Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38787 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

2,6 l / 100km Citanem – to już fakt

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot: Mercedes-Benz Jak niskie może być spalanie w samochodzie dostawczym? Okazuje się, że nawet 2,6l/ 100km! Taki wynik Citanem osiągnął zwycięzca finału konkursu Grand Prix Van Economy. 50-cio kilometrowa trasa pokazała realne niewyobrażalne dotychczas możliwości najmniejszego członka rodziny aut dostawczych Mercedes-Benz.

Przedsiębiorcy mają świadomość, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest proste. Konkurencja, coraz wyższe Fot: Mercedes-Benzoczekiwania klientów oraz zmienna sytuacja rynkowa wymaga zwracania szczególnej uwagi na narzędzia pracy oraz związane z nimi koszta. Na te potrzeby odpowiada Mercedes-Benz, którego flota samochodów dostawczych jest nie tylko innowacyjna i zaawansowana technologicznie, ale przede wszystkim oszczędna w eksploatacji. Grand Prix Van Economy było kolejną okazją aby dać na to dowody – tym razem głównym bohaterem był Citan.

Nie łatwo było dojść do samego finału – podczas odbywających się w całej Polsce latem eliminacji do konkursu stanęło niemal 700 uczestników – kierowców samochodów dostawczych. Ich zadaniem było uzyskanie jak najniższego średniego spalania na ustalonej trasie przejazdu. Podczas całego konkursu, umiejętności uczestników testowane były w furgonach Mercedes-Benz Citan 109 CDI o mocy 90-ciu KM..

Najlepsi uczestnicy konkursu zostali zaproszeni do Warki, gdzie miał miejsce finał. Jazdy odbywały się na trasie o długości 50 km biegnącej zarówno przez tereny miejskie, jak i niezabudowane. Uczestnikom udało się uzyskać niewiarygodnie niskie średnie wyniki spalania na poziomie ok. 3 litrów na 100 kilometrów.

Fot: Mercedes-BenzRekordowe spalanie, które wyniosło 2,6 l/100km udało się osiądnąć panu Marcin Taciak, który wygrał eliminacje w salonie Duda-Cars w Poznaniu. Nie był to jednak odosobniony przypadki, gdyż pozostali uczestnicy byli tuż za nim – spalanie na poziomie 2,8l/100km spowodowało że o drugim i trzecim miejscu decydował czas przejazdu. To świadczy nie tylko o wybitnych umiejętnościach kierowców – jest to także dowód, iż tak niskie spalanie jest dla mistrza ekonomii – Citana - jak najbardziej realne do osiągnięcia.

Zwycięzca konkursu, poza tytułem Mistrza Ekonomicznej Jazdy otrzymał roczny zapas paliwa o wartości 18.000 zł. Utrzymując spalanie na poziomie swojego rekordu mógłby przejechać za to ponad 120.000 km!

Warto przypomnieć, że zeszłoroczna edycja konkursu ekonomicznej jazdy, odbywała się na samochodach Mercedes-Benz Vito 116 CDI w wersji osobowej. Wtedy też udało się osiągnąć równie szokujący wynik 3,3 l/100km, czyniąc go najbardziej ekonomicznym samochodem w segmencie średnich aut dostawczych.

Fot: Mercedes-Benz

Fot: Mercedes-Benz

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • VEs (gość)

    HURRA! Niech żyją oszczędne diesle od Renault! (Mam oczywiście na myśli francuski silnik 1.5 dCi montowany w Citanie 109 CDI).

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Mercedes-Benz Citan zdjęcia

Mercedes-Benz Citan dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Mercedes-Benz Citan Cena

Części dla marki Mercedes-Benz

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

840 zł