Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

300 mln dla Jelcza

Data publikacji: Autor: łm

W poniedziałek 14 czerwca w Jelczu-Laskowicach k. Wrocławia rozpoczęła się budowa odlewni silników wysokoprężnych. Inwestorem jest firma Toyota Motor Industries Poland (TMIP).

W poniedziałek 14 czerwca w Jelczu-Laskowicach k. Wrocławia rozpoczęła się budowa odlewni silników wysokoprężnych. Inwestorem jest firma Toyota Motor Industries Poland (TMIP). Łączny koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 300 mln euro.

 

Produkcja pierwszych silników w jelczańskiej fabryce najprawdopodobniej ruszy na początku przyszłego roku. Rocznie w nowej odlewni ma powstawać do 180 tys. silników wysokoprężnych o pojemności 2 litrów. Będą one montowane w modelach Corolla, produkowanych w Wielkiej Brytanii i Turcji, oraz Avensis, powstających na Wyspach.

 

Nowy obiekt o powierzchni ok 10 tys. metrów kwadratowych jest drugim etapem inwestycji, którą TMIP rozpoczęła 2 lata temu. Przez ten czas wybudowano halę do obróbki i montażu silników wysokoprężnych, a pracę znalazło 100 osób. Budowa odlewni jest również szansą dla osób szukających zatrudnienia. Do końca roku Toyota chce w niej zatrudnić ok. 600 osób.

 
Inwestycja w Jelczu nie jest pierwszą, którą Toyota poczyniła na Dolnym Śląsku. W zakładzie w Wałbrzychu Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) produkuje skrzynie przekładniowe do europejskich samochodów tej marki. Pod koniec tego roku rozpocznie się tam produkcja silników benzynowych i ręcznych skrzyń biegów do aut małolitrażowych.


Łącznie Toyota zamierza zainwestować w fabrykę w Jelczu-Laskowicach i Wałbrzychu 600 mln euro i zatrudnić ok. 2,5 tys. ludzi.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości