Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

18-latek z Częstochowy sam buduje pojazdy

Data publikacji: Autor: Janusz Strzelczyk

Fot. Janusz Strzelczyk Michał Jabłoński większość czasu spędza w garażu, w którym ma swój warsztat. To tu powstają pojazdy, które sam wymyśla i buduje. Jednym z nich jest czterokołowy "samochód" zdolny do jazdy w trudniejszym terenie.
Fot. Janusz Strzelczyk - W tej maszynie wykorzystałem używany, andrychowski silnik dieslowski, już ich nie produkują, więc go wyremontowałem. Skrzynia biegów była kiedyś w żuku - pokazuje ostatnio skonstruowany pojazd. - Ramę zrobiłem sam, pospawałem. Tak samo przeguby - wyjaśnia.

Michał ma 18 lat, uczy się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Zespole Szkół im. Prusa w Częstochowie. Jego kierunek kształcenia to monter maszyn i urządzeń. Mieszka pod Częstochową, we Wrzosowej. Jest motoryzacyjnym samoukiem.

Już w gimnazjum zrobił pług do odśnieżania. Podstawą był trzykołowy motocykl WSK, który dostał od dziadka. Pojazd, który jest widoczny na zdjęciach, zbudował w sierpniu ubiegłego roku. I powstał błyskawicznie.

- Sama budowa nie trwała długo, około miesiąca - mówi Michał Jabłoński. Maszyna bez trudności pokonuje bardzo strome wzniesienia, niczym markowy samochód terenowy. A ma tylko 10 koni mechanicznych, 600 centymetrów sześciennych pojemności. Ale jest bardzo dobrze wyważona. To drugi taki pojazd Michała Jabłońskiego. - Ten pierwszy sprzedałem. Nowemu właścicielowi dobrze służy w gospodarstwie. Jest trochę inny od tego. Każdy jest prototypem - śmieje się 18-latek. Nastoletni konstruktor samouk już planuje zbudować kolejny wóz, tym razem z ogrzewaną kabiną.

- Michał jest przykładem, że wśród młodzieży jeszcze są ludzie kreatywni, którzy chcą nie tylko gotowej papki - mówi Maciej Polański, psycholog ze Stowarzyszenia Dobrej Nadziei zajmującego się młodzieżą.

- Michał jest skryty - mówi Waldemar Luks, jego wychowawca ze szkoły. - Nigdy nie chwalił się swoją pasją motoryzacyjną. Nastolatek zastanawia się, czy uczyć się dalej po skończeniu zawodówki. Raczej wolałby pójść do pracy. Najlepiej do Huty Częstochowa.

Źródło: Dziennik Zachodni

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości