Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

12 minut życia

Data publikacji: Autor: (pim)

Fot. Wojtek Wilczyński Według zachodnich badań 12 minut to średni czas przebywania pieszego na autostradzie od czasu, gdy się na niej pojawi, do śmiertelnego potrącenia przez samochód.

To co na zwykłej drodze nie ma poważniejszych następstw, na autostradzie zwykle kończy się tragicznie. A ludzie często zachowują się bardzo nieodpowiedzialnie.

 Fot. Wojtek Wilczyński

- Jeden z kierowców zginął, bo kłócąc się podczas jazdy z żoną zatrzymał samochód i wyszedł z niego na jezdnię. Przejechały go dwa samochody – mówi Andrzej Charnohorski, dyrektor projektu Stalexport Autostrada Małopolska SA.

 

Od lat we wszystkich krajach w statystykach sprawców, ale i ofiar wypadków przodują młodzi ludzie, w wieku od 18 do 24 lat. To grupa, w której doświadczenie i umiejętności nie nadążają za fantazją i temperamentem. Widoczne od niedawna przy drogach plakaty z trumną w świeżo wykopanej mogile to element kampanii, która ma poprawić bezpieczeństwo w tej grupie kierowców. Innym jest przygotowany przez policję drastyczny film pokazujący następstwa wypadków drogowych. Na razie był prezentowany w szkołach średnich w Warszawie, od września trafi pewnie także na południe Polski.

 

– Uczestnictwo w pokazach jest dobrowolne. Ci, którzy widzieli film są zszokowani skutkami wypadków. Może to zmusi ich do refleksji – mówi Aneta Kręglicka z agencji Hanah Hooper.

 

Kolejny element akcji to uczenie młodych kierowców zasad bezpieczeństwa. We współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego w Katowicach i Krakowie, przygotowano broszurę przeznaczoną dla młodych kierowców. Będą ją otrzymywali tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Zgromadzone w niej informacje mają pomóc w zdobywaniu doświadczenia.

 

Tomasz Niemczyński, prezes zarządu Stalexport Autostrada Małopolska SA:

 

Mimo wszystkich wad młodzi kierowcy mają jedną zaletę – chcą się uczyć, są bardziej podatni na naukę. Można więc starać się wpłynąć na ich zachowanie. To pierwsza akcja, ale chcemy takie działania powtarzać, wciągnąć w nie także firmy ubezpieczeniowe, bo wypadki drogowe mają bezpośredni wpływ także na ich działalność.

 

 

 

.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • Kaśka (gość)

    W tym przypadku poszkodowany był pieszym na autostradzie, gdzie pieszy nie powinien się znaleźć. Dziwne że w tym kraju nie prowadzi się zupełnie walki z nieodpowiedzialnymi pieszymi. Pjanego kierowcy wstawia się do aresztu (słusznie zresztą) a nie słyszałam aby jakiś pieszy pijak idący środkiem drogi dostał przynajmniej mandat. Jazda szcególnie w weekendowe wieczory wiejskimi drogami to istny horror. Goście leżący na środku drogi , pijani rowerzyści, kiedyś spotkałem nawet kobietę z wózkiem przechadzającą się środkiem drogi przez wieś. Na moje uwagi odpowiedziała że na poboczu jej się pobrudzą buty. Policji łatwiej ukarać kierowcę bo to mu zawsze można zabrać prawo jazdy i już, a pieszemu nie zabierze się prawa chodzenia. Ale proszę aby oprócz profilaktycznych działań wśród kierowców prowadzono profilaktyke wśród pieszych bo autostrada nie jest przecież do chodzenia.

  • realista (gość)

    jak ktoś jest idiotą i wchodzi na autostrade to nie ma się co dziwić, ze go potrąci auto

  • grisza (gość)

    mnie ciekawi gdzie w polsce na chwile obecną ten pieszy znalazł autostrade z prawdziwego zdarzenia...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości