Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

10 przykazań ekonomicznej jazdy

Data publikacji: Autor: (w)

1. Ostre przyśpieszenia kosztują, najczęściej ich konsekwencją jest ostre hamowanie, które też nie jest za darmo. 2. Jeśli wiesz, że za chwilę zapali się czerwone światło na skrzyżowaniu, zdejmij nogę z pedału gazu.

1. Ostre przyśpieszenia kosztują, najczęściej ich konsekwencją jest ostre hamowanie, które też nie jest za darmo.

 

2. Jeśli wiesz, że za chwilę zapali się czerwone światło na skrzyżowaniu, zdejmij nogę z pedału gazu. Do skrzyżowania, gdzie będziesz musiał się zatrzymać, dojedź rozpędem - zaoszczędzisz nie tylko paliwo, ale także hamulce.

 

3. Nie używaj samochodu do wypraw po papierosy w kiosku za rogiem. Zdrowiej udać się po nie na własnych nogach.

 

4. Kto jedzie z dużą prędkością, wcale nie musi szybciej dotrzeć do celu. Na zatłoczonych drogach trzeba obrać ekonomiczną prędkość. Przekonasz się, że ci, którzy cię wyprzedzali, wcale daleko nie odjechali. Spotkasz ich po kilku kilometrach, zablokowanych przez długie kolumny samochodów.

 

5. Wybierz boczną, niezatłoczoną drogę zamiast głównej, ale zatłoczonej trasy. Jazda z równą prędkością jest bardziej ekonomiczna niż ciągłe hamowanie i przyspieszanie na zatłoczonych drogach.

 

6. Jeśli to możliwe, wybieraj drogi o lepszej nawierzchni, nawet jeśli będziesz musiał nadłożyć kilka kilometrów. Zła nawierzchnia zwiększa zużycie paliwa.

 

7. Zachowaj odpowiednią odległość od poprzedzającego samochodu - nie będziesz co chwila hamować. W ogóle skontroluj, czy bezwiednie nie przyhamowujesz bez potrzeby, co zdarza się wielu kierowcom, dla których sytuacja na drodze jest niejasna. Każde, nawet najlżejsze przyhamowanie, to strata kilku kropel paliwa. Jeśli ktoś hamuje co chwila, z tych kropli robią się całe litry.

 

8. Jeśli instrukcja każe lać benzynę 95, nie lej droższej. Wcale nie jest lepsza. Jest inna. Płacisz więcej, ale nic w zamian nie zyskujesz.

 

9. Przyśpieszaj z górki, żeby podjechać na wzniesienie. Jeśli w górzystym terenie masz wyprzedzić samochód, zrób to na zjeździe, a nie na podjeździe - tak jest taniej i bezpieczniej.

10. Staraj się jeździć na bezpośrednim biegu, z prędkością obrotową silnika zbliżoną do tej, przy której osiąga maksymalny moment obrotowy.

 

Uwaga. Oszczędzając paliwo, nie przeszkadzaj innym użytkownikom drogi. Mówiąc inaczej - nie przesadzaj, bo staniesz się znienawidzonym zawalidrogą.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości