Wszystko
o samochodach

Motosport / Rajdy

5. Rajd Mikołowsko-Żorski. Największe wydarzenie motorsportowe na Śląsku

Data publikacji: Autor: (ip)

W sobotę, 23 kwietnia w Mikołowie rozpocznie się największa w tym roku na Śląsku impreza motorsportowa – jubileuszowy, 5. Rajd Mikołowsko-Żorski. Będzie to pierwsza runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska i druga runda Historycznego Rajdowego Pucharu Polski / Fot. materiały prasowe W sobotę, 23 kwietnia w Mikołowie rozpocznie się największa w tym roku na Śląsku impreza motorsportowa – jubileuszowy, 5. Rajd Mikołowsko-Żorski. Będzie to pierwsza runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska i druga runda Historycznego Rajdowego Pucharu Polski.

W sobotę, 23 kwietnia w Mikołowie rozpocznie się największa w tym roku na Śląsku impreza motorsportowa – jubileuszowy, 5. Rajd Mikołowsko-Żorski. Będzie to pierwsza runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska i druga runda Historycznego Rajdowego Pucharu Polski / Fot. materiały prasoweRajd Mikołowsko-Żorski stanowi kontynuację Rajdu Mikołowskiego. Trasa tegorocznej edycji jest w 85 procentach nowa i liczy ponad 238 km, z czego ponad 40 km to odcinki specjalne, których jest siedem. Załogi będą rywalizować w miejscowościach: Mikołów, Żory, Chudów, Orzesze i Pawłowice. Organizatorzy przygotowali jeden zupełnie nowy odcinek specjalny, pozostałe poprowadzono w innej konfiguracji w porównaniu z poprzednimi edycjami tej imprezy. Na liście zgłoszeń do rundy RSMŚl widnieje 67 załóg (w tym 14 w klasie Gość), natomiast w HRPP swój start zapowiedziało 16 załóg (z pokazami).

Baza w Żorach

Dla zawodników rajd rozpocznie się w sobotę o 8.00 rano, od odbioru administracyjnego. W tym roku odbędzie się on w Żorach, w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury. Później będzie miało miejsce zapoznanie z trasą i badanie kontrolne w warsztatach Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie. Sportowa rywalizacja rozpocznie się w sobotni wieczór: o 19.20 pierwsze samochody startujące w HRPP wjadą na rampę startową na mikołowskim rynku i prosto z niej wyruszą na trasę prologu.

Ściganie w centrum miasta

W centrum Mikołowa wytyczona zostanie mierząca 1,9 km próba w formie pętli. Po stawce HRPP na trasę wyruszą zawodnicy z RSMŚl. Pierwsze załogi wjadą na rampę o godz. 20.00.

Do Prologu stawka RSMŚl będzie startować w odwróconej kolejności. Na samym końcu na trasie pojawią się goście. Przy tej okazji oprócz załóg rajdowych do miasta zawitają dziennikarze polskiej edycji miesięcznika „TopGear”, którzy na trasie miejskiego prologu sprawdzą możliwości samochodów… elektrycznych. Oprócz przedstawicieli mediów, za kierownicą najnowszych modeli aut elektrycznych zobaczymy m.in. rajdowego samochodowego mistrza Polski – Łukasza Habaja oraz mistrza Śląska – Jakuba Lesiaka. Wyruszą oni na trasę mikołowskiego prologu w sobotę ok. godz. 17.00.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test włoskiej nowości
- Czy funkcjonalność sedanów jest ograniczona?
- Przyjazny kierowcy system multimedialny. Czy to możliwe?

W niedzielę jako pierwsi rozpoczną rywalizację zawodnicy startujący w RSMŚl. Stawka HRPP wystartuje 1,5 godz. później. Trasa etapu składać się będzie z trzech odcinków, pokonywanych dwukrotnie. Pierwszą próbą w pętli będzie zupełnie nowy odcinek – liczący

W sobotę, 23 kwietnia w Mikołowie rozpocznie się największa w tym roku na Śląsku impreza motorsportowa – jubileuszowy, 5. Rajd Mikołowsko-Żorski. Będzie to pierwsza runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska i druga runda Historycznego Rajdowego Pucharu Polski / Fot. materiały prasowe5,62 km OS Zamek Chudów. Kierowcy z RSMŚl wystartują do niego ok. godz. 10.30 i 14.10. Najdłuższym oesem w całym rajdzie jest prawie 7-kilometrowy odcinek Żory (start ok. godz. 11.30 i 15.15). Pętlę zamyka OS Gostyń, który wystartuje ok. godz. 12.30 i 16.00. Łącznie do przejechania jest 40,24 km na odcinkach specjalnych. Park serwisowy będzie zlokalizowany na parkingu Centrum Handlowego Auchan w Mikołowie, a przyjazd pierwszej załogi na metę rajdu na rynku w Żorach, zaplanowano w niedzielę o godzinie 17:23.

W związku z 5. Rajdem Mikołowsko-Żorskim atrakcje czekają jednak nie tylko na miłośników motoryzacji. W sobotę, przez cały dzień, na mikołowskim rynku odbędzie się wiele wydarzeń adresowanych do dzieci. Impreza zorganizowana przez portalu SilesiaDzieci.pl rozpocznie się o godzinie 12.30. Na początek animatorzy z Centrum Edukido poprowadzą zajęcia, podczas których maluchy będą mogły poznać tajniki budowy modeli pojazdów m.in. z klocków Lego Education. Oprócz tego, w niedzielę, kiedy rajd przeniesie się do Żor, odbędzie się Zlot Samochodów Zabytkowych w Miasteczku Westernowym TwinPigs. Organizatorzy zaplanowali także pokazy ekstremalnej jazdy na rowerach oraz koncerty zespołów muzycznych.

W sobotę, 23 kwietnia w Mikołowie rozpocznie się największa w tym roku na Śląsku impreza motorsportowa – jubileuszowy, 5. Rajd Mikołowsko-Żorski. Będzie to pierwsza runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska i druga runda Historycznego Rajdowego Pucharu Polski / Fot. materiały prasowe

W sobotę, 23 kwietnia w Mikołowie rozpocznie się największa w tym roku na Śląsku impreza motorsportowa – jubileuszowy, 5. Rajd Mikołowsko-Żorski. Będzie to pierwsza runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska i druga runda Historycznego Rajdowego Pucharu Polski / Fot. materiały prasowe

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości