Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

10 przykazań kupna-sprzedaży

Data publikacji: Autor: (rol)

Z reguły kupując samochód kierujemy się emocjami, które nie są dobrym doradcą. Trzeba zatem zwrócić uwagę na kilkanaście elementów związanych z kupnem i sprzedażą auta.

Przejdź do: Gdy sprzedajesz | Sprzwdź rdzę

Zakup używanego samochodu wydaje się dzisiaj sprawą prostą. Wybór aut jest bardzo duży, wystarczy sięgnąć po ogłoszenia prasowe albo wybrać się na giełdę lub do komisu. Z reguły jednak kupując samochód kierujemy się emocjami, które nie są dobrym doradcą. Pośpiech, czyhanie na superokazję wiąże się z ogromnym ryzykiem zakupu samochodu kradzionego lub w fatalnym stanie technicznym. To niestety, wiąże się później z utratą samochodu lub poważnymi kosztami napraw. A wystarczy odrobina rozwagi, żeby uniknąć przykrych niespodzianek. Wystarczy przecież zwrócić uwagę na kilkanaście elementów wiążących się z transakcją kupna samochodu. Porady przekazuje prawdziwy specjalista z branży, licencjonowany rzeczoznawca Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego, Jan Gościniak.

Gdy kupujesz
1. Przede wszystkim nie spieszmy się. Zapoznajmy się dokładnie z cenami interesujących nas samochodów. Łatwiej odróżnić wtedy okazję od oszustwa. Zbyt duża obniżka np. o 20-30% to dla nas sygnał alarmowy. Okazja to obniżka średnio o 5%.
2. Nie kupujmy samochodu od pośrednika. Najlepiej kupować samochód po sprawdzeniu, że pod adresem zapisanym w dowodzie rejestracyjnym mieszka rzeczywisty jego właściciel.
3.Od sprzedawcy żądajmy dwóch dokumentów tożsamości.
4.Nigdy nie kupujmy samochodu sami. Dobrze jeżeli towarzyszy nam mechanik lub rzeczoznawca.
5.Gdy już znaleźliśmy interesujący nas model, sprzedawca powinien umożliwić nam jazdę próbną.
6.Obejrzyjmy pojazd, gdy stoi. Nasz niepokój powinny wzbudzić ślady świeżego lakierowania w trudno dostępnych miejscach, np. przy mocowaniu foteli, pod dywanikami. Być może nasz pojazd jest po wypadku.
7.Zwróćmy baczną uwagę na z pozoru mało istotne szczegóły, np. wysiedzone fotele lub nowe nakładki na pedałach. Może to próba ukrycia prawdziwego przebiegu auta.
8.Pamiętajmy, że pomocą przy sprawdzeniu najważniejszej rzeczy, tzn. czy pojazd nie jest kradziony, służy nam policja. Przy sprawdzeniu auta powinniśmy podać numery nadwozia, silnika, oczywiście markę, kolor, cechy charakterystyczne pojazdu.
9.Większość dilerów znanych marek samochodów lub autoryzowanych serwisów chętnie sprawdzi używane auto. Nie bójmy się prosić ich o pomoc.
10.Jeszcze raz przemyślmy zakup, nawet gdy wszystko jest OK. Uczciwy sprzedawca nie będzie nalegał na szybki zakup mówiąc, że np. ma już innych chętnych.

Gdy sprzedajesz
1. Kupujący to podejrzliwi ludzie. Musimy udowodnić, że rzeczywiście jesteśmy właścicielem pojazdu. Im więcej dokumentów potwierdzających tożsamość naszą i auta, tym lepiej, czyli łatwiej będzie nam znaleźć kupca.
2. Powinniśmy posiadać dowód nabycia auta: rachunek z zagranicy (gdy tam kupowaliśmy wóz), fakturę, dokumenty odprawy celnej.
3. Auto musi mieć ważną polisę OC. Dobrze też mieć wcześniejsze dowody wpłaty tej polisy.
4. Będziemy idealnym sprzedawcą jeżeli przedstawimy potencjalnemu klientowi zachodnią książkę pojazdu, książkę gwarancyjną, książkę napraw.
5. Rachunki z warsztatów po ewentualnych naprawach również uwierzytelniają nas w oczach sprzedającego.
6. Zastanówmy się, jak ma wyglądać nasze auto. "Picować czy nie picować" oto jest pytanie. Klient podejrzliwy będzie wietrzył podstęp widząc wypraną tapicerkę i dywaniki, wypolerowane nadwozie i szyby, zakonserwowane plastiki. Być może bardziej wzbudzimy zaufanie pokazując auto tak jak wygląda na co dzień.
7. Przed sprzedażą zróbmy przegląd. Nie zaskoczy nas wtedy najbardziej pedantyczny diagnosta, jeśli kupujący zażyczy sobie udanie się samochodem do warsztatu.
8. Nie zostawiajmy widocznych, nawet drobnych usterek mówiąc " za to mogę odpuścić cenę". Takie postępowanie zniechęca klienta.
9. Nie bójmy się spisać z klientem umowy przedwstępnej. Jeżeli z naszej strony wszystko jest w porządku, to jedynym mankamentem będzie wydłużenie czasu sprzedaży
10. Bądźmy mili, rzeczowi i uprzejmi. Wzbudźmy zaufanie potencjalnego klienta. On denerwuje się bardziej niż my. Kupno auta (może pierwszego w życiu) to jedna z najważniejszych decyzji, jaką zmuszony jest podjąć.

Miejsca, w których najczęściej pojawia się rdza:
- klapa silnika
- podszybie
- klapa bagażnika
- nadkola
- klamki
- progi
- drzwi

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości