Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

10 ciekawostek o systemach lokalizacji samochodów

Data publikacji: Autor: Adam Mirosiński

Fot. Andrzej Banaś  Nowoczesne systemy monitorowania pozwalają odzyskiwać skradzione pojazdy. Mimo że złodzieje zbroją się na potęgę, by uniemożliwić namierzenie aut, często zdarza się, że dzięki modułom wracają one do właścicieli. Nowe technologie dodatkowo przyczyniają się do łapania przestępców na gorącym uczynku.

Współczesne systemy monitoringu umożliwiają namierzanie pojazdów i zarządzanie flotą. Jednak dla zwykłych właścicieli samochodów nadal kluczowa jest skuteczność technologii lokalizacyjnych dająca pewność odzyskania skradzionego auta. Sprzyja temu technika stosowana przez grupy przestępcze. Samochody często trafiają na parkingi w celu „ostygnięcia” – złodzieje odstawiają pojazd i obserwują, czy zjawi się po niego policja. Auta namierzane są również w dziuplach – często ze złodziejami przyłapanymi na gorącym uczynku. Rynek obfituje przy tym w niezwykłe historie.

1. Zagłuszarki nie zawsze skuteczne

Największym „postrachem” wszystkich dostarczycieli systemów monitoringu bazujących na komunikacji satelitarnej GPS i GSM są – nawet najprostsze – zagłuszarki sygnałów. Są one za to bezradne wobec systemów wykorzystujących komunikację radiową o dedykowanych częstotliwościach. Zakłócić sygnał radiowy mogą co prawda niektóre urządzenia wykorzystywane przez wojsko, ale cywile praktycznie nie mają do nich dostępu. – A jeśli nawet którykolwiek z przestępców wszedłby w posiadanie tak profesjonalnego sprzętu, będziemy wiedzieć o tym, że sygnał naszego urządzenia jest zagłuszany. Wykorzystując odpowiednie narzędzia i tak trafimy na ślad modułu – wyjaśnia Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.

Redakcja poleca:

Za przekroczenie prędkości kierowca nie straci prawa jazdy
Gdzie sprzedają „chrzczone paliwo"? Lista stacji
Automatyczne skrzynie biegów - błędy kierowców 

2. Samoloty, samochody i aparatura radionamiernicza

By zlokalizować sygnał modułu wykorzystującego komunikację radiową, niezbędna jest specjalna aparatura przechwytująca sygnał o określonej częstotliwości. W związku z tym w strukturach firm dostarczających tego typu urządzenia znajdują się tzw. ekipy poszukiwawcze, w których pracują wykwalifikowani operatorzy poszukujący zaginionych pojazdów wykorzystując specjalistyczne pojazdy oraz samoloty.

3. Zabezpiecza się prawie wszystko

Samochody osobowe, ciężarówki, motocykle, quady, ale i… ule, łodzie, kombajny, koparki czy kontenery. To tylko część obiektów, które można chronić i którymi zarządzanie ułatwiają systemy monitoringu. W związku z szerokim wachlarzem produktów oraz rozbudowanymi funkcjami współczesnych aplikacji, zabezpiecza się całe mnóstwo pojazdów i nie tylko.

4. SLR pod kontrolą

Ekskluzywne, wyjątkowe samochody to towar trudnozbywalny i złodzieje kradną je zazwyczaj na zlecenie. Co prawda próżno szukać w Polsce specjalistów pokroju Randalla „Memphisa” Rainesa, którego w filmie „60 sekund” grał Nicolasa Cage, jednak właściciele luksusowych pojazdów w naszym kraju również niepokoją się o swoje perełki. – W ciągu 20 lat działalności mieliśmy okazję zabezpieczać tak unikatowy samochód jak Mercedes McLaren SLR. Wielokrotnie montowaliśmy też moduły Gannet Guard Systems w Lamborghini (modele Aventador i Huracan), a naszymi stałymi klientami są właściciele Porsche – mówi Dariusz Kwakszys.

5. Kradną koparki razem z tirami i naczepami

Systemy monitoringu są często wykorzystywane do zabezpieczania maszyn budowlanych, które ze względu na gabaryty przewozi się na specjalistycznych naczepach z wykorzystaniem ciągników siodłowych lub za pomocą lawet. Zdarza się, że nie znika jedynie zabezpieczona maszyna, ale również cały zestaw. Specjaliści z Gannet Guard Systems wspominają, że na jednej z posesji zlokalizowano koparkę, natomiast kilka zabudowań dalej odnaleziono skradzioną lawetę. Do tej pory nie udało się ustalić, co stało się ze skradzionym samochodem dostawczym – tę sprawę bada policja. Niestety auto nie posiadało modułu lokalizacyjnego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości