Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37020 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Motociekawostki / Warto wiedzieć

40. urodziny pierwszego elektrycznego BMW

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. BMW Choć auta napędzane energią elektryczną wciąż stanowią rzadkość na naszych drogach, w tym roku BMW obchodzi 40. rocznicę wyprodukowania pierwszego, elektrycznego samochodu.

Fot. BMWBawarski producent rozpoczął prace nad takim pojazdem na początku lat 70. XX wieku, przedstawiając dwa prototypy zbudowane w oparciu o seryjny model 1602. Wyposażony w silnik o mocy 43 KM sedan był zasilany przez dwanaście baterii o napięciu 12 V. Pozwalało to na osiągnięcie prędkości 50 km/h w czasie 8 sekund. Auto zostało zbudowane z okazji Igrzysk Olimpijskich w Monachium i zdołało pokonać dystans maratonu (30 km) na jednym ładowaniu.

Już po trzech latach BMW przedstawiło kolejny, elektryczny prototyp o nazwie LS Electric. Wyposażony w technologię odzyskiwania energii z hamowania oraz 23-konny silnik był w stanie rozpędzić się maksymalnie do 65 km/h, zaś baterie starczały na przejechanie dystansu 30 kilometrów bez potrzeby ich ponownego ładowania.

Prace nad elektrycznymi modelami wciąż były prowadzone, a ich efektem był model 325iX Electric. Wyposażony w sodowo-siarkowy akumulator samochód był w stanie pokonać aż 150 kilometrów na jednym ładowaniu, będąc w stanie osiągnąć przy tym prędkość 100 km/h.

Fot. BMWDopiero w 1991 roku BMW zdecydowało się na stworzenie auta zbudowanego od podstaw z myślą o napędzie elektrycznym. Był nim zaprezentowany we Frankfurcie hatchback E1. Aluminiowa konstrukcja w połączeniu z plastikowym nadwoziem znacząco zredukowały masę pojazdu. 43-konny motor elektryczny pozwalał na osiągnięcie 120 km/h przy zachowaniu 150-kilometrowego zasięgu. Rozwinięciem tej technologii był kolejny model 325, który tym razem, dzięki mocniejszemu silnikowi (61 KM) był w stanie rozpędzić się do 135 km/h.

Po tych prototypach, BMW porzuciło na pewien czas dalszy rozwój jednostek elektrycznych. W ostatnich latach obserwuje się jednak zwiększone zainteresowanie tą technologią, a efektem pracy inżynierów bawarskiej marki są m.in. modele MINI E oraz BMW Active E. Ponadto, BMW stworzyło także submarkę, która będzie zajmowała się wyłącznie produkcją seryjnych modeli z napędem elektrycznym.

Fot. BMW

Fot. BMW

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

BMW zdjęcia

BMW dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

BMW opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

BMW Cena