Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

5 lat więzienia za jazdę bez prawa jazdy? Zaostrzenie kar dla kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Łokaj Nowelizacja Kodeksu karnego, którą przyjął Sejm, przewiduje m.in. karę więzienia od 3 miesięcy do 5 lat w sytuacji kiedy kierowca prowadziłby pojazd mimo orzeczonego przez sąd zakazu. To tylko jedna ze zmian.

Za zmianami głosowało 239 posłów, przeciw było 39, zaś 161 osób wstrzymało się od głosu.

Spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości

Jak zakłada nowelizacja m.in. kodeksów karnego i wykroczeń, mają zostać podwyższone kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub jej ciężki uszczerbek na zdrowiu. Obecnie kara za to wynosi od 9 miesięcy do 8 lat więzienia. Dolna granica zagrożenia karą miałaby zostać podniesiona do 2 lat więzienia. Wyrok nie będzie mógł być wydany w zawieszeniu.

Od 3 miesięcy do 5 lat więzienia

Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo orzeczonego przez sąd zakazu, trafi do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Obecnie grozi za to kara pozbawienia wolności do 3 lat. Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo wydania decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, otrzyma zaś sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Obecnie taki zakaz jest stosowany bardzo rzadko.

Ucieczka przed policją

Obecnie ucieczka przed policją czy inna służbą posiadającą uprawnienia do kontroli ruchu drogowego, jeśli nie naraża konkretnej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, nie kończy się wypadkiem, ani nie powoduje bezpośredniego zagrożenia katastrofą, traktowana jest jak wykroczenie. Grozi za nie grzywna do 5 tys. zł lub kara aresztu do 30 dni.

Zmiany zakładają karę do 5 lat pozbawienia wolności za niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu przez funkcjonariusza uprawnionego do kontroli ruchu drogowego wydawanego przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

Kiedy przedawnią się wykroczenia?

Zmiany w prawie mają wprowadzić wydłużenie terminu przedawnienia wykroczeń. Wszystko po to, aby karalność czynów nie przedawniła się zbyt szybko. Obecnie zgodnie z art. 45 par. 1 kw., karalność takich czynów ustaje jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Jeśli jednak podczas tego roku policja, straż miejska albo inspekcja transportu drogowego rozpoczną postępowanie, wówczas termin przedawnienia wydłuża się o kolejny rok (od momentu popełnienia czynu a nie wszczęcia postępowania).

Tym samym im później wszczęto postępowanie, tym mniejsza szansa na przeprowadzenie postępowania i prawomocne zakończenie procesu przed przedawnieniem. Jeśli w pierwszej instancji osoba zostanie skazana, ale złoży apelację, to jeśli przed rozpatrzeniem tej apelacji upłynie termin przedawnienia, sąd i tak będzie musiał uchylić wyrok skazujący i umorzyć postępowanie nawet gdyby skazany wycofał apelację.

Prawo ma zmienić się tak, aby organy miał więcej czasu na skuteczne wymierzenie sprawiedliwości osobom popełniającym wykroczenia drogowe. Często są to sprawy skomplikowane, a czas postępowania wydłuża powoływanie biegłych. W myśl nowych przepisów, czyny w sprawach w których wszczęto postępowanie będą się przedawniać dopiero po trzech latach od momentu złamania prawa. Służby nadal będą miały rok na zainicjowanie postępowania. Jeśli w tym czasie tego nie dokonają, kierowca nie będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Od kiedy zmiany?

Powyższe zmiany mają wejść w życie w 14 dni od daty ogłoszenia. Oznacza to, że nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie roku. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Punkty karne kierowcy sprawdzą w sieci

Jak dowiedziały się Motofakty.pl, wcześniej, bo już od 24 kwietnia 2017 roku na stronie obywatel.gov.pl kierowcy będą mogli zweryfikować swój stan konta z punktami karnymi. Umożliwia to uchwalenie przez Sejm zmian, które mają umożliwić obywatelom załatwienie szeregu spraw z administracją publiczną bez konieczności wychodzenia z domu.

Wystarczy zaufany profil, który potwierdzi naszą tożsamość. Obecnie procedura sprawdzania liczby posiadanych punktów karnych wymaga od kierowcy udania się na komisariat policji.  Co zrobić, aby profil był zaufany? Są trzy możliwości założenia profilu zaufanego: całkowicie przez internet za pomocą certyfikatu kwalifikowanego albo zewnętrznego dostawcy tożsamości (na przykład bank), albo sam wniosek wysyłamy przez internet, ale potwierdzamy założenie konta w urzędzie.

Kierowca zobaczy nie tylko liczbę punktów karnych. Będzie mógł również sprawdzić datę popełnienia wykroczeń, informacje o pojeździe, a także miejscu popełnienia wykroczenia.

Warto wiedzieć: „Rezerwowanie” miejsc parkingowych jest nielegalne! Źródło: TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • koguc (gość)

  A kto będzie płacić za tą przyjemność. Oczywiście my!!! PODATNICY

 • Mariola (gość)

  Niech sie wezma za bandytow a nie szukaja jak kase wyciagnac no tak to najlatwiejzzy zarobek

 • XXX (gość)

  No nie co za Koszmar

 • Dragon (gość)

  A co z samozwanczymi kierowcami co w ogule nigdy nie zrobili uprawnien a prowadzą auta.

 • rychter (gość)

  Panstwo policji i pojebanych przepisow

 • Łysy (gość)

  Dragon ja Jeżdżę bez prawka po całej Europie i jakoś nigdy nie miałem wypadku tylko trzeba jeździć z wyobraźnią a nie zrobić prawko i czuć się Panem na drodze

 • Duch (gość)

  Dobrze zaostrzone przepisy nauczą pokory być może za kółkiem i kultury jazdy zachowania na drodze.

 • foc (gość)

  A, co z rowerzystami. Te chamy i drogowi analfabeci dalej bezkarni...?

 • joe (gość)

  a kiedy bezwzględny pierdel dla pijanego osła ;czyt.-posła] i sędziego? zwłaszcza ci ostatni powinni być stawiani pod pręgierzem!!!!!

 • PIęć lat więżienia za jazdę bez prawa jazdy (gość)

  Dawno większej bzury nie czytałem..

 • AS (gość)

  Są Państwa gdzie przepisy są bardziej restrykcyjne i nikt nie buczy jak je łamiesz to ponosisz tego konsekwencje jak się nie podoba pozostaje komunikacja miejska,ma być bezpiecznie i tyle.

 • więzienie (gość)

  niedługo będzie kara wiezienia za..............puszczenie bąka na ulicy !!!!

 • ścigacz (gość)

  Likwiduje się gimnazja, żeby tworzyć więzienia.

 • pawel (gość)

  A co jeśli ktoś nigdy nie posiadał prawa jazdy kat. A a mimo to jezdzi motorem co według nowych przepisów będzie groziło takiej osobie?

 • Panie Ministrze Ziobro? (gość)

  przejdz sie na Centralny w Warszawie a zobaczysz jak tam sie jezdzi bez prawka,w srodku bandytyzm na potege,a policja i ochrona nic nie robi ucieka przed bandziorami pewnie maja z nimi układ,nic Ziobro sie nie zmieniło,jak był burdel tak jest jeszcze wiekrzy a miałes zrobic porzadek blblabla,a co z mała amnestia dla kierowcow Ziobro mozesz poluzowac tym co nikogo nie uszkodzili i powinna nas objac amnestia,pomysl troche człeku marny ile bys zyskał u Polaczkow,i bierxz sie za bandytow a nie za tych co prowadza bez prawka

 • 1111111 (gość)

  Karać,karać,karać to jest nie poważny prawo ,np po jaką cholerę te egzaminy sprawdzające ,co kierowca po 13 miesiącach zapomniał jak się jeździ To tak jakby zapomnieć jak się kocha z żoną ,ale tam co nie jeździ 20 lat i nagle zapragnie pojechać autokarem jako kierowca musi tylko odnowić badania i gotowe piętrowym autobusem z 60 ludźmi może jechać w Alpy , ale temu co zabrali na 13 miesięcy ten już według prawa zapomniał jak się jeździ ,grubo nie wpożądku , ktoś tym chorym przepisem powinien się zająć bo to nic innego jak upokażenie kierowców i wyciąganie pieniędzy czemu to ma służyć.

 • Driver (gość)

  STOP! Normalnie strach wsiadać za kółko, a nóż policja zrobi z Was przestępcę i zamknie do ciupy, tym samym zniweczy cały wasz dorobek życia, żona dzieci rodzina praca, a banki zabiorą resztę. Przecież to jest jawne draństwo, żeby z obywatela któremu się noga powinie, podkładać kolejne kłody i wbijać w bagno zamiast go wyciągnąć. Gdzie jest edukacja? Podnoszenie kar przynosi coraz słabsze efekty, bo co z tego jak pijany (a wtedy jego świadomość jest ograniczona) wsiądzie i kogoś rozjedzie, żadne kary nie pomogą jeśli on tej świadomości nie będzie miał przed czynem - EDUKACJA, RESOCJALIZACJA tych co po raz pierwszy zostali przyłapani na gorącym uczynku. Państwo opresyjne i policyjne, którym rządzą idioci - czemu aż 161 posłów nie miało zdania, co to w ogóle jest nie mieć zdania w tak ważnej sprawie? Kręcą coraz większy bat na kilka procent kierowców (zawsze ktoś zaryzykuje) ale skutkiem ubocznym będzie cierpieć całe społeczeństwo, te zmiany wprowadzą więcej dziadostwa, zobaczycie. STOP!

 • Driver (gość)

  Podobno Waldemar Buda z sejmowej komisji sprawiedliwości (jako współtwórca) zna wszystkie aspekty zaostrzenia kar, może też odpowie jaki efekt (oprócz napełniania więzień i kabzy) przyniosą nowe przepisy. Sam skierowałem do niego serię pytań, zobaczymy czy odpowie, czy ma świadomość jakie to skutki uboczne przyniesie i czemu w UE (a my też jesteśmy podobno) jest 0,5 promila - podpowiem - żeby nie mieszać z błotem obywatela co wypili piwo na imprezie i wsiadł bo myślał, że nie jest pod wpływem, albo bawił się poprzedniego dnia. Tylko że w PL... rano pan policjant kazał dmuchać bo co prawda delikwent jechał zgodnie z przepisami ale nie zaszkodzi sprawdzić a nóż się ktoś trafi i podniesie statystyki, będzie robota i dla policji, dla sądu, dla prawnika (tak pan Waldek też jest prawnikiem) dla państwa grzywna, a i może jeszcze fundusz się załapie. Też możecie o coś zapytać, pan Waldek ma ładny profil na FB.

 • Xyz (gość)

  Jazda bez w ogóle bez prawka - mandat Drugi raz - wniosek do sądu - i tu zależy albo znowu grzywna albo sąd wyda zakaz prowadzenia pojazdów Trzeci raz z zakazem to już niestosowanie się do decyzji sądu czyli kraty. Co do nie posiadania danej kategorii to już inna bajka, gdyż teoretycznie zna przepisy ruchu drogowego ale nie potrafi jeździć danym pojazdem.

 • Xyz (gość)

  Już widzę jak policja specjalnie robi z Ciebie bandytę.... Raczej Ty przed oczami będziesz miec, że jak się nie zatrzymasz do kontroli bo masz coś na sumieniu to możesz iść siedzieć. Nikt normalny ze zwykłego człowieka nie zrobi przestępcy. Ale pierwsze co to zamiast dzień dobry pyskujesz do policjanta, że nie ma podstaw chociaż dobrze wiesz że coś zrobiłeś to czego oczekujesz? Litości i pouczenia? Z nimi jak z każdym trzeba nornalnie rozmawiać wtedy zazwyczaj kończy się na pouczenie, przynajmniej ja tak mam. Mają taką robotę a nie inną ale dzięki nim 3/4 wariatów na drodze już nie ma.

 • gregor (gość)

  głupota sięga zenitu więzienie za nie manie prawa jazdy a zawieszenie za jazdę po pijanemu i spowodowanie śmiertelnego wypadku . Gratulacje

 • pipek (gość)

  zabijaja ludzi siezec nie ida a bez prawojazduw do wiezenia za to ze bez prawojazduw powinni zaplacic mandat

 • ktoś (gość)

  Najpierw niech się wezmą za te pierdolnik w wordach za byle gówno upierdalają człowieka żeby kasy nabić .

 • Komentarz usunięty.
 • zły30 (gość)

  a niby dlaczego nie mogę jeździć bez prawka jak skuterem mogą jeździć na dowód nie wiedząc nawet jak stop wygląda weżcie sie za ubezpieczycieli oc złodziei za nasze ciężko zarobine pieniądze prezes chce zarabiać 120 tyś miesięcznie jest to chore jak ten kraj

 • Enzo (gość)

  No tak teraz pedofile będą dostawać po 2 lata a młodzi i jeszcze głupi będą dostawać po 8 lat niszcząc tak tym właśnie osobom życie bo jak s8e dostaną do kryminału to nic dobrego z Nimi tam nie zrobią ale widocznie mamy zbyt puste więzienia i zbyt małe podatki bo kto będzie utrzymywał ? Podatnicy ponieważ Prosiaki w rządzie co chwile coś wymyślają. Potrafią się przyjebac o wszystko. Za papierosa w miejscu publicznym też 2 lata ? Państwo policyjne... Tylko problem w tym że nikt nie myśli co będzie po tych 5 latach jak Oni wyjdą już odpowiedni "zdemoralizowania" przez więźniów w celach. Wtedy państwo będzie się domyślać skąd tyle rozbojow. Nie wspominając że te upasione knury w niebieskich kia'ch nic nie robią. Gdyby tutaj było drugie USA to by wiedzieli co tzn służba kiedy w ciągu jednej zmiany interwencji jest z 30 i w tym z zagrożeniem dla życia. Sami doprowadzają do patologii. Drugą sprawą jest to że zamiast zamykać ludzi to niech budują drogi ale po co ?

 • Enzo (gość)

  Ale po co budować drogi? Lepiej postawić znak <40 i stanąć się 200 m dalej i walić mandaty. Wyobraźcie sobie sytuację że gubicie prawko albo zatrzymują Wam za prędkość i jesteście od domu <400km. Nie ma prawa które mówię że na pokwitowaniu o zatrzymanie prawa jazdy można się poruszać. Nie daj Boże zatrzymuje Was patrol po raz kolejny i co 5 lat ? Niech dograją przepisy a wtedy karają. Szkoda że działa to tylko w jedną stronę. Bo Jadąc 40 w terenie gdzie są warunki do jazdy nie więcej niż 10 urwiecie koło to dlaczego państwo za to nie płaci? Niech prawo jest dla ludzi a nie panstwa

 • Marek (gość)

  No i bardzo dobrze. Przepisy powinny być surowe. Nie masz prawka ? W takim razie nie wsiadasz 'za ''kółko'' Policjant nakazuje się zatrzymać ? To się zatrzymujesz. Piłeś ? Nie jedź To niby oczywiste. Ale jak widać po komentarzach zdarzają się cwaniaczki-kombinatorzy którym jak zwykle coś nie pasuje

 • Kremówka995 (gość)

  Kierowcy bez prawka, ogrodnicy uprawiający zakazane rośliny na własne potrzeby medyczne, kolekcjonerzy pozostałości zardzewaiłej broni z wojny światowej, majsterkowicze konstruujący pistolety dla zabawy, kserujący pieniądze bez ich używania to wszystko jest bardziej złe niż pedofil albo ktoś dokonujacy "pobicia ze skutkiem smiertelnym" bo tak mówią wyroki sądów.

 • Kierowiec Tirowy :) (gość)

  Dlaczego nie zaostrza kar za jazdę po pijaku? Za jazdę pod wpływem alkoholu powinni zabierać dożywotnio prawo jazdy a jeszcze lepiej to wsadzać takiego delikwenta do więzienia jak za morderstwo czyli 25 lat. Bo ktoś kto wsiada za "kółko" jest potencjalnym mordercą. Przypuszczam, że po wprowadzeniu takich kar znacznie spadła by ilość złapanych pijaków. Druga kwestia to wszyscy kierowcy chcący poroszusać się samochodami po drogach publicznych powinni podchodzić do badań - psychotestów, a nie tylko kierowcy zawodowi. Każdy jest takim samym uczestnikiem ruchu i psychotesty powinien przechodzić każdy. Po trzecie, policja nie tylko powinna karać za prędkość ale także za używanie nagminnie świateł przednich przeciwmgłowych bez potrzeby. Bo jest to istna plaga.

 • rafski (gość)

  Hej wszyscy co się burzycie ...zobaczymy jaki komentarz wpiszecie jak pijak lub osoba bez uprawnień zabije wam kogoś bliskiego na drodze ...trzasnijcie się w te chore głowy aż przykro słuchać tych bzdur .

 • Anonim (gość)

  5 , 10, 100, nawet 1000 lat! Kto ma pojsc do wiezienia to pojdzie kto nie ten nie pojdzie. I co z tego , ze zaostrza ....ciagle sie slyszy statyski zatrzymalismy 1000 i co z tego ilu poszlo tak naprawde.....wszystko marketing. Duzo gadania, kazdy pierdoli i nic. A z 2 strony ciagle tylko jebac a co z mozliwosciami ulatwieniami itp. Przepustowosc 2 jak w sredniowieczu a tu juz 21 wiek.......

 • Komentarz usunięty.
 • Gregor (gość)

  Polska to jedno z najbardziej popierdolonych Panstw , chca zrobic z nas kozlow ofiarnych, nikt nie pomysli o tym ze ten co jedzie bez prawa jazdy mimo tego ze wczesniej posiadal i zna przepisy (bo chyba nie chcecie mi powiedziec ze w dniu w ktorym mu zabrali kwity zrobili mu czyszczenie mozgu ??) zarabia na utrzymanie swojej rodziny i codziennie ryzykuje jadac do pracy zeby nie siedziec na garnuszku panstwa ktore daje nam az 500+ Najlepiej pozamykac wszystkich i zobaczymy czy te ch*je z wiejskiej beda zarabiac na nasze rodziny??? Oni wezma swoje wyplaty po conajmniej 10tys wsiada w swoje (kupione za nasze ) limuzyny i pojada do domu tylko ze na srodku skrzyzowania drzewo im wyrosnie ale spokojnie to tez pozamiatamy pod dywan - przeciez mamy Immunitet

 • renegat (gość)

  W tym kraju pseudodemokratycznym już nic nie dociera co się mówi i pisze do malkontentów z wiejskiej.

 • renegat (gość)

  Sięgając do historii polski cepy zawsze były ,ale nie tacy jak dzisiaj.

 • Suleman spanialy (gość)

  Wszustko hodzi o kase bedzecie dojeny jak krowy co hodzi o hajs . Tsk jak sfigowany teorzm .pis niczym sie nie rurrzni od platformy. Lande gadaiol wszuscy wszustko jeden hu.....

 • Adam (gość)

  Co oni robione to nachująć się godzi pies jest mądrzejszy.

 • Komentarz usunięty.
 • Ania (gość)

  Powinni surowo karać za jazdę po pijanemu .to zagrożenie dla uczestników jak i dla siebie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości