Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

43 tys. osób poparło akcję "A1 za darmo"

Data publikacji: Autor: Sławomir Cichy

Fot. Archiwum Polskapresse Zapoczątkowana w lutym przez "Dziennik Zachodni" akcja, ma przekonać rząd o pozostawieniu mieszkańcom regionu darmowego przejazdu A1. Ma ona coraz więcej sprzymierzeńców. Pod apelem dziennikarzy podpisały się 43 tysiące mieszkańców. Wkrótce podpisy zawiezione zostaną do ministra infrastruktury, Cezarego Grabarczyka.
Zapoczątkowana w lutym przez "Dziennik Zachodni" akcja, ma przekonać rząd o pozostawieniu mieszkańcom regionu darmowego przejazdu A1. Ma ona coraz więcej sprzymierzeńców. Pod apelem dziennikarzy podpisały się 43 tysiące mieszkańców. Wkrótce podpisy zawiezione zostaną do ministra infrastruktury, Cezarego Grabarczyka.

Fot. Archiwum Polskapresse W starania "Dziennika Zachodniego" włączyli się również marszałek, wojewoda, parlamentarzyści oraz samorządowcy. Górnośląski Związek Metropolitalny, reprezentujący 14 miast regionu, także uznał za właściwe wsparcie tej inicjatywy, rozszerzając jej ramy o nowe obszary. Teraz nadszedł czas na negocjacje z rządem.

CZYTAJ TAKŻE

A1 za darmo: zbieranie podpisów pod petycją

Autostradą A1 za darmo - wesprzyj akcję Dziennika Zachodniego


Rozmowa z Dawidem Kostempskim, szefem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego:

Wspólne stanowisko władz samorządowych i administracyjnych regionu w sprawie A1 miało trafić do ministra infrastruktury 12 maja. Teraz następuje zmiana daty. Ktoś gra na zwłokę?
Nic z tych rzeczy. Po prostu nie tak łatwo znaleźć wolny termin w kalendarzu ministra Grabarczyka, a zależy nam na tym, aby wręczyć mu petycję do rąk własnych. Mamy konkretne argumenty za pozostawieniem autostrad w ruchu lokalnym za darmo.

Ale do pierwotnej propozycji DZ, aby pozostawić za darmo połączenie okręgu rybnickiego z GOP, doszło sporo nowych postulatów. Nie obawia się pan, że znacznie trudniej będzie przełknąć ministrowi taki pakiet i możemy zostać z niczym?
Nie sądzę. Wierzę w sukces naszej misji. Mamy argumenty, z którymi trudno polemizować. Poza tym dają nam szansę na negocjacje, tzw. szeroką platformę do dyskusji.

A propos Platformy. Został pan prezydentem Świętochłowic z ramienia PO. Teraz, włączając się do walki o darmowe autostrady, działa pan wbrew jej planom.
Przeciwnie. Postaram się przekonać ministra, że uwalniając mieszkańców regionu od opłat za autostrady, działamy w dłuższej perspektywie na korzyść budżetu i finansów państwa.

W jaki sposób?
Olbrzymie tereny z dostępem do takiej drogi, to niebywała gratka, szansa na nowe inwestycje i miejsca pracy. Koncesjonowany i płatny dostęp do autostrady to wpływy tylko z opłat za przejazd i spowolnienie rozwoju gospodarczego regionu.

Zdaje pan sobie sprawę, że zostało zaledwie kilka miesięcy na przekonanie ministra do takiego myślenia?
Ma pan na myśli zbliżające się wybory? Zapewniam, że mam świadomość tego, że musimy załatwić temat do jesieni, bo potem będzie trudniej. Ze swojej strony mogę zapewnić, że sercem bliżej mi do rozwiązywania spraw regionu niż zobowiązań wobec PO.

Źródło: Dziennik Zachodni

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • mol (gość)

    Za pewnie i milion by nie pomógł.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości