Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 36928 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Motociekawostki / Historia motoryzacji

40 lat polskiego Fiata 126p

Data publikacji: Autor: (ip)

Fiat 126p Maluch Fot: Fiat 6 czerwca 1973 roku zmontowano w zakładach dawnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej pierwsze egzemplarze Fiata 126p, z oryginalnych włoskich części. Prawie rok później niż w zakładach Fiata w Cassino. Tam seryjną produkcję rozpoczęto od 1972.

W październiku 1972 roku odbyła się premiera międzynarodowa modelu 126 na Salonie Samochodowym w Turynie, a niedługo Fiat 126p Maluch Fot: Fiatpóźniej mogliśmy go zobaczyć także na warszawskim Placu Defilad. 22 lipca 1973 roku uruchomiono seryjną produkcję Fiata 126p, najpierw w zakładzie dawnej FSM w Bielsku-Białej, a od września 1975 roku także w zakładzie w Tychach.

Przez wiele lat Fiat 126p był najczęściej spotykanym samochodem na polskich drogach, a wszystko rozpoczęło się od kontraktu „O współpracy przemysłowej i licencyjnej na samochód małolitrażowy 126" podpisanego z Fiatem 29 października 1971 roku.
Zgodnie z zapisami w kontrakcie, Fiat 126p to samochód z tylnym napędem, 2-cylindrowym silnikiem o pojemności 594 ccm, maksymalnej mocy 23 KM, samonośnym, czteroosobowym i dwudrzwiowym nadwoziem typu Berlina. Wielokrotnie miał się w późniejszych latach zmieniać, lecz jego "sylwetka" pozostała do końca jednym z najbardziej charakterystycznych elementów polskiego krajobrazu.

Zawarty kontrakt z Fiatem uruchomił w Polsce całą lawinę przedsięwzięć, w które zaangażowano prawie wszystkie urzędy centralne i ministerstwa. Wraz z zakupem licencji na produkcję  nowego samochodu - kooperanci dawnej FSM otrzymali także "know-how"  na produkcję detali z materiałów do licencyjnego samochodu, które dotychczas nie produkowało się w Polsce. W ten sposób także polska gospodarka otrzymała dostęp do nowoczesnej na ówczesne czasy technologii wytwarzania. Zwłaszcza dotyczyło to przemysłu metalurgicznego, chemicznego i elektrotechnicznego. Zakup licencji został spłacony m.in. silnikami i skrzyniami biegów produkowanymi w dawnej FSM do 126 (1972-1976) Fot: FiatFiatów 126 wytwarzanych we Włoszech i na części zamienne, a nie dewizami.

Pierwsza cena samochodu została ustalona na poziomie ówczesnych 69 tysięcy złotych, co równało się wtedy mniej wiecej 20 średnim pensjom. Na gieładach płacono za niego.... 110 tysięcy złotych. Wg opublikowanego w 1976 roku rankingu w niemieckiej gazecie  Auto Motor und Sport ( RFN ) - Fiat 126 był wówczas najtańszym w zakupie i ekspoloatacji samochodem w Europie w klasie aut małych.

Nasz Maluch, obiekt wielu złośliwych żartów i gorących pragnień, był produkowany  w Polsce  ponad 25 lat  (we Włoszech zakończono jego produkcję w 1980 roku). 22 września 2000 roku, dokładnie w samo południe, z linii produkcyjnej bielskiego zakładu Fiat Auto Poland zjechał ostatni Fiat 126 Maluch z limitowanej serii 1 000 sztuk o nazwie „Happy End" w kolorze żółtym. Samochód ten trafił do Muzeum Fiata w Turynie, a jeden z ostatnich egzemplarzy także do Muzeum Techniki w Warszawie.

W sumie w latach 1973-2000 w zakładach w Bielsku-Białej i Tychach wyprodukowano 3 318 674 szt. Fiatów 126. Z tego na eksport w latach 1975-1992 trafiło 897 316 tych samochodów. We Włoszech w latach 1972-1980 wyprodukowano 1 352 912 Fiatów 126.

Maluchami jeździli mieszkańcy wielu krajów, prawie na wszystkich kontynentach świata. W latach 1985-1989 wyeksportowano 126 (1972-1976) Fot: Fiatnp. do Chin ponad 23 tysięcy Maluchów, które w wielu chińskich miastach eksploatowane  były jako..... taksówki. Tylko w samym mieście Wengzhou było 5 tysiecy takich taksówek. Ale to nie koniec zamorskich "wojaży" -  w 1988 roku Maluchy popłynęły na podbój Australii i na Kubę (14 tysięcy).

Konstruktorzy dawnego OBR SM FSM wprowadzili także zmiany konstrukcyjne w Fiacie 126p, które pozwoliły wielu polskim kierowcom rajdowym startować w  imprezach krajowych (rangi mistrzostw polski) i zagranicznych m.in (Akropol w Grecji, Złote Piaski w Bułgarii). Fabryczny team tworzyły wówczas dwie załogi: Andrzej Lubiak najpierw z Markiem Szczepaniakiem, a nastepnie z Maciejem Wisławskim oraz Wiesław Cygan z Jackiem Jurzakiem. W dawnym zespole fabrycznym startowali też Janusz Szerla z Krzysztofem Janarkiem, a także Robert Kępa z Adamem Mazurkiem. Zawodnicy jeżdżący sportowymi małymi Fiatami 126p byli mile zaskoczeni, że samochody te sprawowały się nadzwyczaj dobrze. Niezawodność tę potwierdził też Sobiesław Zasada z Longinem Bielakiem, którzy w 1975 roku testowałi go zimą na trasie dojazdowej Warszawa-Monaco (tzw. odcinek dojazdowy Rajdu Monte Carlo).

I tak, po 40 latach od początku i 13 latach po zakończeniu produkcji Fiata 126 p, Maluchy stają się, tak jak przed laty, obiektami pożądania pasjonatów klasyki, kolekcjonerów i... zainteresowania mediów, o czym świadczy chociażby ostatnia historia z  odnalezionym fabrycznie nowym Maluchem z 1979 r.

Fiat 126p Maluch Fot: Fiat

Fiat 126p Maluch Fot: Fiat

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • lordofchaos (gość)

  mam kolege-globtrotera, ktory jesli nie zrobi fotki jakiemus "maluchovi" to vyjazd pravie sie nie udal

 • Pipita (gość)

  Niezniszczalne auto! pamiętam z młodości, ojciec miał kilka, zima, śnieg, deszcz, zawsze do przodu :) Największa wada to ciasna konstrukcja ale może dzięki temu jest uniwersalny ;P Do tej pory sprawdza się w małych miejscowościach!

 • Wróg drogiej tandety. (gość)

  Wiem że wypada się solidaryzowąć z polską motoryzacją, że to auto z całą pewnością dla Polski było przełomowe, ale nie mam i nigdy nie miałem wątpliwości że Trabant był ciekawszą, a przede wszystkim bardziej praktyczną konstrukcją.

 • TAURUS (gość)

  Lata przeminęły ale wspomnienia zyją. Małe obleśne kochane autko. Ile nerwów kosztowało odpalenie go zimą. Zrywanie się linki rozrusznika. Opadająca szyba boczna.

 • milosnik 126 (gość)

  kocham to autko

 • MIŁOŚNIK FIATA 126p. (gość)

  W Krakowie coraz mniej jeździ maluchów po drogach. Dziadek miał. Zawsze jak widzę ten samochód to patrzę.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Fiat 126 dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Fiat 126 opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Części dla marki Fiat

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

806 zł