Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Historia motoryzacji

100 lat Forda

Data publikacji: Autor: (a)

 Era powszechnej motoryzacji zaczęła się sto lat temu w Detroit, gdzie 16 czerwca 1903 roku Henry Ford i Horace Dodge zarejestrowali firmę The Ford Motor Company.

Pięć lat później Henry Ford uruchomił produkcję swego słynnego modelu T, pierwszego samochodu wytwarzanego masowo, od 1913 roku na taśmie produkcyjnej. Do roku 1927 jego firma wyprodukowała 15,5 mln aut modelu T, sprzedawanych początkowo po 825 dolarów za sztukę, a pod koniec już tylko za 290 dolarów. Rekord ten pobił dopiero "garbus" Volkswagena. Ford T stał się dostępny także dla wykwalifikowanych robotników i farmerów i zmienił nie do poznania życie w Ameryce.

W ostatnich dwóch latach straty Ford Motor Company wyniosły ogółem 6,4 mld dolarów.

W tym roku Ford przekracza wskaźniki planowanych zysków, ale na Wall Street nadal wątpią, czy koncern zdoła osiągnąć w połowie dekady zapowiedziany przez kierownictwo koncernu poziom rocznych zysków rzędu 7 miliardów dolarów.

"Obecne czasy są fascynujące dla nas jako firmy, ale są też najeżone niebezpieczeństwami - powiedział Bill Ford Jr., praprawnuk założyciela koncernu. - Błędne decyzje mogą mieć fatalne skutki."

Aż 40 procent akcji Ford Motor Co. należy do rodziny Fordów. Wśród firm rodzinnych Ford nie jest największy (pierwsze miejsce zajmuje tu amerykański gigant handlowy Wal-Mart Stores), ani najstarszy (japońska firma budowlana Kongo Gumi powstała przeszło 1400 lat temu - w roku 578). Nie jest też jedyną firmą rodzinną w branży motoryzacyjnej (inne to Peugeot, Fiat, BMW i Hyundai).

Ford Motor Company jest drugim największym na świecie producentem samochodów zatrudniającym ok. 350 000 pracowników i prowadzącym interesy na ponad 200 rynkach, zlokalizowanych na 6 kontynentach. Do Ford Motor Company należą następujące marki samochodów: Aston Martin, Ford, Jaguar, Land Rover, Lincoln, Mazda, Mercury i Volvo. Ponadto firma prowadzi działalność usługową poprzez należące do niej Ford Credit, Hertz i Quality Care. Główna siedziba koncernu znajduje się w Dearborn, w stanie Michigan. W Europie Ford zatrudnia ponad 60 000 pracowników i prowadzi działalność na 42 rynkach.

Stulecie masowej motoryzacji (chronologia)
Powstanie przed stu laty firmy Ford Motor Co. zapoczątkowało erę masowej motoryzacji na świecie. Poniżej, głównie za brytyjskim "Financial Times", przypominamy niektóre najciekawsze wydarzenia stulecia powszechnego automobilizmu:

16 czerwca 1903 - W dawnej fabryce wagonów w Detroit zaczyna działać Ford Motor Company. Pierwszy samochód sprzedaje w lipcu pewnemu lekarzowi.

1907 - Na jezdniach w stanie Illinois instaluje się pierwsze garby ograniczające prędkość aut, nazwane "śpiącymi policjantami".

1908 - Henry Ford uruchamia produkcję modelu T. Do roku 1927, kiedy zastąpił go następnym, sprzedano 15,5 mln tych aut. W 1918 roku co drugi samochód produkowany na świecie był fordem T.

1913 - Aby zmniejszyć koszty, obniżyć cenę i pokonać konkurentów, Ford wprowadza pierwszą na świecie ruchomą taśmę produkcyjną w fabryce w Highland Park (stan Michigan). Jego słynne powiedzenie, że model T można kupić w każdym kolorze, pod warunkiem, iż jest to kolor czarny, także wzięło się z chęci umasowienia sprzedaży - czarna farba schła szybciej niż inne i pozwalała zwiększać produkcję.

1925 - W Kalifornii otwarto pierwszy motel na świecie.

1933 - Pierwsze kino typu drive-in na 400 samochodów (Camden Automobile Theater w stanie New Jersey).

1935 - Pojawiają się pierwsze parkometry.

1941 - Ford buduje dla armii amerykańskiej pierwszy samochód ogólnego przeznaczenia (general purpose, w skrócie GP, czyli dżip).

1974 - Pierwsze poduszki powietrzne w samochodach.

1980 - Największy w świecie korek drogowy, między Paryżem i Lyonem, miał 175 km długości.

2000 - Na świecie jeżdżą 532 miliony samochodów osobowych.
 

Ford T w całej okazałości. To o nim Henry Ford powiedział, że można go kupić w każdym kolorze pod warunkiem, że będzie to kolor czarny, co nie do końca było prawdą.
Ford mustang pojawił się na rynku w 1964 r. miał być niewypałem a stał się wielkim hitem. Takim samochodem jeździł bohater filmu Cloude'a Leloucha "Kobieta i mężczyzna".

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • V8 (gość)

    HENRY- tys jest WIELKI!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości