Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

36 lat poduszki

Data publikacji: Autor: PER

Fot. PER Jedno z najważniejszych urządzeń chroniących podróżujących samochodem - poduszka powietrzna - kończy właśnie 36 lat.

Trudno sobie dziś wyobrazić samochód osobowy bez przynajmniej jednej poduszki gazowej. Tymczasem to jedno z najważniejszych urządzeń chroniących podróżujących samochodem, kończy właśnie 36 lat.

 

Wynalazł ją w 1968 roku Amerykanin A.K. Breed . Po raz pierwszy została zastosowana w USA w Chevrolecie Impala w 1973 roku.

 Fot. PER

Znane z wysokiego poziomu bezpieczeństwa Volvo zastosowało ją w roku 1987 w modelu serii 900, oferowanym na rynku północnoamerykańskim. Dwa lata później flagowe Volvo sprzedawane w Europie miało już także jedną poduszkę gazową.

 

Dziś samochodowe poduszki gazowe chronią nie tylko kierowcę i pasażera przedniego fotela przy uderzeniach z przodu. Airbagi montowane są także dla ochrony przy uderzeniach z boku i po dachowaniu. W najnowszej Toyocie Avensis poduszki gazowe zamontowano również pod deską rozdzielczą w celu ochrony nóg.

 

Coraz głośniej mówi się, że następnym etapem będzie instalacja airbagów na zewnątrz pojazdu w celu ochrony przechodniów.

 

Chociaż przez 36 lat zasada działania poduszki gazowej pozostała taka sama to jednak znacznie ją udoskonalono. Są już poduszki napełniające się dwustopniowo oraz takie, które wypełniają się tyle, ile jest potrzeba przy określonej sile uderzenia. Każda poduszka gazowa jest tylko jednorazowego użytku. Po wybuchu nie można jej użyć ponownie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości