej znalazło się miejsce również na  łóżko dla pilota - profilowany materac piankowy.

Podróż Kapsztad – Londyn , Fot: LondynDługa i kręta trasa do Wielkiej Brytanii obejmowała trudne, dziurawe, wyboiste  drogi i zwodnicze bezdroża pustyni prowadzące przez Południową Afrykę, Botswanę, Zambię, Tanzanię, Kenię, Etiopię, Sudan, Egipt, Libię i Tunezję  -  zanim śmiałkowie przepłynęli Morze Śródziemne, aby pokonać końcowy etap prowadzący przez Włochy i Francję  i dotrzeć do Hyde Parku w Londynie.

To już kolejna wyprawa Fiatem Panda po bezdrożach Afryki - w 2007 r. para polskich autopodróżników, Jolanta Czupik i Dominik Stokłosa przejechała dookoła Afrykę Fiatem Pandą w wersji 4x4. Była to pierwsza próba takiego wyczynu dokonana samochodem. Start miał miejsce w styczniu w Krakowie, a następnie trasa wiodła przez: Niemcy, Francję, Hiszpanię, Maroko, piaski Mauretanii, Mali, Niger, Nigerię, Kamerun, Kongo, Angolę, Namibię, Republikę Południowej Afryki. Półmetek ekspedycji miał miejsce w Kapsztadzie. Stamtąd przez Botswanę podróżnicy dotarli do Zimbabwe, Zambii, Mozambiku i Tanzanii.  Następnie do Ugandy i przez pustynię Sudanu, Jordanię oraz Syrię. A stamtąd przejechali do Azji /Turcja, Gruzja/ i powrócili do Europy /Ukraina /. Na metę także w Krakowie podróżnicy przyjechali w czerwcu 2007 r. W sumie - drogami i bezdrożami trzech kontynentów - polscy podróżnicy przejechali niezawodną Pandą 4x4 ok. 70 000 km.

Podróż Kapsztad – Londyn , Fot: Londyn

Podróż Kapsztad – Londyn , Fot: Londyn

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Fiat Panda zdjęcia

Fiat Panda dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Fiat Panda Cena

Części dla marki Fiat

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

806 zł